Když se rozhodneme řešit zdravotní problémy svých dětí za pomoci homeopatických léků, je potřeba dodržovat některá pravidla. Jaká to jsou?

1. Lék dítěti podejte jen v případech, kdy je to nezbytně nutné

Existují situace, které se zcela obejdou bez podání jakéhokoliv, byť homeopatického, léku a tělu je potřeba nechat pouze čas na zotavení. Jde například o situace, kdy dítě upadne a udělá se mu modřina nebo má nezávažnou rýmu či opar na rtu. Stejně tak je tomu u drobné oděrky či popáleniny, kde je na místě spíše správně poskytnutá první pomoc v podobě chlazení postiženého místa. Zacházejme s homeopatiky jako s léky, které není nutné užívat v situacích, ve kterých si tělo s nastolením rovnováhy neporadí samo.

2. Pokud jste kojící maminka, vyhněte se kávě, resp. kofeinu, který do mateřského mléka přechází

Kofein je totiž jedním z antidot homeopatické léčby – jinými slovy ji může narušit. Nejjistější je vyhnout se kofeinu zcela a to nejen v kávě, ale také v ostatních nápojích, jako je např. maté nebo kolové a energetické nápoje či sportovní doplňky.

Co se týče koncentrace kofeinu v mateřském mléce po vypití kávy, odborné zdroje uvádí následující: “Kofein se v mateřském mléce objevuje velmi rychle, maximální hodnoty jsou měřitelné asi 1 hodinu po požití. Poločas eliminace z ma­ teřského mléka je asi 6–7 hodin. Snížení expozice kofeinu u dítěte lze částečně docílit načasováním kojení a příjmu kofeinu – kojení je možné načasovat tak, aby dítě nepilo při maximální koncentraci kofeinu v mléce (tedy přibližně 1 hodinu od příjmu).”(1)

3. Zvolte bezpečnou formu podání léku

U dětí je homeopatické léky možné použít prakticky již od okamžiku narození. S ohledem na věk dítěte je však třeba zvolit bezpečný způsob jejich podání. Nejrozšířenější formou homeopatik u nás jsou globule ve velikosti, u které u malých dětí hrozí riziko vdechnutí. Proto je vhodné takový lék buď před podáním rozdrtit na prášek a poté podat umělohmotnou lžičkou nebo globule rozpustit ve vodě a podat je ve formě roztoku, který si doma snadno vyrobíme.

4. U horečky výběr léku individualizujte

Horečka není choroba sama o sobě, ve skutečnosti je přirozeným fyziologickým mechanismem, který má prospěšné účinky v boji proti infekci, protože zpomaluje množení bakterií a replikaci virů, jež akutní onemocnění mohou způsobovat. Její přítomnost signalizuje, že obranný mechanismus dítěte běží na plné obrátky. Role horečky u akutních onemocnění, která doprovází, má tedy svoji podstatnou a prospěšnou roli.

Pokud v případě horečky chceme sáhnout po homeopatických lécích, není jejich cílem snížit pouze horečku jako takovou bez ohledu na další celkové příznaky. Nejlepší řešení tedy není použít univerzální homeopatické léky „na horečku” (např. Belladonu), ani homeopatické čípky, ale vzít v úvahu aktuální stav dítěte i s ohledem na ostatní příznaky. 

Kupříkladu v situaci, kdy bude dítě mít kašel (např. u zánětu průdušek) a k němu vysokou horečku, je řešením použít homeopatický lék vybraný individuálně a přesně podle příznaků, které má. Dejme tomu, že bude indikovaný lék Phosphorus. Jakou žádoucí reakci je po jeho užití možné očekávat? 

U akutních nemocí se může stát, že se po správném léku tělesná teplota ještě trochu zvýší. Poté však horečka klesá a spolu s tím mizí také její příčina (tedy zánět v dýchacích cestách, kvůli kterému tělo horečku vyprodukovalo). Stane se to, že se suchý kašel mění na vlhký, tělo se přirozeně zbaví hlenu, horečka se již dále nezvedá a celkový stav se zlepší (takže pak dítě může lépe spát, vrací se chuť k jídlu i energie). 

Cílem homeopatie tedy není jenom horečku „utlouct” bez ohledu na to, co se s dítětem děje celkově, protože sama o sobě není příznakem nemoci. Pouze ji ze zcela logického důvodu doprovází. 

5. Nepoužívejte homeopatii preventivně jako spolehlivou ochranu před očkováním

Očkování je zákrok, který s sebou nese možné riziko nežádoucích účinků. Rodiče, kteří se jich obávají, se proto v některých případech rozhodnou dítě “krýt” za pomoci homeopatických léků. Podávají pak homeopatika preventivně před aplikaci vakcíny s cílem snížit riziko potenicálního rozvoje zdravotních problémů. 

Toto využití homeopatie však nedává smysl, ať už jde o lék Thuja, Silicea, Sulphuricum acidum či jiné rutinně doporučované léky preventivně před očkováním. Má to jednoduché vysvětlení – homeopatický lék je vždy možné spolehlivě podat pouze na základě příznaků nemoci.

Před aplikací vakcíny ještě nemůžeme vědět, jaké příznaky se mohou poté u našeho dítěte objevit (a zda se vůbec nějaké objeví), tudíž ani nelze dopředu říci, jaký lék by mělo dítě užívat preventivně, aby se tomuto stavu zamezilo. 

V tomto případě je to podobné jako s konvenčními léky – představte si například situaci, kdy máte obavy z objevení se ekzému po očkování ve chvíli, kdy by dítě mělo zcela čistou kůži a bylo zdravé. Mazali byste ho v takovém případě preventivně kortikoidní mastí, která se konvenčně používá na potlačení ekzému?

Podávali byste preventivně léky proti svědění z obav, aby si dítě kůži po očkování neškrábalo? Jistěže ne, nedává to totiž vůbec smysl, když dítě žádné příznaky ekzému nemá. A naprosto stejné je to v tomto případě s homeopatickými léky. Když nemáme k dispozici symptomy, není pak tedy podle čeho zvolit ani lék.

6. Sáhněte po jednosložkových homeopatických lécích, nikoliv po polykomponentech

Polykomponenty jsou určené pro zjednodušení orientace na trhu laickému spotřebiteli, ale jejich aplikace v praxi nevychází z principů homeopatie. U tzv. polykomponentních přípravků nejde v pravém slova smyslu o homeopatické léky. Jedná se totiž o produkty, které jsou směsmi více homeopatických léků dohromady určené na jeden konkrétní zdravotní problém, například na kašel. 

Postup při výrobě těchto vícesložkových homeopatických přípravků je takový, že se smíchá pár nejpoužívanějších léků např. na kašel v domnění, že když takový sirup užijete, bude působit u konkrétního druhu kašle u všech dětí bez rozdílu. Jedná se v podstatě o využití homeopatických léků, které jsou ale předepisovány “nehomeopatickým” způsobem. 

Taková směs může u kašle ulevit pouze v případě, že aktuálně potřebujete jeden z léků v ní zastoupený. Míra účinnosti takových přípravků nemusí být veliká, protože homeopatických léků schopných odstranit kašel existuje mnohonásobně větší množství, než je jich obsaženo v dostupných přípravcích na trhu.

Bude-li u vašeho kašle navíc indikován lék, který přípravek neobsahuje, jeho užívání bude zcela bez efektu. Na vině pak není nefunkčnost homeopatie jakožto terapeutické metody, ale fakt, že jste neužili správný lék.

Jak postupovat při homeopatické samoléčbě dětí u akutních nezávažných stavů u dětí a úspěšně u nich předepisovat homeopatika se naučíte v tomto online kurzu.