Léto je obdobím jako stvořeným pro neduhy spojené s poštípáním, pobodáním či pokousáním hmyzem. V takových případech nám může být nápomocná i homeopatie. Jak na to a které homeopatické léky použít?

Jak vypadá reakce na hmyzí bodnutí

Reakce těla mají v takové situaci celou řadu podob. Po hmyzím útoku se může objevit pouze mírné začervenání, pocit pálení, svědění či bolest, se kterými si náš imunitní systém poradí sám i bez podání jakéhokoliv léku, ať už konvenčního (např. antihistaminik) nebo homeopatického. Tělu je potřeba nechat pouze čas, aby se uzdravilo vlastními silami.

Obezřetnost je naopak nutná u alergiků. Například pobodání včelou nemusí být nijak nebezpečné u člověka, který k jejímu jedu není citlivý. Pokud jde však o alergika, může účinkem včelího jedu vzniknout životu nebezpečný stav – anafylaktický šok.

Ten se projevuje například dušností, otokem, poklesem krevního tlaku či poruchou vědomí. Zde nutno podotknout, že alergie se může objevit i kdykoliv během života a první alergická reakce může překvapit i dospělého.

Rizikové je také dostat žihadlo přímo do úst či do jazyka (například při vypití nápoje, kam se včela dostane). Hrozí totiž otok a riziko udušení. Zde je na místě okamžitě volat rychlou záchranou službu na čísle 155.

Pokud jde o včelu medonosnou, s jejímž bodnutím se u nás v České republice potkáme nejčastěji, ta zanechává v ráně své žihadlo napojené na jedovou žlázu. Žihadlo má háčky bránící jeho zpětnému vytažení, díky čemuž může jed do rány vytékat, přestože včela již odletí (a následně kvůli svému poranění umírá).

Čím dříve se tedy žihadlo vyndá, tím lépe. Žihadlo je ideální vyškrábnout nehtem a nevyndávat jej pinzetou, protože tím si člověk do rány vymáčkne i zbytek jedu. Místo vpichu je poté vhodné dezinfikovat.

Pokud je to potřeba, můžete poté sáhnout i pro lék do vaší homeopatické lékárničky.

Základní pravidla použití homeopatie u pobodání hmyzem

1.Lék dávejte pouze v případě, že je to skutečně potřeba a organismus si s hmyzím útokem neporadí vlastními silami.

2. Vybírejte vždy pouze 1 lék, ne kombinaci více najednou. Těžko se pak hodnotí, který lék působí, který nikoli nikoli, u jakého léku podat jinou potenci (ředění), protože předchozí byla moc nízká atp.

3. Nedržte se rutinních předpisůve stylu: “Pokud dostaneš žihadlo, vezmi si Apis. V případě klíštěte zase Ledum.” Takto homeopatie účinně nefunguje. Je postavena na striktní individualizaci pacientů (co člověk, to jiný lék i v případě stejné diagnózy – tedy problémů spojených s hmyzím bodnutím).

4. V případě laického domácího použití homeopatických léků sáhněte maximálně po ředění 30C(C znamená centesimální. Někdy se používá také značení Ch – “cé há” jako centesimální Hahnemannovo).

5. Pokud jde o dávkování léku, v akutních případech homeopatie zabírá při správnosti výběru léku velmi rychle. můžete podat jednu dávku (3-5 globulí léku) například po půl hodině a pokud do 2-3 hodin neuvidíte sebemenší efekt (například snížení bolestivosti či zarudnutí nebo otoku), lék pravděpodobně není správně zvolený nebo jde o nedostatečnou, nízkou potenci.

4 nejčastěji indikované homeopatické léky u hmyzího bodnutí

1. Apis mellifica

U Apisu vidíme vodnatý otok pálivou, bodavou/píchavou bolestí, která se zmírní aplikací studeného. Otok bude horký citlivý na dotek. 

Kůže má u Apisu lesklý, transparentní a voskový vzhled.

2. Ledum palustre

Jedná se o lék, který se někdy doporučuje jako prevence před pobodáním hmyzem, ale nikdy nebylo prokázáno, že by tento lék způsoboval jakýkoli “odpuzující efekt”.

V případě pobodání hmyzem je pro Ledum typické, že postižené místo je oteklé a chladné nebo je stejně teplé jako okolní kůže (toto je hlavní rozdíl od léku Apis, který cítí v otoku naopak teplo).

U léku Ledum také vidíme zlepšení ledovým obkladem (např. zmraženou zeleninou z mrazáku), kdežto u Apisu stačí obklad studený.

3. Carbolicum acidum

Tento lék je podobný Apisu, protože bolesti přichází náhle, jsou pálivé a píchavé. U Carbolica acida je celkový stav doprovázený slabostí s tendencí na omdlení.

Objevuje se také zesílená citlivost k pachům, která se může připojit k jakýmkoli příznakům včetně situací spojených s poštípáním hmyzem.

4. Belladonna

Klíčové pro tento lék je velmi výrazné zarudnutí, horkost a pulzování v postižením místě. Belladona je také zhoršena otřesy (například chůzí).

Jak vypadá předpis léku v praxi

Pro ukázku mám pro vás jeden případ 39 leté ženy, kterou poštípal hmyz.

Sobota 11.6.2022

Informace, které jsem měla od ní k dispozici:

“Ve čtvrtek mě něco kouslo do stehna. Měla jsem tam menší 3 cm flek a do rána se mi z toho udělal takový obrovský flek (foto “před lékem” je z pátku 10.6.2022). Je to horké, svědí to a když jdu, bolí to. Kolem místa kousnutí je to takové tvrdé, tam, kde je ta bílá oblast. Stále se to zvětšuje.”

Užívala homeopatický lék v potenci 30C po hodině 2 globule. Již po 3 hodinách bylo místo méně teplé a méně červené.

Lék tedy užívala dál ve stejném dávkování, do večera otok ještě více zesvětlal a byl méně horký.

Neděle 12.6.2022

Flek dále bledne, pořád svědí, je mírně teplý, ale vizuálně mnohem lepší, chůze už jí nevadí (foto “po léku” je právě z neděle 12.6.). Lék vysazen.

Pondělí 13.6.2022

Noha je již normálně teplá, místo nesvědí, velký červený kruh zmizel, zůstal už jen ten přímo v místě kousnutí.

Od té doby se tyto potíže nevrátily.

Ptáte se, jaký lék dostala?

Belladonu 30C.

Proč? Protože právě Belladona má ve svém obraze jako klíčové náhlost objevení se příznaků (flek takového rozsahu se udělal přes noc), zarudnutí, pocit horkosti a zhoršení otřesy (když šla, cítila větší bolest).

Další klinické tipy pro homeopatickou první pomoc při samoléčbě nezávažných akutních stavů najdete v online kurzu Klasická homeopatie pro maminky s dětmi.