Neplodnost, jinými slovy také sterilita, je stav, kdy se páru přirozenou cestou nepodaří počít dítě během 1 roku pravidelného nechráněného pohlavního styku nebo situace, kdy sice k početí dojde, ale těhotenství opakovaně končí spontánním potratem.

Důvody, které vedou k neplodnosti, jsou velmi různorodé. Na homeopatii se obrací páry (resp. častěji spíše ženy), které projdou řadou vyšetření a zjistí se, že za nezdary vězí nějaká klinická příčina (např. endometrióza, imunologicky způsobená neplodnost či PCOS – tzv. syndrom polycystických vaječníků, kdy žena neovuluje ani nemenstruuje) nebo takové dvojice, kterým se početí nedaří, ale jsou lékaři považovány za zdravé.

Platí tedy, že jednou z metod CAM (komplementární a alternativní medicíny), kterou je možné u léčby neplodnosti využít, je právě homeopatie. Je však potřeba rozlišit, jaké potíže v souvislosti se sterilitou homeopaticky řešitelné jsou a které nikoliv. 

Obecně lze říci, že pokud je u ženy problém funkčního charakteru (například zmíněná endometrióza, PCOS či neplodnost způsobená imunologicky), je možné tuto potíž homeopaticky řešit. Situace, které se homeopaticky zvládnout nedají, jsou charakteru strukturálního – jedná se např. o srůsty či absenci vejcovodů či vrozené vývojové vady dělohy (například tzv. uterus septus, tedy stav, kdy je dutina dělohy rozdělena přepážkou, svalovým septem a jehož operativní odstranění může pak vést v nižšímu riziku spontánního potratu).

Problém s plodností může být samozřejmě také na straně muže, ať už jde například o imunologicky způsobenou neplodnost či “špatný” spermiogram, co se týče pohyblivosti spermií, jejich tvaru či nedostatečného množství.

Jako u všech problémů, které lze řešit homeopatií, i u neplodnosti platí stejné pravidlo – neexistují univerzální indikace homeopatika například “na endometriózu” či “na špatný spermiogram”. Výběr léku je u každého člověka zcela individuální záležitost. To stejné platí, co se týče počtu léků, které jsou zapotřebí k vyřešení konkrétního problému, času potřebného k uzdravení i celkové prognózy.

To vše se řídí tzv. úrovní zdraví každého člověka (více o této problamatice se můžete dočíst v knize Úrovně zdraví od Prof. George Vithoulkase, knihu vřele doporučuji nejen pro oblast problémů s neplodností).

Klinická studie homeopatické léčby neplodnosti

U každé z účastnic byly podle principů klasické homeopatie s úspěchem podány individuálně zvolené homeopatické léky v různých škálách potencí. Jak doporučují sami autoři studie, je potřeba účinky homeopatie u neplodnosti prokázat také ve větším měřítku v rámci randomizované kontrolované studie včetně stratifikace ohledně příčiny neplodnosti, věku a předchozí léčby.  

Zmíněný Prof. Vithoulkas je také jedním z autorů malé studie zaměřené na ženskou neplodnost, jejíž originál a kompletní znění najdete v medicínské databázi Pubmed. V této studii je prezentováno 5 případů úspěšné léčby neplodnosti s odlišnou etiologií (příčinou) léčenou právě za pomoci klasické homeopatie v nemocnici v řeckých Aténách. Zkoumali se v ní oba dva typy neplodnosti – primární i sekundární u žen ve věku 29-41 let.

Ukázka případu z mé praxe

Dodávám také jeden případ z mé praxe, který se týkal neplodnosti v souvislosti s opakovanými potraty vždy v prvním trimestru. Na tomto případu je vidět právě to, že je v homeopatii nezbytně nutné přistupovat ke každému případu zcela individuálně a lék volit podle příznaků, které se u konkrétní ženy objeví. Při výběru léku se však nelze soustředit pouze na potraty a gynekologickou oblast, ale na ženu jako celek – tzn. že je třeba vzít v úvahu celkový zdravotní stav včetně fyzického i duševního stavu. 

V listopadu 2018 ke mně přišla 34 letá žena s hlavním problémem opakovaných potratů kvůli diagnostikovanému antifosfolipidovému syndromu (přítomnost této patologie zvyšuje riziko předčasných potratů do 10. týdne). O dítě se snaží poslední 2 roky. Nemá problém s otěhotněním, ale s tím, že vždy dítě v 1. trimestru potratí. Má za sebou již 5 potratů a přišla o pravý vejcovod kvůli jednomu mimoděložnímu těhotenství.

Od 22 let se léčí s idiopatickou hypertenzí (vysokým krevním tlakem). Je spíše zimumřivá, vždy jí byla zima, i v době, než se objevila hypertenze. Pořád má zmrzlé ruce a nohy a někdy má i bílé prsty na rukou, protože se jí nedokrvují. Po posledním potratu se začala více potit – cítí chlad v celém těle, ale ve tvářích cítí výrazné teplo. Poslední 2-3 roky je více podrážděná, než bývala. Pociťuje i pálivé bolesti mezi lopatkami. U potratů zaznamenala vždy velké krevní sraženiny.

Jaký lék dostala a proč? Belladonu (v potenci 200C). Ta má totiž jako klíčový symptom potraty v 1. trimestru v kombinaci s hypertenzí, podrážděností i sklonem ke krevním sraženinám (a právě antifosfolipidový syndrom, který měla diagnostikovaný, je rizikový pro opakovanou a nekontrolovatelnou krevní srážlivost). Navíc Belladona má tento typ termoregulace, ať se přidruží k jakýmkoliv potížím – návaly horka do hlavy a spolu s tím studené končetiny (ruce a nohy). 

Jaká byla reakce na lék?

6.1.2019 (4 týdny po podání léku)

V den užití léku cítila velkou únavu a podrážděnost (tzn. že se objevilo prvopočáteční zhoršení). Asi týden poté se jí na ruce objevilo malé ložisko svědivé vyrážky, které zhruba do 3 dnů samo zmizelo (objevení se kožních příznaků po podání léku je v tomto případě potvrzením správnosti podání léku).

Pocení s návaly zmizelo úplně, od užití léku nepřišlo ani jednou. Pálení mezi lopatkami už není tak často, ani tak intenzivní. Podrážděnost je menší.

13.1.2019 mi psala, že je zhruba v 5. týdnu těhotenství a že otěhotněla pravděpodobně pár dnů po podání homeopatického léku. Spolu se zlepšením výše uvedených příznaků toto těhotenství bylo úspěšné, dítě v pořádku donosila a od té doby porodila ještě další miminko.

Kde hledat informace o homeopatických lécích indikovaných u neplodnosti

Po obrazech homeopatických léků (nejen) u neplodnosti doporučuji pátrat přímo ve spolehlivých materiích medikách (lékopisech homeopatických léků).

Hlavní homeopatické léky indikované u neplodnosti spolu s popisy jejich obrazů u tohoto zdravotního problému najdete také v 1,5 hodinovém webináři věnovaném přímo homeopatické léčbě neplodnosti, který najdete v Mentoring clubu na stránkách Prague College of Classical Homeopathy.