Jedním z nejdůležitějších předpokladů úspěšné homeopatické léčby, ať už z rukou profesionálního homeopata nebo rodičů, kteří léčí své děti doma sami, je výběr správného léku.

Je tomu tak u potíží akutních (např. horečka, kašel, neštovice, záněty spojivek) i chronických (alergie, atopický ekzém, poruchy chování či vývoje atd.)

Volba ředění (jinými slovy také potence) vybraného léku přichází na řadu jako druhý krok.

Není snadné vytvořit jednoduchou tabulku pro výběr ředění homeopatik. Každý případ je totiž jiný a vyžaduje zcela individuální přístup.

Přesto však existují určité zásady, kterými se můžete při volbě ředění řídit a které vám mohou v této „zkrácené“ verzi být užitečné.

A to v případě, že s homeopatií úplně začínáte nebo už za sebou máte náš online kurz Klasické homeopatie pro maminky s dětmi, kde se tématem ředění také zabýváme.

Jaká ředění homeopatik existují

To, do jaké míry je homeopatický lék zředěný, udává právě potence. Ta se většinou píše za název léku a označuje se jednotlivými písmeny, např. c – centezimální.

Někdy můžeme u centezimálních ředění na lahvičce s lékem najít také označení “ch” – jako centezimální Hahnemannovo. Je to ale to stejné, jde pouze o jiné pojetí označení.

Na obrázku níže je vyfocen lék Belladonna 30 ch (jde tedy o lék Belladonna v ředění „třicet cé há“).

Seřaďme si jednotlivá ředění od nejnižších po nejvyšší.

V tomto článku se zaměříme na tzv. centezimální řadu, která je u nás v ČR nejvíce používaná a také v lékárnách dostupná.

Nižší ředění:

  • 5 C
  • 9 C
  • 15 C
  • 30 C

Vyšší ředění:

  • 200 C
  • 1M (=1000 C)
  • 10M (=10000 C)

Výběr ředění léků je individuální u každého.

Pro účely domácí samoléčby lze však obecně doporučit používat spíše nižší potence maximálně do ředění 30 C.

Jak vybrat správné ředění homeopatik

Zajímá vás volba potence homeopatik detailněji? Sepsala jsem pro vás 7 faktorů, které její výši v homeopatické praxi nejčastěji ovlivňují:

1.Úroveň zdraví

Teorie úrovní zdraví je postavena na pozorování desetitisíců pacientů z praxe jednoho ze současných světově nejúspěšnějších klasických homeopatů Prof. George Vithoulkase. Jeho model rozděluje pacienty do 12 úrovní zdraví.

Zařazení každého člověka do jedné z nich pomáhá v homeopatické praxi stanovit např. prognózu vyléčitelnosti konkrétní nemoci u konkrétního člověka, stejně jako napomáhají při výběru ředění zvoleného léku.

Čím ve vyšší úrovni zdraví se člověk nachází, tím vyšší potenci je možné u něj použít.

O tom, co přesně úroveň zdraví je a podle čeho ji stanovit, je kniha Úrovně zdraví. V originále ji najdete pod názvem Levels of Health. Velkou výhodou knihy je její spolehlivý překlad, proto vám ji ráda doporučím i v české verzi.

Autor v ní vysvětluje otázku volby ředění léku podrobně, zároveň ale pochopitelně a hlavně prakticky. Sama jsem z ní při psaní tohoto článku čerpala.

Konkrétní úroveň zdraví je pak při výběru ředění homeopatického léku vhodné spojit s dalšími níže uvedenými ukazateli.

2. čistota obrazu homeopatického léku

Každý homeopatický lék má popsaný svůj obraz v homeopatickém lékopisu (materii medice). Úkolem homeopata je najít shodu mezi příznaky, které má dotyčný člověk s příznaky, které má konkrétní lék zaznamenaný v materiích medikách. Čím je tato podobnost větší, tím vyšší potenci je možné použít.

3. celková citlivost člověka k homeopatickým lékům

Jsou lidé, kteří i při užití velmi malého množství léku v nízkém ředění vykazují okamžité a prudké reakce. Mohou sem patřit i lidé, kteří jsou citlivější např. na byliny. I jeden šálek povzbuzujícího čaje u nich může způsobit výraznou nespavost.

V takových případech je potřeba sáhnout spíše po nižších ředěních.

4. lidé s mnohočetnými alergiemi

Ti bývají k homeopatikům častěji více citliví a není tedy vhodné podávat v rámci domácí samoléčby vyšší potence jak 30 C.

5. kožní potíže

U těch je lepší sáhnout spíše po nižších potencích (např. u atopického ekzému).

6. akutní onemocnění

U problémů jako např. chřipka, nevolnost, kašel, zánět močových cest apod. je většinou potřeba sáhnout po vyšším ředění (200 C), U vysokých potencí je však třeba být si jistý lékem, v rámci samoléčby je lepší nepoužívat ředění vyšší jak 30 C. U nižších potencí je třeba lék častěji opakovat.

7. užívání homeopatik spolu s konvenčními léky

Pokud někdo spolu s homeopatiky na svoji chronickou nemoc užívá i konvenční léky, je dobré sáhnout po potenci nižší (např. 30 C) a denně ji opakovat.

Oba přístupy se poté kombinují do té doby, než se stav dlouhodobě zlepší subjektivně (podle pozorování pacienta) a také objektivně (na základě lékařského vyšetření).

Poté je možné pod dohledem ošetřujícího lékaře konvenční léky bezpečně vysadit či snížit jejich dávkování.