Nejsou neštovice jako neštovice. Ty pravé s sebou v dřívějších dobách, kdy se ještě vyskytovaly, přinášely značné procento zdravotních rizik včetně úmrtí. Dnes se setkáváme s neštovicemi planými, které mají značně mírnější průběh, ale i tak umí mnohdy potrápit zejména děti předškolního a školního věku, u kterých se nejčastěji vyskytují.
Jak se neštovice projevují
Neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění projevující se výsevem puchýřků doprovázených svěděním. Ještě předtím, než se samotné puchýřky naplněné čirou tekutinou objeví, se mohou dostavit i příznaky jako zvýšená teplota nebo horečka, rýma a kašel, nevolnost nebo bolest hlavy. Pro vyrážku u planých neštovic je typické, že se vysévá ve vlnách v rozmezí několika dnů nejdříve na hlavě, v oblasti obličeje a vlasů a poté se rozšiřuje i na zbytek těla.
Jaká jsou rizika planých neštovic
Přirozeným proděláním neštovic vzniká doživotní imunita. Onemocnění však může být rizikové například v první polovině těhotenství, kdy se zvyšuje riziko předčasného porodu, potratu a také vrozené vývojové vady dítěte. Další z komplikací planých neštovic u dětí může být například cerebelitida (zánět mozečku, tedy části lidského mozku, která je zodpovědná například za koordinaci pohybů). O případu homeopaticky léčené cerebelitidy, která se u malého dítěte projevila právě v důsledku neštovic, se píše v knize The Bern Seminars od Prof. George Vithoulkase.
Jakou reakci po správném léku očekávat
Když se rozhodneme léčit plané neštovice homeopaticky, je nutné si nejdříve uvědomit, jakou reakci po správném léku očekávat. Na neštovicích a vyrážce, která je doprovází, bývává nejvíce obtěžující svědění. Právě na svědění proto musí mít lék efekt nejdříve. S touto reakcí musí jít ruku v ruce také zlepšení celkového stavu – měla by se tedy zlepšit i psychika, případně zvýšená teplota nebo horečka, pokud jsou u neštovic přítomny i tyto příznaky. Následně se zhojí také pupínky, a to i bez aplikace lokálních přípravků (například zinkové masti).
Výběr potence a dávkování léku
Pro domácí použití je vhodné sáhnout po léku v maximální potenci 30C. Co se týče dávkování léku, je možné podat jednu dávku léku (2-3 globule) a pokud je viditelný pozitivní efekt, je možné zhruba po 2-3 hodinách podávat i dávky další do té doby, než svědění dohromady s ostatními příznaky neustanou úplně.
3 hlavní homeopatické léky indikované u neštovic
Jako ve všech ostatních situacích v homeopatii i u této diagnózy platí, že není jeden nejlepší lék „na neštovice“, který by bylo možné použít univerzálně u všech, ať už jde o dítě či dospělého. Je to u každého individuální záležitost, na tom je celá homeopatická léčba postavená.
Mezi nejčastěji indikované homeopatické léky u planých neštovic patří Pulsatilla, Antimonium crudum a Rhus toxicodendron.
U dětí, které u neštovic potřebují Antimonium crudum, se objevuje podrážděnost, náladovost, rozmrzelost. Takové děti budou nespokojené a nebudou vůbec vyžadovat fyzický kontakt (děti Antimonium crudum nesnáší, když se jich někdo dotýká či se na ně někdo dívá, to u nich spouští podrážděnost či pláč). U Antimonia cruda se objevuje také velmi specifická chuť na salátové okurky. Může se tedy stát, že bude dítě u nemoci trpět nechutenstvím, ale může vyžadovat pouze tuto jednu potravinu.
Oproti tomu děti Pulsatilla budou u neštovic uplakané, budou vyžadovat mazlení a útěchu. Pokud se u neštovic objeví i horečka, budou horké úplně po celém těle (tedy včetně končetin) a nebudou mít žízeň (nebo bude žízeň znatelně menší, než je u nich ve zdravém stavu dlouhodobě obvyklé).
Děti, kterým u neštovic uleví Rhus toxicodendron, mají příznaky, které měla i tato téměř 4 letá holčička na fotografii.
Po 3 dnech téměř kompletního výsevu pupínků se objevily klíčové symptomy právě tohoto léku:
- Rhus toxicodendron je jedním z hlavních léků indikovaných u planých neštovic, protože jsou pro něj typické vezikulární druhy svědivých vyrážek.
- Rhus toxicodendron má ve svém obraze zimomřivost – tato dívenka je běžně velmi horkokrevná, ale u neštovic se pořád přikrývala kvůli tomu, že jí byla větší zima.
- Děti, které u neštovic potřebují tento lék, jsou kvůli svědění ve spánku neklidné a jediné, co jim při svědění uleví, je koupel v teplé/horké vodě.
Reakce na lék
Rhus toxicodendron dostala nejdříve v potenci 15C po 30 minutách jednu globuli. Po půl dni podávání léku mi maminka referovala, že pupínků ještě přibylo, ale celkově je v pořádku a zlepšilo se svědění. Po dalších dávkách léku se ale svědění již dále nelepšilo a dokonce se ještě více zintenzivnělo.
Toto je situace svědčila o tom, že lék je zvolen správně, ale jeho ředění (potence) je nízká. V takové situaci je tedy potřeba podat ředění vyšší (v tomto případě 30C). Dalším stupněm ředění je potence 200C, kterou měla maminka k dispozici a podala ji. Po léku Rhus toxicodendron 200C svědění zcela zmizelo, celou noc klidně spala a ráno měla puchýřky zaschlé. Během následujících dnů se již stroupky samy zhojily.
Rady ohledně toho, jak řešit i další akutní nezávažné stavy u svých dětí v rámci domácí samoléčby najdete v online kurzu Klasická homeopatie pro maminky s dětmi.