Pokud máte rádi homeopatii a cestování, mám pro vás tip na jednodenní výlet do německého městečka Köthen, které je od Prahy vzdálené 315 km a cesta autem vám sem zabere něco málo přes 3,5 hodiny. Najdete tu dům, ve kterém celkem 14 let mezi lety 1821-1835 pobýval, léčil a vyráběl své léky Samuel Hahnemann, zakladatel homeopatie. Žil tady se svojí druhou manželkou Mélanií a napsal tu několik děl, které významně ovlivnily homeopatii. K vidění je zde spousta zajímavých věcí.

Pojďme se na ně podívat prostřednictvím fotek v tomto článku.

Hahnemannův dům najdete v ulici Wallstrasse na čísle popisném 47. Je to ten úplně poslední zelený v levé řadě domů. Tady vznikla jeho dvě největší díla – Chronical Diseases a třetí až 5. vydání Organonu léčebného umění.

Svou druhou ženu Mélanii, se kterou tady žil a praktikoval, poprvé viděl, když k němu přišla jako pacientka s plicními potížemi. Tehdy mu bylo 80, Mélanii kolem 30. Vždy ji zajímalo lidské tělo a chtěla být lékařkou. V té době však výkon tohoto povolání nebyl ženám umožněn, proto se stala malířkou a nadále se věnovala studiu detailů lidského těla, aby se pak po boku manžela naučila používat homeopatii. Na českém trhu je k dostání kniha, která jejich činnosti podrobně popisuje, nese název Homeopatický příběh lásky.

Než se na cestu vydáte, zjistěte si dopředu otevírací dobu, ať nejste nepříjemně překvapeni.

Když vejdete dovnitř, dostanete se do originální Hahnemannovy pracovny, kde přijímal své pacienty. Do jeho křesla vás sice sednout nenechají, přesto je skvělý pocit v jeho ordinaci už jenom stát.

Nechají vás nahlédnout do originální kazety s homeopatickými léky, které si Hahnemann sám ručně vyráběl a popisoval jejich názvy. Většina z nich je v potenci 30C.

Většiny předmětů je zakázáno se dotýkat, ale původní Hahnemannův fonendoskop si můžete osahat, jak je libo.

Provedou vás i dalšími místnostmi v prvním patře jeho domu, kde najdete k vidění původní substance pro výrobu léků.

A můžete i vejít do zahrady, kde se sám dříve Hahnemann procházel a určitě tu ve svém županu kouřil svou tolik oblíbenou dýmku.

Hned vedle domu Hahnemanna je Evropská homeopatická knihovna. Najdete tu mnoho knih v anglickém nebo německém jazyce o homeopatické filozofii, materie mediky, ale také životopisy a repertoria.

Návštěva tohoto místa určitě stojí za to. Pokud si uděláte ještě procházku městem, určitě neminete pár domů, na kterých jsou nakreslené klíčové věty homeopatie, třeba její základní princip “princip podobné se léčí podobným” neboli similia similibus curentur.