Mimo studium homeopatie jsem prošla také kurzem certifikovaného GAPS terapeuta od Dr. Natashy Campbell-McBride, která je autorkou této diety.
GAPS se doporučuje u celé řady patologií, jako je například ekzém, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, deprese, schizofrenie, autismus, obsedantně kompulzivní neuróza, epilepsie atd. Celý systém je velmi zjednodušeně řečeno postaven na tom, že stav našich střev se následně promítá i do fungování zbytku těla.
GAPS dieta je postavena na konzumaci přirozených potravin, ty průmyslově zpracované jsou zcela vyloučeny. Dieta má také několik fází, z nichž se každá liší seznamem povolených a zakázaných potravin. Celkově je ale GAPS bohatý na potraviny doma fermentované, ať už je to kvašené zelí, zakysaná smetana, řepný kvas nebo mléčné jogurty a kefíry.
V knihách Natashy Campbell-McBride bývá homeopatie doporučována jako jedna z dalších možných terapií pro ty, kteří využívají benefitů GAPS diety. Obě metody se mohou dobře doplňovat. Pokud ale chcete být na GAPS a současně u vás probíhá i homeopatická léčba, existuje několik doporučení, kterým je lepší se v dietě vyhnout.
Tyto postupy totiž mohou antidotovat (narušovat) účinky homeopatických léků.
O co konkrétně jde
1. Konzumace kávy
Dieta GAPS zcela vylučuje konzumaci kávy instantní, protože jde o průmyslově zpracovanou potravinu. Konzumace slabé, čerstvě namleté kvalitní kávy je však v určité fázi diety povolena. Právě s kávou je ale problém u homeopatické léčby.
To, zda homeopatikům vadí káva, či nikoli, je předmětem častých sporů i mezi homeopaty.
Celé je to však o citlivosti konkrétního organismu ke kofeinu. Protože je toto ale těžké dopředu zjistit, je efektivnější, když se kávě vyhnou všichni bez výjimky. Sám zakladatel homeopatie Dr. Samuel Hahnemann před kávou varoval ve svém Pojednání o efektu kávy.
Pokud jste tedy na dietě GAPS a zároveň podstupujete homeopatickou léčbu, kávě se raději zcela vyhněte.
2. Kávové klystýry
Dieta GAPS využívá také klystýry. Zejména u případů zácpy se doporučují klystýry kávové, u kterých se využívají odvary z mleté kávy.
Doporučuje se v sobě tento odvar udržet alespoň 15 minut, aby se mohl dostat do krve. Právě toto může ale negativně ovlivnit účinek homeopatického léku, pokud je ke kávě dotyčný člověk citlivý.
Pokud tedy praktikujete na GAPS dietě klystýry, zvolte si pro ně jiný druh tekutiny.
3. Čerstvý mátový čaj
Mátový čaj z čerstvé máty je jedním z těch, které se na GAPS dietě hojně doporučují pít. V určité fázi diety se také mohou zařazovat ovocné a zeleninové šťávy, jejich součástí může být i máta.
Listy máty ale obsahují mentol. Ten má sice blahodárný vliv na naše trávicí ústrojí, ale konzumace máty může narušovat účinky některých homeopatických léků. Není tomu tak u všech léků, ale například u léku Natrum muriaticum to platí. Organismus lidí, kteří jsou citliví k tomuto léku, mohou mít vyšší riziko jeho antidotace (narušení účinku) právě konzumací mátového čaje.
A co tedy na GAPS dietě pít místo čaje mátového? Doporučuje se například i čaj heřmánkový nebo zázvorový.