Zánět močového měchýře, odborně řečeno cystitida, umí pekelně potrápit. Vím o tom své, protože bych ani nespočítala, kolik probdělých nocí jsem kdysi strávila s teplým urologickým čajem omotaná peřinou, dokud se mi nepodařilo jejich opakovaný výskyt dlouhodobě vyřešit za pomoci homeopatie.
Cystitidou trpí zejména ženy, protože bakterie mohou do močového měchýře snadno přestoupit díky kratší močové trubici, než mají muži, buď při pohlavním styku nebo z konečníku. Z toho důvodu je také jedním z nejčastějších původců cystitidy bakterie Escherichia coli, kterou běžně nacházíme v našem zažívacím traktu.
Nemoc se může vyskytovat jak v akutní formě, tak v chronické (opakující se).
Pojďme se podívat na obě dvě situace z pohledu homeopatie.
Akutní cystitida
Projevy
Mezi typické příznaky akutního zánětu močového měchýře patří časté nucení na močení doprovázené řezáním a pálením v jeho průběhu. V moči může být přítomna krev a v některých případech se může objevit i zimnice, bolesti v oblasti podbřišku a třesavka.
Rizika
Rizikem neléčené či špatně léčené akutní cystitidy je tzv. ascendentní (vzestupná) infekce, kdy zánět z močového měchýře přestoupí močovody do ledvin a dojde ke vzniku závažnější pyelonefritidy, tedy zánětu ledvin. Ten se projevuje typicky vysokými horečkami, bolestí hlavy a v bedrech, obtížným močením, přítomna také bývá i zimnice.
V souvislosti s akutní cystitidou je nutné zpozornět v případě, kdy se jedná o těhotnou ženu. V těhotenství mají ženy obecně větší sklon k zánětům močových cest. K dítěti se infekce nešíří, ale pokud se zánět močových cest neléčí nebo se léčí špatně, může se, jak je zmíněno již výše, infekce rozšířit močovody do ledvin, čímž se v případě těhotenství zvyšuje také riziko předčasného porodu.
Diagnostika
Existuje více možností, jak akutní cystitidu diagnostikovat. Lékař prohmatá břicho a zjistí bolestivost v jeho dolní části, případně se může provést ještě další vyšetření, např. ultrazvuk.
Za pomoci biochemického rozboru moči nebo speciálních diagnostických papírků (např. DP DekaPHAN leuco) se zjišťuje přítomnost patologických hodnot svědčících pro probíhající zánět (např. leukocyty, bakterie, krev). Může se provést také kultivace moči, pomocí které se zjišťuje přesný typ přítomné bakterie.
Co očekávat po podání správného homeopatického léku
V rámci hodnocení reakce na podaný homeopatický lék je nezbytně nutné vzít v úvahu více hledisek.
Jaká reakce na lék je žádoucí
- Pokud je podán správný lék v odpovídající potenci (ředění), musíme po jeho podání vidět snížení tělesné teploty a současně s tím také ústup bolestí či pocitů pálení nebo řezání. Výsledkem homeopatické léčby je pak nejen subjektivní úleva od příznaků, ale také laboratorní vyšetření, které již neukáže žádné patologické změny (například přítomnost bakterií v moči – bakteriurii, bílých krvinek – leukocyturii nebo krve).
- U akutní cystitidy je v rámci správné reakce třeba zaznamenat první známky úlevy během minut či hodin. Může však nastat situace, že se stav po několika dávkách léku komplexně zlepší (ustoupí teplota i příznaky doprovázející zánět a dotyčný se cítí celkově lépe), ale poté se příznaky začnou v mírné podobě opět vracet. To může poukazovat na nutnost častějšího opakování léku nebo volby vyšší a silnější potence (tzn. je nutné ji navýšit například z 30C na 200C).
- Jednou z žádoucích reakcí na podaný lék je také situace, kdy člověk po užití léku velmi rychle usne a spí dlouhým tvrdým spánkem. Probuzení je pak následováno celkovým zlepšením stavu.
Jaká reakce na lék je nežádoucí
- V případě, že se po podání léku sníží tělesná teplota/horečka, příznaky cystitidy zůstanou stejné (nijak se tedy nezmění bolestivost při močení či pocity pálení nebo řezání) a přidají se bolesti zad, může jít o situaci, kdy měl lék na organismus pouze povrchní a potlačující efekt (potlačil horečku, ale celkový stav se zhoršil). Je zde potom riziko, že se zánět přemístil do závažnějšího zánětu ledvin. Jinými slovy lék nebyl zvolen správně.
Limitace homeopatické léčby
Homeopatii lze obecně úspěšně použít u onemocnění funkčního charakteru, ale ne u změn strukturálních. V případě cystitid může za jejich opakovaným výskytem stát i anatomický defekt močové trubice, který je potřeba řešit chirurgicky, protože v tomto případě jde o mechanický, strukturální problém, který homeopatie nemůže vyřešit.
Které léky mohou být u akutní cystitidy indikované
Jako ve všech klinických situacích je i u akutní cystitidy nezbytně nutná individualizace. Nelze tedy říci, že existuje jeden nejlepší homeopatický lék, který by u akutní cystitidy zabral všem bez rozdílu. Je to u každého člověka jiné v závislosti na konkrétních příznacích.
Například u léku Nux vomica nacházíme u cystitidy velmi výrazné konstatní nucení, kdy při vymočení odchází pouze pár kapek. Zlepšení poté nastává po aplikaci tepla či teplou koupelí.
U Pulsatilly dominuje zhoršení nucení na močení vleže na zádech, bolest se z močového měchýře může šířit do stehen a cystitida může přijít po promočení nohou. Pokud je přítomna horečka, je Pulsatilla celá horká (tedy i končetiny) a dominuje bezžíznivost.
U cystitidy v obraze léku Berberis vulgaris nacházíme pocit bublání, které se může objevit kdekoliv v těle, včetně močového měchýře nebo ledvin. Typické jsou také stěhovavé bolesti nebo takové, které z oblasti ledvin vyzařují všemi směry, například do uretry (močové trubice) nebo do močového měchýře. Typický je také zápach moči, který připomíná kávu.
2 případy akutní cystitidy z praxe
1.případ – akutní cystitida – lék Cantharis
Jednalo se o jednu moji 39 letou klientku, u které jsem při předpisu léku vycházela z těchto informací:
“Mám zánět močáku, řezání při močení, chodím často. Zřejmě z pohlavního styku v neděli, v pondělí jsem cítila pálení a úterý začalo řezání a pálení, pořád jsem běhala na záchod, ale vždy to bylo jen malé množství. Měla jsem u toho stav, jako když mám chřipku. Nasadila jsem si echinaceu, probiotika, béčko, bylo to lepší, ale dneska už zase strašný a už mám v moči i krev.”
Reakce na lék: Lék užila v potenci 9C. Nejdříve brala 3 globule po půl hodině a za 2 hodiny mi psala, že se cítí lépe a nemá již v moči krev. Pokračovala s dávkováním i dále, do večera byla stav ještě mnohem lepší, zmizela krev z moči, zmizelo silné nucení na močení i řezání. Další den byla již cela bez příznaků včetně bolesti v podbřišku. Nic jiného kromě homeopatického léku neužívala.
Jakým příznaky byl v tomto případě indikován lék Cantharis: Nejvíce prominentní byla kombinace toho, že potíže se rozvinuly po pohlavním styku a vysoká intenzita pálení, řezání a přítomnost krve v moči. Dalšími léky, u kterých nacházíme rozvoj zánětů močových cest po sexu, je Medorhinum, Staphysagria a Sepie, ale ani jeden z nich nemá v obraze takto silné pálení a řezání. Velmi silné pálení, řezání a krev v moči má také lék Mercurius corrosivus, ale ten v tomto případě nejde potvrdit dalšími klíčovými příznaky.
2.případ – akutní cystitida – lék Mercurius corrosivus
U tohoto případu byly příznaky nejvýraznější večer a v noci, kdy se objevilo silné nucení na močení a pálení. To bylo velmi výrazné a objevovalo se zejména na konci močení, kdy se objevil také pocit píchnutí, kvůli kterému ji bolestí vytryskly slzy do očí. Na jazyku měla výrazně otisklé zuby. Poslední týden cítila také pálení v krku, včera měla pocity pálení i kolem pusy a v očích. Nemá vůbec chuť na studené pití. S termoregulací to má tak, že je jí zima, pak je jí z ničeho nic teplo a pak zase zima. Sama si brala Cantharis a Staphysagrii, ale neměly efekt.
Reakce na lék: Lék si vzala v den konzultace večer v potenci 15C (silnější neměla k dispozici) a po 2 dávkách po hodině usnula, v noci neměla ani jednou nucení na močení, zmizelo také pálení ke konci močení, které se přesunulo z močového měchýře více na periferii na konec močové trubice. Další den byly problémy s močením zcela pryč (jak nucení, tak i bolest), stále přetrvával pocit vnějšího pálení močové trubice. Přidalo se pálení v obličeji, zejména rtů a v ústech s pocitem velkého jazyka, na kterém jsou stále velmi silně viditelné otisky zubů.
Lék jsme podávali dále, protože v případu byly stále přítomné symptomy léku Mercurius (např. silně viditelné otisky zubů na jazyku).
Další den po opakovaném podání léku se nejdříve zlepšilo vnější pálení genitálií, ale zhoršilo se pálení kolem pusy. Problémy s močením byly zcela v pořádku. Spala v uplynulých dnech 2 dny po sobě 11 hodin, dnes už ji nepálí ani v obličeji a zmizel i oteklý jazyk spolu s otisky zubů na něm. Dnes měla po velmi dlouhé době i gynekologický výtok, který byl ale fyziologický, protože nesvědil ani nepálil. Objevení se výtoků po podání léku je potvrzením správnosti jeho podání.
Jakým příznaky byl v tomto případě indikován lék Mercurius corrosivus: Zhoršení v noci, otisky zubů na jazyku, které se připojují u tohoto léku k celé řadě patologií, pálivé bolesti i tento typ “kolísavé” termoregulace, jsou klíčové pro lék Mercurius solubilis. Ovšem, pokud jsou pálení a bolesti velmi silné, je třeba myslet na lék Mercurius corrosivus, který má totožné příznaky jako Mercurius solubilis, ale rozdíl mezi nimi je v intenzitě symptomů, které jsou u léku Mercurius corrosivus výraznější. Právě silné bolesti byly na celém případu nejvíce prominentní, soudě z toho, že jí po domočení vytryskly slzy do očí.
V úvahu mohl přicházet také lék Arsenicum album, který má v obraze také pálivé bolesti, je zhoršený v noci (typicky mezi půlnocí a 1) a je v repertoriu ve 3. stupni v rubrice “otisky zubů na jazyku”. Není to ale jeho klíčový příznak. Dalším lékem, u kterého v materii medice vidíme bolesti zejména po vymočení, je Sarsaparilla. Tento lék ale nelze potvrdit žádnými dalšími příznaky.
Chronická cystitida
Pokud se cystitidy opakují, mluvíme o chronicitě. Jak jsem psala v úvodu, sama jsem se s tímto problémem trápila.
Problémy zmizely po podání homeopatického léku bez jakýchkoli jiných léčiv, stravovacích doplňků, terapií nebo protizánětlivých stravovacích opatření. Zlepšení jsem měla potvrzené i na základě rozboru moči, ve kterém po léčbě již nebyl detekovatelný žádný patologický nález, který byl přítomen před léčbou.
Podrobněji o homeopatické léčbě mé chronické cystitidy, která mě sužovala celé 2 roky, píši ve své knize Odpověď je klasická homeopatie.