Kolem nás sice v plné síle propuká vánoční šílenství, ale i tak je možné užít si Vánoce jako svátky klidu a pohody. 

Pozitivní prožitek z Vánoc je ze všeho nejvíce odrazem našeho vnitřního nastavení a nelze se spoléhat na to, že nám v tomto období klid do duše jako mávnutím kouzelného proutku přinese některý z homeopatických léků. Stejně tak nelze očekávat, že pokud ztláskáme dohromady vše, co vidíme na stole, bude stačit nasypat si do pusy pár cukrových kuliček, žaludek se ihned vyprázdní a žáha přestane pálit. 

V některých situacích nám ale homeopatické léky v období vánočních svátků nápomocné být mohou. Pojďme si vše více vysvětlit.

Vánoční homeopatikum Nux vomica

V souvislosti s Vánocemi bývá často doporučován lék Nux vomica (homeopatický lék vyrobený z kulčiby dávivé), jakožto lék kombinující ve svém obraze právě nervové a zažívací potíže. 

Návody, jak přežít Vánoce právě díky užívání tohoto léku, pak slibují úlevu od podrážděnosti i pomoc při problémech s:

  • přejedením
  • kocovinou a následnou detoxikací těla tím, že lék posílí naše játra
  • trávením dráždivých a pálivých jídel, protože užitím Nux vomicy zamezíme podráždění žaludku.

Prakticky každý homeopatický lék má svoji specifickou oblast působení, kterou zasahuje více než jiné. Důvod, proč se Nux vomica různě na internetu doporučuje při potížích z nadužití alkoholu je ten, že jejím klíčovým symptomem v materii medice (lékopisu homeopatických léků) je symptom výrazného zhoršení stimulanty (například alkoholem, kávou nebo energetickými nápoji). 

Vysvětlení, proč se Nux vomica doporučuje při problémech s přejedením (hlavně kořeněných jídel) je, že dalším klíčovým symptomem Nux vomicy je i zhoršení ostrými jídly. 

Přesto nemá plošné doporučování tohoto léku jako zázračného elixíru, který nám pomůže přežít vánoční svátky ve zdraví, v principech homeopatie své opodstatnění. 

Proč?

Není to možné z principu fungování celé metody, protože se jedná rutinní předpisy, před kterými varuje již samotný zakladatel homeopatie Dr. Samuel Hahnemann v Organonu léčebného umění, zakládající knize celé homeopatie. V homeopatii musí být léčba pro každého z nás individualizovaná, jinými slovy “ušitá na míru”. O tom se v Organonu píše například v části paragrafu č. 82. 

Homeopatické léky nefungují stejně jako léky chemické a tudíž nelze jednoduše nahradit některé z konvenčních léků na pálení žáhy “homeopatickou Nux vomicou”.

Aby byl její předpis skutečně efektivní, musí odpovídat jejímu obrazu celkový soubor symptomů dotyčného člověka, nikoli pouze jeden (např. pálení žáhy).

Pokud je však splněna tato podmínka, pak může být Nux vomica skutečně lékem, který s pálením žáhy skutečně pomůže. O jeden takový případ z praxe se s vámi dělím tady.

Co se může stát v případě, že Nux vomicu budeme užívat “naslepo”

Mohou nastat 3 různé situace:

  • první je ta, že se nestane vůbec nic. Taková situace nastane, pokud náš organismus není k Nux vomice nijak citlivý
  • můžete také prodělat tzv. proving. Provingy jsou zkoušky homeopatických léků. Citliví jedinci (tedy ne všichni!), kteří je opakovaně užívají, časem vyprodukují ty symptomy, které lék u nemocného člověka léčí. Např. pokud je někdo velmi citlivý ke kávě v surovém stavu, je velká pravděpodobnost, že po jejím užívání v naředěném stavu takový člověk vyvine symptomy náležící k obrazu homeopatickému léku, který je z kávy vyroben (Coffea cruda). Časem však tyto symptomy samy odezní.
  • třetí možností je příznivá situace, kdy dotyčný v aktuální době náhodou Nux vomicu potřebuje a má více jejích symptomů, jen si toho není vědomý. Pak se stane, že tento lék může skutečně dlouhodobě odstranit konkrétní zdravotní potíž. Tato situace je však velmi ojedinělá.

Byť mají homeopatické léky obrovský potenciál, jak ozdravit naše těla i duše, nelze je jako kouzelné kuličky zneužívat pro případy, kdy jejich podání není na místě a řešení leží spíše ve změně našich životních nebo stravovacích návyků. 

Znamená to tedy prožít svátky ve střídmosti v dárcích, jídle, alkoholu i počtu naklizených místností a ponechat raději Nux vomicu ve své domácí lékárničce pro případy, kdy bude skutečně indikovaná souborem svých klíčových příznaků.

Pro naše zdraví je mnohem přínosnější, pokud si cukroví uděláme ve zdravější verzi ze špaldové místo pšeničné mouky či na doslazení nepoužijeme cukr, ale některou z přijatelnějších alternativ.

A co kdyby zažívací problémy přeci jen přišly

Homeopatických léků na gastrointestinální obtíže existuje celá řada. Tentokrát se s vámi podělím o ty, které vám mohou být užitečné v případě zažívacích problémů, jež vzniknou akutně a v jejich obraze se kombinuje průjem a zvracení.*

Patří mezi ně Arsenicum album, Veratrum album a Gambogia. Čím je od sebe spolehlivě odlišit?

Arsenicum album bývá často indikováno při otravě jídlem, zejména zkaženým masem nebo plesnivým sýrem. Nevolnost je horší při pohledu na jídlo nebo jen pomyšlením na jídlo (toto sdílí s lékem Digitalis). Objevují se pálivé bolesti, které nutí pít nemocného vodu po doušcích, ale voda je ihned po napití vyzvracena (tímto se liší od léku Phosphorus, u kterého se objevuje žízeň na velké množství studené vody, jež je vyzvracena až po delší době poté, co se voda ohřeje v žaludku).

U Arsenica alba se objevuje slabost dohromady se zimnicí, která je zlepšena teplem a teplými nápoji. Průjem Arsenica alba se vyznačuje tím, že je nehojný, co se týče množství.

V posledním bodu se Arsenicum album liší od léku Veratrum album. U toho se objevují hojné výtoky, raketový průjem a zvracení. Vidíme také velkou žízeň na studenou vodu. Nausea (nevolnost) je zhoršena pitím a také sebemenším pohybem, což sdílí s lékem Colchicum, Bryonia a Tabacum. Stolice je vodnatá, bolestivá a vyčerpávající (v tom se liší od léku Gambogia, která se po stolici zlepšuje).

Gambogia je méně známým lékem, který má ve svém obraze jeden velmi zajímavý symptom u zažívacích potíží a tím je zvýšená sexuální chuť. 

Přeji vám však, abyste svátky prožili ve zdraví a v ideálním případě nepotřebovali sahat po žádných lécích, byť by měly být homeopatické.