Panuje mylná představa o tom, že zdrojem pro výrobu homeopatických léků jsou pouze byliny. Z toho důvodu bývá homeopatie právě s bylinnou léčbou (fytoterapií) zaměňována. Obě dvě metody, jak homeopatie, tak bylinkářství, však stojí na zcela odlišných základech.
V homeopatii se pro výrobu léků používají zdroje minerální (například lék Silicea je vyrobena z křemíku), živočišné (Apis mellifica je lék ze včely medonosné) nebo právě rostlinné (z heřmánku pravého se vyrábí lék Chamomilla vulgaris). Existují ještě tzv. sarkody, tedy léky vyrobené ze zdravých tkání (např. Thyreoidinum), naopak nosody se vyrábí z tkání zasažených nemocí.
Z rostlinných zdrojů se ale pro výrobu homeopatických léků nepoužívají jen byliny, ale i celá řada dalších rostlin. A právě po těch jsem se jedno parné letní odpoledne vydala pátrat do Botanické zahrady v Praze.
Jaké substance je zde možné vidět
1. VINCA MINOR – BARVÍNEK MENŠÍ
Z barvínku se vyrábí jeden z tzv. malých homeopatických léků s názvem Vinca minor. Spolu s Psorinem, tzv. velkým lékem (polychrestem), sdílí ve svém obraze v materii medice ofenzivní výtoky.
Vinca minor je také jedním z léků, které mohou být indikované u onemocnění zvaného plica polonica.Pokud jde o materiální působení této rostliny, dočetla jsem se u příslušné cedulky přímo v botanické zahradě toto: “Obsahové látky barvínku zvyšují prokrvení mozku a jeho zásobení kyslíkem, negativně však působí na kardiovaskulární systém. V minulosti byl barvínek používán i v léčitelství. Je tradičně spojován se smrtí a často se vysazuje na hřbitovech jako trvalka. Jedovatou částí je nať, jejíž obsahové látky jsou alkaloidy – vinkamin, vinkamidin a vinkamorin.”
2. VIOLA ODORATA – VIOLKA VONNÁ
Jedná se též o malý lék, o kterém je známo, že jeho účinky zkoušel již sám Dr. Samuel Hahnemann, zakladatel klasické homeopatie. V obraze tohoto léku najdeme kombinaci revmatických a ušních příznaků. Je také jedním z léků indikovaných u syndromu karpálního tunelu (pokud však souhlasí i ostatní příznaky, nejen tato jedna klinická diagnóza!).
3. PASSIFLORA INCARNATA – MUČENKA PLETNÍ
U příslušné cedulky byla vidět zatím pouze zasetá mučenka, která teprve musí vyrůst. V homeopatii se z ní vyrábí další z malých léků.
4. CLEMATIS – PLAMÉNEK
Konkrétně z plaménku přímého se vyrábí lék Clematies erecta, který je jedním z léků používaných například na kožní problémy výrazně reagující na vodu.
5. ACONIUM – OMĚJ
Z oměje, konkrétně oměje horské, se vyrábí známý homeopatický lék Aconitum napellus.
Oměj jako materiální substance (tedy ne ve formě homeopatického léku) obsahuje prudce jedovaté alkaloidy vstřebatelné i pokožkou. Otrava je velmi rychlá a končí ochrnutím, srdečním selháním nebo zástavou dechu. Oměje by se tedy neměly jako okrasné rostliny vysazovat v místech, kde se vyskytují děti, protože jsou zaznamenány také otravy nektarem vysátým z květů.
Další rostlinami, ze kterých se vyrábí homeopatické léky, mají s těmi, jež jsou k vidění v této botanické zahradě, stejné rodové jméno (v názvu to první), liší se pouze druhové (v názvu to druhé). Těmi je například:
1. PAEONIA LACTIFLORA – PIVOŇKA ČÍNSKÁ
Homeopatický lék Paeonia officinalis se vyrábí z pivoňky lékařské.
2. ASARUM GEOPHILUM – KOPYTNÍK
Lék Asarum europheum je vyroben z kopytníku evropského.
3. HELLEBORUS ODORUS – ČEMEŘICE VONNÁ
Jako výchozí substance pro lék Helleborus niger se využívá čemeřice černá.
4. BAPTISIA LEUCANTHA – BAPTISIE
Lék Baptisia tinctoria se zase vyrábí z baptisie barvířské.