Homeopatická léčba je šetrný způsob, jak dětem i dospělým navrátit zdraví a udržet ho v té nejlepší možné kondici. Její efekt bude o to silnější, když ji budete správně používat.

Začít byste měli tím, že si:

Pokud chcete z homeopatické léčby vytěžit opravdu maximum a dosáhnout nejlepších výsledků, je potřeba dodržet i několik zásad z vaší strany. Tím homeopatickou léčbu účinně podpoříte.

O co přesně jde? 

1. Nekombinujte homeopatickou léčbu s jinými terapiemi 

Pokud se homeopatie kombinuje s nějakou další léčebnou metodou (např. akupunkturou), je největším problémem to, že se obtížněji vyhodnocuje samostatný efekt homeopatického léku.

Toto může představovat problém zejména u případů, kdy někdo začne používat více metod ve stejný čas. 

Nejrozumnější je tedy vybrat si jednu metodu, po nějakou dobu se držet pouze jí a až časem případně vyzkoušet další. 

Samostatnou kapitolu tvoří kombinace homeopatické a konvenční léčby (tedy klasických “chemických” léků). V drtivé většině případů je možné oba tyto způsoby používat současně. 

Nutno dodat, že případné snížení dávkování konvenčních léků poté, co se zdravotní stav prokazatelně zlepší, je však vždy v rukou ošetřujícího lékaře.

2. Odstraňte překážky bránící uzdravení 

Existují vlivy, které mohou narušit účinky homeopatických léků v okamžiku jejich podání nebo v rámci dlouhodobé léčby. 

Patří sem např. 

  • nesprávné skladování léků
  • chybné načasování užívání léků
  • nekvalitně vyrobený lék
  • zubařský zákrok (zejména pokud je např. u dětí provedený v tzv. analgosedaci)
  • konzumace kofeinu (hlavně kávy), což může vadit i v případě, že se homeopaticky léčí malé kojené dítě a maminka nadále pije kávu.

Podrobněji jsou tyto vlivy popsané tady. 

Existují i situace, které přímo brání plnému působení homeopatického léku. 

Například dospělému člověku s velkou nadváhou, který bude mít problémy s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, bolestmi kloubů a pálením žáhy, může homeopat s jeho problémy pomoci jen do omezené míry. 

Obezita je totiž přímo faktor, který je pro rozvoj uvedených potíží rizikový. Dokud tedy tento člověk cíleně nesníží svoji hmotnost, není možné ho jeho problémů zbavit pouze za pomoci homeopatické léčby. 

V případě dětí může plnému působení homeopatického léku bránit i nějaká dlouhodobě psychicky náročná situace, která na dítě vyvíjí dennodenní tlak.

Může se jednat např. o silně stresující domácí prostředí plné fyzického násilí a hádek. 

Dokud se dítě bude nacházet ve stejných podmínkách, které mu přináší do života konstantní dávku významného stresu, jsou možnosti plného uzdravení jeho potíží omezenější než u dítěte, které bude mít stejné zdravotní problémy (např. úzkosti), ale bude vyrůstat v klidné rodině. 

3. Buďte trpěliví

Trpělivost se při homeopatické léčbě vyplácí.

Ano, existují případy, kdy se podá jedna jediná dávka (2-3 globule) homeopatického léku a v rámci týdnů po léku trvale vymizí potíže, které někdo měl dlouhé roky. Stejná očekávání však nelze mít u každého.

Jsou totiž např. lidé, kteří k plnému uzdravení potřebují lék dávkovat denně po delší dobu (např. několika měsíců) a pozitivní změny přichází pozvolna. Takto je tomu např. v případech, kdy je člověk již na konvenční léčbě (užívá nějaké “chemické” léky), která se kombinuje s homeopatií.

Další skupinu tvoří ti, u nichž je k trvalému vymizení potíží potřeba podat léků více (ne dohromady!), ale v určitém pořadí (např. 2 léky v rozmezí 1 roku). 

Až poté je uzdravení výrazně znatelné nejen subjektivně (tedy jak je vnímá samotný člověk), ale i co se týče objektivního potvrzení za pomoci lékařského vyšetření (např. spirometrie u astmatu, EEG u epilepsie atp.).

Jsou však onemocnění, která není možné pomocí homeopatické léčby plně zvrátit a lze je “pouze” do určitě míry zlepšit či zastavit jejich zhoršování. Jde o pokročilá stádia některých onemocnění, kdy již dojde v těle k tzv. strukturálním změnám. Jde např. o kloubní deformace u artrózy nebo zúžení cév v důsledku aterosklerózy.

Tématu stanovení léčitelnosti a prognózy homeopatické léčby u různých nemocí fyzického i psychického původu se věnuje kniha Úrovně zdraví od Prof. Vithoulkase. Doporučuji. Podívejte se na ni, její český překlad je zpracován velmi pečlivě.

4.  Věnujte pozornost zdravému životnímu stylu

I při homeopatické léčbě je důležité neopomíjet zásady zdravého životního stylu, který přirozeně podporuje proces uzdravení.

V dnešní uspěchané době jde zejména o:

  • naslouchání svému tělu, když si říká o odpočinek a ten mu také dopřát
  • výživnou stravu – téma zdravé stravy je široké a navíc pro každého člověka představuje pojem zdravá strava něco jiného. Co je ale základní kámen pro všechny společný – vyvarujte se průmyslově zpracovaných potravin a vařte ideálně doma z přirozených surovin s minimem přidaného cukru

  • pohyb – sama se kloním k tomu, že nejlepší v tomto ohledu je zejména konzistence a vytrvalost. Není hned nutné se chodit 3x týdně zničit do posilovny, když vás cvičení vyloženě nebaví. Tím je celá akce předurčena po pár týdnech k neúspěchu. Dnes je dostupné i cvičení doma s pomocí volně dostupných videí. Z pár minut denně je potom v součtu několik hodin měsíčně. Když navíc ke cvičení přizvete i své děti, pomůžete jim k pohybu budovat zdravý vztah už odmalička.

Další zdravé tipy pro váš každodenní rodinný život najdete pravidelně i u mě na sociálních sítích – na Facebooku a Instagramu.

O poslední pátý bonusový tip, jak vytěžit z homeopatické léčby maximum, se s vámi dělím ve videu níže.