V období těhotenství je potřeba vyvarovat se co nejvíce toxickým látkám, konvenční léky nevyjímaje. Poptávka žen po lécích homeopatických právě v tomto požehnaném období vzrůstá. Používají je na řadu problémů, které se v těhotenství mohou objevit (např. ranní nevolnosti), a stále více maminek chce homeopatika mít i u samotného porodu.
Proto se poslední dobou horce debatuje o tom, jaká homeopatika jsou ta nejlepší, která s sebou do porodnice pořídit, a na co je použít. Téma homeopatie a porodu jako by zároveň bylo zahalené řadou protichůdných informací, doporučení i mýtů. Vybraly jsme pro vás s mojí kolegyní Ivou Kouřilovou nejčastější otázky, které se s tímto tématem pojí, a sepsaly je do tohoto článku. Je obsáhlý a právě proto věříme, že v něm najdete informace, které hledáte.
1. Jsou homeopatika bezpečná pro těhotné a kojící ženy? Jaké mají složení? Je pravda, že jsou jen čistý cukr?
Homeopatické léky si stále více získávají oblibu nejen díky výsledkům, jakých je pomocí jejich správné aplikace možné dosáhnout, ale také díky tomu, že nejsou pro organismus toxické. Homeopatie je bioinformační terapeutická metoda a její léky jsou bezpečné pro lidi všech věkových kategorií. Mohou se proto použít v situacích, kdy není možné nasadit léky konvenční, ať už důvodu např. těhotenství nebo lékové alergie.
Homeopatické léky se vyrábí z celé řady zdrojů – rostlinných, živočišných či minerálních. Při jejich výrobě je překročen tzv. Avogadrův limit, a proto jsou vysoce ředěnými preparáty, které neobsahují molekuly původních výrobních substancí. Právě kvůli tomu jsou také předmětem častých kontroverzí a zároveň velice oblíbené a při správném použití právě v těhotenství šetrné. Jinak obsahují sacharózu a laktózu.
2. Jaké potíže v těhotenství, při porodu nebo v šestinedělí se dají řešit pomocí homeopatie?
Řada žen se s homeopatií setká poprvé právě v období těhotenství. Je to hlavně z toho důvodu, že většina běžných léků je v těhotenství kontraindikována a možností, co dělat, když nás potrápí nemoci a všelijaké neduhy, nám moc nezbývá. Často nemůžeme sáhnout ani po přírodních preparátech a bylinách, které mohou být vzhledem k vysokému obsahu účinných látek nevhodné.
Homeopatika se proto jeví jako skvělá volba – díky ředění nehrozí vysoká koncentrace původní substance, neobsahují žádné zbytečně přidané nežádoucí látky a přitom bývá jejich efekt při správném použití znatelný a dlouhodobý.
Mohou nám pomoci jak ve chvíli, kdy nás dožene nějaká akutní nemoc, tak i s chronickými potížemi. Ženy je vyhledávají při těhotenských nevolnostech, pálení žáhy, zácpě, hemoroidech, bolestech zad či kloubů, při výtocích, migrénách, vyrážkách a mnoha dalších obtížích. Homeopatika dokáží také ulevit při chronických i akutních zánětech močových cest, k nimž ženy bývají v době těhotenství někdy náchylnější.
Mohou nás podpořit i v okamžiku, kdy hrozí předčasný porod. Nebo také v situacích, kdy porod nepostupuje, je extrémně bolestivý, případně když se po porodu neodlučuje placenta či dojde k retenci moči. Také o nich lze uvažovat, když má žena rozsáhlejší porodní poranění nebo se navzdory všem přírodním zákonitostem nespouští laktace. Velmi dobré zkušenosti jsou s použitím homeopatik při mastitidě (zánětu prsu).
Spektrum účinků se však neomezuje jen na fyzickou rovinu, homeopatika působí na celostní úrovni a můžete s jejich pomocí ladit problémy se spánkem, harmonizovat emoce (ať už se jedná o podrážděnost, plačtivost či cokoliv dalšího) nebo pracovat se strachy. Odborné zdroje hovoří i o úspěšné homeopatické terapii v případě poporodních depresí.
3. Jsou nějaké potíže, při kterých homeopatie pomoci neumí?
Žádná terapeutická metoda nezaručuje 100% účinnost, ani homeopatie ne. Nejlepších výsledků dosahuje zejména tam, kde jsou obtíže funkčního charakteru a ještě nedošlo ke strukturálním změnám tkání a orgánů. Lze to pozorovat například při léčbě neplodnosti. Řada homeopatů se touto problematikou zabývá a spousta z nich úspěšně. Jedná se zejména o případy, kdy je neschopnost otěhotnět hormonálního nebo psychického původu. Pokud jsou příčinou například srůsty způsobující neprůchodnost vejcovodů nebo anatomické abnormality dělohy, nelze očekávat, že homeopatika tyto problémy odstraní.
Velký efekt nebudou mít homeopatika ani tam, kde neustále působí nějaký faktor podlamující zdraví a jejich účinek nabourává (homeopaté tomu říkají udržující příčina). Například když se budete stále dokola přejídat, vybírat si nevhodná jídla a neholdujete pohybovým aktivitám, nelze se divit, že vám homeopatika zmírní těhotenské pálení žáhy jen částečně a nebo jen velmi mírně.
Stejně tak pokud budete při porodu manipulována do nepříjemných poloh, nešetrně vyšetřována, vyrušována a porodní proces nedostane to, co ze své fyziologické podstaty potřebuje (klid, teplo a pocit bezpečí), nezmůžou homeopatické kuličky s jeho bolestivostí či narušeným průběhem téměř nic.
Vždycky je důležité se snažit příčinu potíží odhalit, a pokud je to v našich silách, tak i odstranit. To je důvod, proč je někdy podpora porodní báby, duly či laktační poradkyně výrazně efektivnější než domácí pokusy o homeopatickou léčbu – zkušená osoba jedním okem zhodnotí situaci a často je schopna vám s odstraněním příčiny poměrně rychle pomoci. Pak už nejsou žádné léky potřeba, ani ty homeopatické.
Trpíte-li dlouhodobějšími zdravotními potížemi, je rozumné obrátit se na homeopata ještě před otěhotněním. Náš zdravotní stav se v průběhu života vyvíjí a vznikají nejrůznější vrstvy. Homeopatie s nimi pracuje postupně a někdy to bývá běh na dlouhou trať, nemusí se podařit vše vyřešit během jednoho těhotenství. Jak rychle se budou úspěchy dostavovat, záleží především na úrovni našeho zdraví.
Pojem úrovně zdraví pochází od řeckého homeopata George Vithoulkase, více si o nich můžete přečíst v knize Levels of Health. U žen s velmi dobrou vitalitou bude stačit jednorázová dávka homeopatik. Ty, které mají úroveň zdraví nižší, budou potřebovat dlouhodobější péči a větší trpělivost. Stejně jako u všeho ostatního i tady platí, že v homeopatii je vše individuální.
4. V lékárně jsem dostala brožurku s návodem, která homeopatika užívat u různých potíží. Pak jsem ale slyšela, že je lepší obrátit se přímo na homeopata, aby vybral lék přesně pro mě. Jak to tedy je?
Čím dál více lidí začíná místo klasických léků používat ty homeopatické. Stejně jako u těch klasických (u nichž to máme pevně zažité) však očekávají, že homeopatie funguje univerzálně – zaskočím do lékárny, vyslovím název diagnózy a bez většího zdržování obdržím konkrétní přípravek na svůj problém.
Případně si název homeopatického léku vyhledám na Googlu, v internetové diskuzi nebo v brožurce, kde je uvedeno, ať k přípravě k porodu užívám Arniku, při císařském řezu Staphysagrii a při potížích s kojením Ricinus communis. Nebo si něco nechám doporučit od kamarádky, která měla podobné potíže jako já.
Takovýto přístup má však jeden kámen úrazu. Kouzlo a velká přednost homeopatie spočívá právě v tom, že ke každému z nás přistupuje jako k jedinečné bytosti. Když ji o něj připravíme a vydáme se cestou univerzálních návodů, ochudíme se také o její úžasné účinky a reakce na homeopatika pak bude vždy jen dílem náhody. Možná prožijeme pěkný, ale krátkodobý a povrchní placebo efekt.
Budeme-li mít smůlu, okusíme na vlastní kůži i stav, který se označuje jako proving. Znamená to, že se u nás mohou objevit symptomy, které jsou charakteristické pro užívaný lék – to jsou většinou přesně ty, kterým jsme se původně chtěly vyhnout, ale i mnohé další, jež si s užíváním kuliček někdy vůbec ani nespojíme. Například u Arniky to může být cokoliv z příznaků, které byly zdokumentovány v průběhu zkoušení tohoto léku v Materii medice od Boericka:
A jak do toho všeho zapadá konzultace s homeopatem? Homeopat je člověk, který by měl dobře znát vás, jednotlivé léky, měl by umět vyhodnotit reakci a navrhnout další postup. Stejně jako obrazy homeopatik nespočívají v informaci, že „Ricinus je dobrý pro zvýšení tvorby mléka“ (v odborné literatuře popis možných účinků většinou zabere desítky až stovky stran), tak ani váš zdravotní stav nelze nikdy shrnout jednou nebo dvěma větami.
Homeopat by měl věnovat pozornost právě vaší jedinečnosti a měl by rozpoznat, čím se zrovna vy odlišujete od ostatních žen se stejnou nebo podobnou diagnózou. Nehledá lék podle jednoho příznaku vytrženého z kontextu (jak to činí právě nejrůznější brožurky a rady v internetových diskuzích), ale na míru konkrétní lidské bytosti. Každá žena prožívá těhotenství, porod i šestinedělí trochu jinak, a to po všech stránkách – fyzické, emoční i mentální. Úkolem homeopata je vést všechny tyto stránky k celkové rovnováze.
Říkáte si: „Na to nemám čas a určitě to taky stojí víc peněz“? Žijeme v době, kdy chceme všechno hned a s co nejnižšími náklady. A tak se někdy zdá jako nejsnazší řešení koupit polévku z pytlíku místo toho, abychom zašli na trh pro kvalitní suroviny a připravili si poctivý vývar, který lahodí naší střevní mikroflóře. Je to na nás. Všichni víme, že instantní řešení sice zaženou rychle hlad, ale jinak nemívají z dlouhodobého hlediska moc uspokojivý efekt, někdy je nám po nich dokonce i hůř. S instantní homeopatií je to podobné.
5. Pokud je třeba postupovat v každém případě individuálně, jak to mohu řešit? Mám mít u porodu na telefonu homeopata? A dají se alespoň vytipovat nějaká homeopatika, která přicházejí častěji v úvahu a mám si je pořídit do zásoby?
Ideální je mít svého homeopata, který vás dobře zná a můžete mu v případě potřeby zatelefonovat (v těhotenství a v šestinedělí to zvládnete sama, při porodu se o to může postarat váš doprovod). Je možné spolu s ním dopředu zapřemýšlet nad homeopatiky, která by u vás mohla přicházet v úvahu, a ta si pořídit do domácí lékárničky.
Pokud tuto možnost nemáte, existují i seznamy homeopatik, která jsou v daných situacích indikovaná častěji než jiná – nespokojte se ale s povrchními doporučeními typu: „Měsíc před termínem porodu užívejte denně 5 granulí léku Arnica montana, což působí preventivně jako příprava porodních cest.“ nebo „Pokud pečujete o více dětí najednou a cítíte se unavená, pomůže vám 5 granulí léku Cocculus indicus ráno i večer.“
Mějte, prosím, stále na paměti, že spousta situací, které zažíváme, žádnou léčbu ani preventivní užívání léků nevyžaduje. Porod, kojení a související procesy jsou od přírody nastaveny tak, aby fungovaly v drtivé většině případů bez vnějšího zasahování a bez homeopatik. Dokonce lze říci, že nadbytečné zásahy jsou nežádoucí vzhledem k tomu, o jak jemnou souhru hormonálních pochodů se jedná.
Je velmi snadné tuto souhru proměnit v nesoulad – ať už jde o nerespektování přirozených procesů nebo podávání léků, které naše tělo nepotřebuje. Pokud se objeví nějaké potíže, velmi často pomůže fyzická či duševní podpora blízkého člověka, porodní asistentky, duly či laktační poradkyně – a to efektivněji než polykání kuliček bez hlubších znalostí toho, jak homeopatie pracuje.
6. Mohu homeopatika (např. Arniku) užívat preventivně pro snadnější průběh porodu nebo lepší poporodní rekonvalescenci?
S preventivním doporučováním homeopatik a tolik oblíbené Arniky před porodem jako by se snad roztrhnul pytel. V prvé řadě je potřeba říci, že homeopatické léky neslouží jako preventivní opatření před stavy, u kterých se následně používají. Představte si, že vám někdo dá mast, která uleví bolestivé jizvě po císařském řezu. Mazala byste si těhotenské bříško preventivně, ještě předtím, než miminko vůbec vykoukne na svět a nějaká jizva se objeví?
Nedává to smysl, že? A stejné je to s homeopatickými léky. Když nejsou přítomny žádné symptomy, není podle čeho předepsat lék. Navíc není pravda, že u každé ženy, která porodí, bude indikována právě Arnika. Může být potřeba úplně jiný lék, např. Staphysagria, Aconitum, Causticum atd.
Jednoduše nejde zjistit dopředu, jaký obraz kterého léku se může po porodu objevit. Tudíž nelze říct ani to, který lék je pro vás jako prevence nejvhodnější. A míchat více léků dohromady je v klasické homeopatii velký zádrhel, někdy pak nejde takový případ téměř vůbec rozmotat, protože nevíte, jak který lék působí a co se vlastně děje.
Doporučování Arniky jako prevence před porodem se často pojí s příslibem lepšího poporodního hojení a menšího krvácení. Použití Arniky je ale v tomhle případě dokonce kontraindikováno. Proč? Arniku totiž používáme například v případě modřin, kdy působí jako antikoagulant, tedy něco, co snižuje srážlivost krve a modřinu „rozpouští“, jednoduše řečeno ředí krev.
Pokud tedy budeme Arniku užívat preventivně, aniž bychom měli její příznaky, a budeme k ní citliví, můžeme si naopak způsobit proving tohoto léku. Jinými slovy na sobě proděláme zkoušku léku a objeví se u nás symptomy, které Arnika u nemocného člověka léčí – např. pocity výrazné rozlámanosti či tvorba modřin.
V rámci provingu se však může objevit i nižší srážlivost krve, což může být spojeno naopak s vyšší krvácivostí, která je u operace či porodu samozřejmě nežádoucí. Více o tomhle tématu si můžete poslechnout ve videu, které se zabývá přímo tématem homeopatické profylaxe (prevence) a můžete se na něj podívat tady.
7. V těhotenství užívám konvenční léky, které na doporučení svého lékaře nemohu vysadit. Je dobré pořídit si Nux vomicu? Slyšela jsem, že posiluje játra a chrání tělo před nežádoucím vlivem léků.
Jsou oblíbené homeopatické léky, ke kterým se váže řada mýtů. Jedním z nich je rutinní doporučování Nux vomicy, údajně nejlepšího léku sloužícího jako ochrana před nežádoucími účinky konvenčních léků nebo příslibu očisty těla od toxických látek. V první řadě je třeba říct, že i kdyby to takto fungovalo, těhotenství rozhodně není ta správná doba, kdy se do nějaké tělesné očisty pustit.
Ovšem největší problém u takového rutinního doporučování homeopatických léků je ten, že v homeopatii je potřeba každého člověka individualizovat. Každý jsme jedinečný, každý potřebujeme svůj vlastní lék na míru podle našich jedinečných symptomů. Homeopatie nemá žádné léky „na játra“ či „na ledviny“. Je to celostní metoda, která léčí člověka vždy jako jeden celek.
To znamená, že pokud bude mít někdo skutečně potíže s játry, není to tak jednoduché, že by bylo možné mu rutinně doporučit právě Nux vomicu, ať už v jakémkoli stupni řešení s cílem tenhle náš hlavní detoxikační orgán podpořit. Může ji spolehlivě užít jen člověk, který je v obraze Nux vomicy. U takového člověka je indikována svými symptomy a pomůže mu.
Za jiné situace nikoliv. Nux vomica je jeden z homeopatických léků, jejichž předepisování stojí na odlišných principech, než je tomu třeba v bylinkářství. Tam je například ostropestřec mariánský svým pozitivním účinkem na játra všech z nás bez rozdílu velice známý.
Samozřejmě ideálním řešením takové situace je řešit svoje problémy individualizovanou homeopatií ještě před těhotenstvím tak, aby zdravotní potíže zmizely, lékař vám mohl vaše léky na základě vyšetření vysadit a vy jste tak mohli miminko počít do zdravého těla.
8. Jsem po císařském řezu a potřebuji pomoci s nastartováním kojení. Na radu laktační poradkyně jsem si koupila Ricinus communis. Nevím ale, jakou potenci použít – někde jsem slyšela, že některé tvorbu mléka podporují a jiné zase zastavují.
Úvodem je potřeba ještě jednou podotknout, že neexistuje jeden nejlepší lék na nějaký zdravotní problém, ale vždy jeden nejlepší lék pro konkrétního člověka. Právě tímhle se homeopatie odlišuje od konvenční medicíny. Každý z nás potřebujeme jiný lék na míru i přesto, že se jedná o ten stejný problém. Jinými slovy to znamená, že pokud se nedostaví laktace, není Ricinus communis jediným lékem na její podporu.
Léků je mnohem více a Ricinus bude mít pozitivní efekt pouze v případě, že je u ženy indikován svými symptomy. Jedné ženě tedy s laktací pomůže Ricinus, u druhé Staphysagria, u třetí to bude zcela jiný lék vybraný vždy podle jejích individuálních symptomů.
Výběr potence léku (neboli ředění) je v homeopatii také individuální. Jedním z hlavních měřítek její výše je čistota obrazu homeopatického léku. Čím čistší, tím vyšší ředění je obecně možné použít. Potence je však vždy sekundární věc, primární je výběr správného léku. Dá se říct, že pokud je lék zvolený správně, udělá nějakou práci v jakémkoli stupni ředění.
Co se týče ředění léků, není to tak, že by některé potence tvorbu mléka podporovaly a jiné jej zase zastavovaly. Pokud má žena problémy se ztrátou mateřského mléka a má zároveň klíčové symptomy léku zmíněného Ricinu, zabere lék v jakémkoli stupni ředění. Oblíbenou doporučovanou potencí je 9CH. Ta se řadí mezi ty velmi nízké.
Po užití léku je už potřeba řídit se znalostmi homeopatie, ze kterých jsou známy různé reakce, a podle toho se dále zařídit s dávkováním či změnou potence. Např. pokud se po Ricinu 9CH laktace zvýší, ale potom se i přes jeho opakované užívání začne opět snižovat, přichází velice obecně v úvahu dvě možnosti. Buď lék působí jen povrchně jako částečně podobný lék a je třeba vybrat jiný (ten správný), nebo je potřeba zvýšit ředění léku, protože to současné je nízké, a přejít např. na potenci 30CH či 200CH.
9. Koupila jsem si homeopatikum XY, nikde se ale nepíše, jak se má užívat. Mám spotřebovat celou tubu? A kolik kuliček si mám brát najednou? V různých zdrojích se píšou odlišné počty – někde 3 kuličky, jinde 5.
Dávkování u homeopatických léků je potřeba zvolit vždy individuálně, neexistují obecná funkční doporučení. Platí však jedno měřítko – efekt léku není ovlivněn počtem kuliček, které si jednorázově vezmete, jako spíše četností dávkování. Jestli si ale vezmete jednorázově 2 kuličky nebo 10 kuliček, na výsledný efekt to nemá podstatný vliv.
Co se týče samotného opakování léku, je nutné komplexně přihlédnout k věcem, jako je např.:
- reakce na první dávku (která se může objevit v podobě počátečního zhoršení či zlepšení)
- hloubka patologie – u některých problémů je potřeba dávkovat lék pravidelněji po delší dobu spíše než zvolit jednorázovou dávku (lék užitý pouze v jeden den)
- to, zda dotyčný užívá či neužívá konvenční léky (např. léky na alergii či tlak).
10. Když má miminko po porodu nějaké potíže, mám homeopatika užívat já, aby přešla do mateřského mléka?
Pokud se rozhodnete řešit problémy u svého miminka homeopatickou cestou, je třeba, aby lék užilo samotné dítě. Homeopatika nepůsobí na hmotném základě a není proto možné, aby přešly mlékem z matky na dítě. Pro malé děti lze použít homeopatické léky v kapalné formě, takže se pak minimalizuje riziko vdechnutí léku.
Na co je však u kojících maminek třeba dávat pozor, je konzumace kofeinu. Ten totiž z mléka na miminko přejít může a může tak způsobit antidotaci (narušení účinku) správně zvoleného homeopatického léku.
Úvodní foto: Ondra Vala / www.ondravala.cz