Objevte 7 základních rad pro vaše začátky s homeopatií. Naučíte se, kde získat důležité znalosti, na kterých můžete dále stavět a kde sehnat nejkvalitnější homeopatické léky a sestavit si vlastní homeopatickou lékárničku. Vyhnete se tak běžným začátečnickým chybám a využijete plný potenciál homeopatické léčby už od vašich prvních kroků.

O jaká má doporučení jde?

1. Získejte základní znalosti

Začněte od toho nejjednoduššího, abyste nejprve porozuměli klíčovým principům homeopatické léčby. Na nich pak můžete dále stavět pomocí knih, které jdou více do hloubky. Z těch, které bych vám v českém jazyce do naprostého začátku pro základní orientaci doporučila, vybírám 2 následující:

  • George Vithoulkas: Homeopatie, energetická medicína, základní principy – jde o velmi útlou knihu, která má jen 95 stran, ale najdete v ní pro homeopatickou léčbu to nejzásadanější.
  • Moje kniha Odpověd je klasická homeopatie – nejlépe se principy homeopatie ukazují na praktických případech, kterých v knize z mé praxe najdete celou řadu. Sdílím s vámi také svou zkušenost s homeopatickou léčbou mých vlastních potíží.

2. Neřiďte se univerzálními radami z internetu

Homeopatie je založena na jedinečnosti (individualitě) každého jednotlivce. Znamená to, že léčba, která funguje pro jednu osobu, není automaticky vhodná a stejně účinná pro jinou osobu se stejnou diagnózou.

Pokud chcete, aby homeopatická léčba vás nebo vašich dětí byla skutečně úspěšná a využila plného potenciálu, který metoda nabízí, vyhněte se univerzálním radám z internetu či lékárenským brožurám s univerzálními radami.

Tyto zdroje často nabízí plošný přístup ke všem lidem bez rozdílu, který ale nemusí být účinný, ať už jde o samotnou léčbu nebo o prevenci některých stavů (například v oblasti porodnictví či očkování).

3. Používejte kvalitní homeopatické léky

Zaměřte se na používání tzv. jednosložkových homeopatik, které patří do klasické homeopatie. Jde o jednotlivé homeopatické léky (např. Chamomilla, Thuja, Belladona, Aconitum, Arnika, Silicea, Calcarea carbonica), nikoliv o homeopatické přípravky, které v sobě kombinují více homeopatik dohromady. Ty patří do francouzské homeopatie a jejich použití není v souladu s klasickými homeopatickými principy.

Nejkvalitnější výrobci homeopatik v Evropě, kteří dodržují standardy a původní výrobní procesy homeopatických léků, jsou:

  • Helios (Londýn)
  • Remedia (Rakousko)
  • Ainsworth (Londýn)
  • Nelson (Londýn).

4. Vytvořte si základní homeopatickou lékárničku

V České republice není dostupnost homeopatických léků v lékárnách vždy nejlepší. To představuje problém, zejména pokud některý z nich potřebujete sehnat v akutní situaci co nejrychleji, zvláště pokud jde o vyšší ředění léků (od 200C výše).

Některé lékárny vám mohou lék zajistit ještě ten den či do druhého dne, stačí si do nich zavolat.

Velmi užitečné je mít léky doma v zásobě. V homeopatii se používají desítky různých léků. Dobrý nápad je doplňovat si lékárničku postupně, protože jde o investici v řádech tisíců. Začít můžete 50 nejčastěji používanými léky na akutní potíže u dětí i dospělých, jejichž seznam najdete na konci mé knihy.

5. Pro domácí samoléčbu začněte s nízkými ředěními

Nejvíce rozšířenými ředěními (potencemi) homeopatik v České republice jsou 5C, 9C, 15C, 30C, 200C. Jde o ředění tzv. centesimální, někdy označované jako jako CH (centesimální Hahnemannovo).

Pokud s homeopatií začínáte, nepoužívejte pro domácí samoléčbu potence vyšší než 30C a neužívejte lék dlouhou dobu (ne více než 1–2 týdny, pokud se neobjeví žádoucí reakce, podle které se pozná, že je lék správný a je třeba podávat jej dál).

Na léky ve vyšších potencích (od 200C výše) mohou při chybném použití citlivěji reagovat například lidé s mnohočetnými alergiemi, jejichž organismus je k řadě vnějších vlivů obecně citlivější.

6. Najděte si zkušeného homeopata

Pokud si sami nevíte rady, vyhledejte pomoc profesionálního homeopata. Ten vám pomůže vybrat správný lék a dlouhodobě úspěšně vést homeopatickou léčbu.

Z vaší strany velice pomůže, když si budete vést deník nebo záznamy o podávaných lécích a reakcích na ně.

Mám pro vás pár tipů, jak poznat kvalitního homeopata:

  • absolvoval několikaleté homeopatické studium klasické homeopatie
  • dostanete na něj doporučení – v České republice neexistuje žádná homeopatická organizace, která by měla reálnou oporu v české legislativě a oficiálně zastřešovala činnost praktikujících homeopatů, kteří do ní patří. Spokojenost a osobní doporučení vám v tomto ohledu budou spolehlivějším vodítkem
  • předepíše vám pouze 1 lék a ne kombinaci více léků dohromady tak, jak je v souladu s Organonem, zakládající knihou celé homeopatie
  • sdělí vám název léku, který doporučuje spolu s pravděpodobnou prognózou
  • k výběru léku nepoužívá okultní praktiky, kyvadlo, tarot, numerologii nebo přístroje, jejichž praktická schopnost správně zvolit homeopatický lék nebyla nikdy prokázána
  • pokud není zároveň ošetřujícím lékařem, nezasahuje do vysazování nebo úpravy dávkování konvenční medikace (“chemických” léků), které užíváte.

7. Nezavírejte dveře před konvenční medicínou

Média často prezentují obraz člověka využívajícího homeopatické léky jako někoho, kdo striktně odmítá konvenční medicínu. V reálu je tomu tak, že pokud se tyto dva přístupy propojí a z každého vezme to skutečně nejlepší, přináší to nemocnému člověku ten největší benefit.

Existují situace, kdy na limity naráží konvenční léčba (jde například o chronické problémy, které jsou nejčastějším důvodem, proč lidé vyhledávají homeopatickou pomoc).

Naopak v případě otevřené zlomeniny si zase neporadíte s homeopatií, ale musí přijít zásah chirurga na sále. Benefity moderní medicíny oceňujeme např. i v případě vyšetřovacích metod při zjištění přesné klinické příčiny některých onemocnění (např. epileptických záchvatů, které mohou mít u každého člověka v mozku zcela odlišný původ a zjistí se pouze po absolvování příslušných vyšetření doporučených neurologem).