Jste těhotná a zvažujete, že využijete homeopatické léky pro hladký průběh porodu i kojení?
V článku se dočtete, jak vám homeopatie v tomto směru může pomoci a čemu se naopak vyhnout.
Jak se co nejlépe pomocí homeopatie připravit na těhotenství a porod
Téma přípravy na porod se úzce váže již s obdobím před samotným otěhotněním.
S aktivními kroky je tedy velmi vhodné začít již ve chvíli, kdy otěhotnění plánujete. Nejideálnější totiž je, když se miminko v co nejzdravějším těle již vyvíjí.
Pokud máte nějaké zdravotní problémy, je ten pravý čas s jejich vyřešením právě nyní. Ideálně, pokud se do toho pustíte i s budoucím tatínkem.
Jestliže máte příznaky jakékoliv nemoci (ať už jde například o ekzém, chronickou kopřivku, reflux, astma, migrény, Crohnovu chorobu, nespavost či úzkosti nebo deprese), je to známka toho, že je vaše tělo v nerovnováze.
Cílem homeopatické léčby je pak dostat tělo zpět do rovnovážného stavu, tedy zdraví (kdy nemáte příznaky žádného onemocnění). Čím jsou těla budoucích rodičů zdravější již před samotným početím, tím je i vyšší předpoklad lepšího zdraví jejich společného dítěte a také průběhu těhotenství bez komplikací.
Není to však jistota jako spíše předpoklad. Bezproblémový průběh těhotenství a následně i porodu totiž nelze dopředu zajistit žádným lékem, ani konvenčním ani homeopatickým. Můžete pro to ale udělat maximum.
Nutno však podotknout, že ve výše uvedeném případě “přípravy na těhotenství a porod” jde v podstatě o standardní homeopatickou léčbu. O snahu dostat těla budoucích rodičů do co největší možné rovnováhy.
V takové situaci je ke každé ženě (nebo i budoucímu otci) nutné přistoupit individuálně.
Jinými slovy to znamená, že je nezbytně nutné vybírat léky přímo “na míru” pro každého člověka zvlášť, i kdyby všichni měli ten stejný zdravotní problém.
Platí tedy, že u 10 budoucích maminek např. s migrénou bude k jejich vyřešení potřeba 10 různých homeopatických léků. A to i přesto, že všechny mají všechny jednu a tu stejnou diagnózu – migrénu. V homeopatii není 1 univerzálně nejlepší lék na migrénu pro všechny, kteří jí trpí.
Před porodem však neužívejte homeopatika, pokud k tomu není vyloženě zdravotní důvod
Homeopatika vám v těhotenství mohou pomoci s celou řadou potíží, ať už jde o těhotenské nevolnosti a zvracení, deprese v těhotenství, silné výkyvy nálad či zažívací potíže.
Používají se však až v situaci, kdy nějaké potíže nastanou. Nikoliv předtím, než nastanou.
Z toho vyplývá, že neexistuje žádná “zaručená” kombinace homeopatik, kterou byste mohla v rámci přípravy na porod dopředu užívat a “zajistit” si tak hladký průběh těhotenství, porodu i kojení.
Pro předpis homeopatického léku musíte mít nejdříve nějaké symptomy (příznaky). A těhotná (tedy ještě “nerodící” žena) žádné patologické příznaky porodu či problém s kojením z logiky věci nemá.
Zkuste si představit stejnou situaci s “chemickými” léky, u kterých je to v tomto ohledu podobné. Užívala byste již v době těhotenství preventivně léky proti bolesti kvůli obavám z toho, že vás bude bolet jizva po nástřihu hráze při porodu, přestože by zatím k žádnému poranění nedošlo?
Brala byste preventivně antibiotika ze strachu ze zánětu prsu, který se může objevit u kojící ženy, přestože byste ještě byla pořád těhotná a žádné miminko kojit nemohla?
Určitě ne. Užívání léků v případech, kdy nemáte žádné obtíže, nedává vůbec smysl. To platí v tomto případě jak pro klasická “chemická” léčiva, tak i homeopatika.
Pokud ještě nenastaly problémy, není tím pádem ani co léčit, na co podat lék a podle čeho následně vyhodnotit i jeho efekt.
Pozor byste si měla dát na preventivní užívání homeopatického léku Arnica montana
Arnika vám může pomoci po porodu (pokud se objeví přímo příznaky tohoto léku). Její užívání je před porodem je však kontraindikováno (je nevhodné).
Proč?
Arniku totiž používáme například v případě modřin, kdy působí jako antikoagulant, tedy něco, co snižuje srážlivost krve a modřinu “rozpouští”, jednoduše řečeno ředí krev.
Pokud tedy budete Arniku užívat preventivně před porodem, aniž byste měla její příznaky, a budete k ní citlivá (neplatí to tedy u všech), můžete si naopak způsobit tzv. proving tohoto léku, tedy nižší srážlivost krve.
To může být spojeno naopak s vyšší krvácivostí, která je u porodu samozřejmě nežádoucí.
Jak vám může homeopatie pomoci s hladkým průběhem porodu
Bohužel v českých porodnicích se standardně homeopatika nepoužívají. Z tohoto pohledu je tedy jejich využití limitované.
Přesto není nereálné, abyste mohla u porodu homeopatii využít. Potřebujete k tomu 2 věci:
- být dobře zásobena homeopatickými léky
- mít u sebe či na telefonu homeopata, který vám podle příznaků lék předepíše (a příznaky mu popíše partner přítomný u porodu, porodní asistentka či dula).
Když se pak objeví konkrétní problém (například nepostupující porod), může vám být homeopatie skvělým pomocníkem.
Mohou se objevit například symptomy léku Chamomilla, která může v takové situaci mít nejvíce výrazný symptom silnou podrážděnost a agresivitu. Rodička, která tento lék potřebuje, může kvůli tomu během porodu i házet věcmi.
Naopak Pulsatila je v takové situaci plačtivá a dělá ji dobře útěcha. Bývá bez žízně.
Causticum má zase u nepostupujícího porodu přítomné silné obavy o dítě. Může se také stát, že tyto strachy měla již během těhotenství spolu s mimovolným únikem moči.
A jaký homeopatický lék pomohl během nepostupujícího porodu mně konkrétně?
Podívejte se na video níže.