“Mám chřipku”, říká většina lidí, pokud se necítí dobře, bolí je hlava, mají rýmu a teplotu. Je však potřeba od sebe odlišit chřipku a “běžné” nachlazení. Obě onemocnění jsou virového původu, ale liší se ve svých příznacích, průběhu i závažnosti.
Chřipka se objevuje typicky náhle a příznaky jsou intenzivnější. Doprovází ji vysoká horečka (38 – 40°C), silné bolesti svalů a kloubů, výrazná únava, suchý kašel, rýma, zimnice.
Oproti tomu nachlazení má nástup spíše pozvolný, teplota je zvýšená (do 38°C), objevuje se mírná únava. Většinou nebývají přítomny výrazné bolesti svalů či kostí a kašel je obvykle méně výrazný než u chřipky.
Chřipka je celkově závažnější stav a může vést k dalším komplikacím, jako je např. zápal plic, zánět průdušek nebo zhoršení předchozích chronických problémů. Nachlazení je onemocnění mírnějšího charakteru, u kterého se komplikace objevují spíše výjimečně.
Nutno však podotknout, že pro výběr homeopatického léku nehraje roli, zda jde právě o nachlazení či chřipku. Proces nalezení správného léku se totiž řídí příznaky, které se v danou chvíli objeví.
Co očekávat po podání správného léku
Než podáte homeopatický lék, je nejdříve důležité vědět, co po jeho podání má vlastně stát. Jenom tak totiž můžete rozpoznat, zda opravdu funguje.
Pojďme si ukázat reakci na správně i nesprávně zvolený homeopatický lék na modelové situaci.
Máme člověka s těmito příznaky:
- vysoká horečka 39°C
- silné bolesti svalů a kloubů
- výrazná únava.
Jaká reakce na lék je správně
V případě správného léku musíme po jeho podání zaznamenat snížení tělesné teploty a současně také zlepšení či ústup bolestí kloubů i svalů a menší pocit vyčerpání. V takovém případě je možné hovořit o celkovém zlepšení, protože se nezlepšil pouze 1 samostatný příznak (např. horečka), ale došlo k ústupu více symptomů onemocnění.
Po správném léku také v akutních situacích často dochází k léčebné reakci, která se projeví vím, že člověk po užití léku velmi rychle usne (zvláště, pokud předtím spát i přes vyčerpání nemohl) a spí tvrdým spánkem. Probuzení je pak následováno celkovým zlepšením stavu.
Jaká reakce na lék je špatně
Pokud se podá špatný homeopatický lék, nestane se buď vůbec nic a nebo dojde k tomu, že se horečka sníží, ale ostatní příznaky jsou stejné nebo horší (tedy bolesti kloubů a svalů a vyčerpání). Jde pak o situaci, kdy měl lék na organismus pouze povrchní a potlačující efekt (potlačil horečku, ale celkový stav se zhoršil).
Dojde pak tedy k podobné situaci jako za použití klasických antipyretik (“chemických” léků na horečku, např. Paralenu), přestože byl podaný lék homeopatický.
V takovém případě je potřeba hledat lepší lék podle původních příznaků.
Po jakých homeopatických lécích u chřipky sáhnout
Léků, které lze použít u chřipky, je mnoho. Rozhodně však neplatí, že jediným lékem na chřipku je reklamou tolik otřepané Oscillococcinum.
Jaká homeopatika jsou indikována nejčastěji?
- Eupathorium perfoliatum – zimnice u tohoto léku začíná dole v oblasti křížové páteře a doprovází ji velmi silné bolesti zad v těchto místech. Objevují se také bolesti svalů a viditelný neklid (dotyčný se převrací v posteli ze strany na stranu, což má také lék Rhus toxicodendron). Je přítomna žízeň na studené pití a kašel, který nemocného nutí držet si hrudník (tento příznak se objevuje i u léku Bryonie).
- Rhus toxicodendron – stavu dominuje neklid, ale oproti léku Eupatrhorium se neobjevuje výrazná žízeň. Zimnice začíná v oblasti stehen. Stavu často předchází přetažení, fyzická námaha. Doprovodným příznakem u akutních nemocí v obraze tohoto léku je červená špička jazyka.
- Bryonia alba – teplota se u lidí, kteří potřebují tento lék, rozvíjí pomalu a není příliš vysoká. V tom se liší od Eupathoria kterému se teplota rozvíjí mnohem rychleji. Výrazným příznakem je zhoršení sebemenším pohybem (například otáčením v posteli). Bolesti hlavy se lokalizují nad levým okem. Častým příznakem u akutních stavů v obraze Bryonie je suchost v ústech s žízní na nápoje pokojové teploty.
- Gelsemium sempervirens – tento lék poznáme podle pomalu vzrůstající teploty, která nebývá vysoká, ale přesto je člověk velmi unavený, cítí bolesti ve svalech a slabost v nohou. Objevuje se bezžíznivost (nebo menší žízeň, než je u dotyčného obvyklé). Není přítomen neklid, ale třes a při bolesti hlavy se objevuje se pocit, jako kdyby byla těžká.
Jaké zvolit ředění léku a jeho dávkování
Otázka volby ředění (potence) a dávkování léku je složitější a může být odlišná u každého člověka. Je k tomu potřeba znalost i dalších principů homeopatie.
Podrobněji toto téma rozebírám ve svojí knize Odpověď je klasická homeopatie.
Lze nicméně stanovit alespoň zjednodušená pravidla pro homeopatickou léčbu chřipky či nachlazení:
- Pro domácí samoléčbu doporučuji použít maximálně ředění 30C (například tedy Eupathorium 15C, Bryonia 30C, Gelsemium 30C atp.). Léky od firmy Boiron jsou značeny zkratkou “Ch”, je to to stejné jako samostatné “C”.
- Dávkování je vzhledem k nižší potenci potřeba častěji, např. každou hodinu 2-3 globule a po pár hodinách vyhodnotit efekt. Pokud nenastane žádná reakce nebo je reakce nežádoucí, je potřeba lék vysadit a hledat jiný, správný.
- Pokud dojde k celkovému zlepšení, ale stále jsou přítomné příznaky nemoci, v užívání léku je možné pokračovat až do jejich odeznění.
Co dělat, pokud se nemocnost často opakuje
V případech, kdy se nemocnost často opakuje, není cílem homeopatické léčby dávat homeopatické léky na každou jednotlivou epizodu chřipky či nachlazení zvlášť.
Je potřeba najít lék, který ovlivní obranyschopnost těla více “do hloubky” a odstraní sklon k opakovaným infektům.
Zjednodušeně řečeno cílem homeopatické je v tomto případě posílení imunity do té míry, že pokud se člověk setká s viry (či bakteriemi v případě bakteriálních infekcí), nemoc se “nerozjede” nebo má významně lehčí průběh než nemoci před homeopatickou léčbou.
V takovém případě doporučuji vyhledat pomoc profesionálního homeopata.
Tip na závěr
I v případě homeopatické léčby akutních potíží (chřipky, nachlazení) je potřeba nepít nápoje s kofeinem kvůli možnosti narušení homeopatické léčby.
O tom, co pít místo kávy, jsem psala tady.