Občas mi chodívají dotazy ohledně veterinární homeopatie a jedna z otázek se týká toho, jakým způsobem je možné podat homeopatické léky zvířatům.

Nejdříve je samozřejmě potřeba navázat se svým společníkem kontakt a dát mu najevo, co s ním zamýšlíme a co se bude v příštích minutách dít.

Pak je třeba vzít v úvahu to, že homeopatické léky se od těch konvenčních liší nejen v principu jejich předepisování, ale také ve způsobu podání (zvířecímu) pacientovi. Většinou jsou díky své sladké chuti zvířaty bez problémů přijímány. Můžete je koupit ve formě pilulek či tablet nebo přímo v kapalné formě – tu obvykle zvířata přijímají lépe.

4 zásady podávání homeopatických léků:

1. Chcete-li dosáhnout nejlepšího výsledku, je potřeba lék podat přímo do tlamy zvířete a je nutné vyhnout se míchání léků do potravy či pamlsků. Dodržujte časový rozestup cca 20 minut před a po jídle. Zde nejde o plnost žaludku, která by homeopatickým lékům vadila, ale o to, aby byla dutina ústní čistá a nebyly v ní žádné zbytky potravy.

2. V případě, že zvíře užívá zároveň konvenční léky, je třeba dodržet 20 minutový časový odstup i od nich.

3. Jednoduše odsypte daný počet kuliček do víčka od balení léku a vsypte zvířeti do tlamy. Pokuste se raději na léky nesahat rukama. Při podání léku můžete také použít umělohmotnou lžičku.

4. Zvíře nemusí lék přímo spolknout, stačí, když se lék dotkne jeho dásní.

Pokud však máte lék v podobě pilulek či tablet a chcete si z nich vyrobit kapalný roztok, není nic jednoduššího.

Potřebujete

  • skleničku s vodou (stačí z kohoutku, může být i filtrovaná nebo kupovaná neperlivá)
  • lék ve formě pilulek
  • stříkačku či umělohmotnou lžičku pro podání léku. Stříkačku seženete klasicky v lékárně.

Postup

Do 2 dcl vody nasypte 5 kuliček léku a nechejte úplně rozpustit. Před použitím vždy párkrát protřepejte (pokud máte nádobu s víčkem) nebo roztok zamíchejte. Pokud potřebujete roztok podávat více dnů po sobě, uchovejte si ho při pokojové teplotě. Lék pak aplikujte přímo do tlamy zvířete pomocí stříkačky nebo lžičky.

Podrobnější informace o homeopatické léčbě zvířat se dozvíte v mém online kurzu Jak najít přesný homeopatický lék u zvířete.

Zdroj: Homeopatická léčba psů a koček, Dr. Don Hamilton