Vždy, když jsem umístila na svoji Facebookovou stránku příspěvek o výsledcích homeopatické léčby bradavic, kuřích ok či molusek za pomoci klasické homeopatie, strhla se v komentářích i mém emailu lavina dotazů, zda prozradím název onoho léku, který je schopen kůži člověka takto jednoduše podobných výrůstků trvale zbavit bez jakéhokoli mechanického zákroku (např.vypálení tekutým dusíkem) nebo lokální aplikace přípravku určeného k jejich likvidaci.
Úspěšná léčba bradavic cestou klasické homeopatie je však mnohem komplexnější.
Co vše je třeba vzít v úvahu
- jako u všech ostatních zdravotních problémů je i u bradavic nezbytně nutné každý případ INDIVIDUALIZOVAT. Jinými slovy to znamená, že není jeden nejlepší homeopatický lék “na bradavice” pro všechny, ale u každého člověka je indikován zcela odlišný individuální lék. Toto plyne z celostního pohledu homeopatie na člověka, protože homeopat se nezaměřuje jenom na jeden konkrétní lokální kožní příznak (bradavice), ale bere v potaz i ostatní fyzické, potažmo psychické potíže.
- Po podání správného homeopatického léku (či sekvence více z nich) je tělo schopné dostat se přirozeně do rovnovážného stavu – tedy zdraví – a symptomy konkrétní nemoci spolu s tím odezní. V případě bradavic se tedy buď vstřebají či odpadnou.
- z výše uvedeného důvodu je jasné, že tolik propagovaná Thuja (nebo Antimonium crudum, Silicea či Calcarea carbonica) jako univerzální a nejlepší léky “na bradavice” pro všechny nemusí vůbec přinést požadovaný efekt u každého. Homeopatický lék zabere pouze těch, u kterých je skutečně indikovaný.
- Platí také, že homeopatické léky nejsou vzájemně zastupitelné a jejich efektivita se projeví jen při správné aplikaci. Po zvolení špatného léku se tedy nestane vůbec nic a na vině není homeopatie jako taková, ale výběr nesprávného léku.
Jak vypadá individualizace lidí s bradavicemi v praxi
1. případ – Sepie
Jednalo se o případ 12 leté slečny s bradavicemi na nose, které se začaly objevovat před rokem. Vidět byly 2 velké, uvnitř nosních dírek byly ještě 2 menší. Lékem, který jí bradavice po 4 týdnech téměř úplně odstranil, byla Sepie 200C, kterou dostala jen v 1 den ve 4 dávkách po 3 globulích.
K předpisu Sepie mě navedly následující symptomy:
- časté gynekologické výtoky, objevují se prakticky denně
- co se týče psychiky, bývá doma hodně vzteklá a umí velmi dobře odhadnout, kde je slabé místo toho druhého a na něj zaútočit
- potí se jí nejvíce nohy.
Právě Sepie má tento typ chování, kdy je schopna vidět nejslabší místo druhého a tam “utnout” v kombinaci s gynekologickými výtoky (v materii medice od Boericka se píše, že hlavně u mladých dívek). V rubrice bradavice na obličeji (Face – warts) je jen 10 léků a ve 2. stupni je tam Sepie. V repertoriu je Sepie i v rubrice pocení nohou.
2. případ – Baryta carbonica
Jednalo se o 9 letého chlapce, který měl na chodidlech obou nohou takovéto bradavice.
Případy, jako je tento, mě vždy naučí mnoho. Hlavně to, jak důležité je pozorování dětí při výběru léku a není to pouze o shromažďování jednotlivých příznaků.
Často si totiž lze všimnout něčeho, co rodiče vůbec nepovažují za důležité, ale pro homeopata je takový příznak velmi cennou informací, protože mu dopomůže spojit si jej s ostatními příznaky a dát lék, který má pak na organismus hluboký efekt.
Tento chlapec měl totiž jednu zdánlivě nedůležitou zvláštnost – téměř celou dobu, co u mě s maminkou byl, měl otevřenou pusu a zjistila jsem, že to dělává často i doma.
Toto je klíčové pro dva homeopatické léky – pro Bufo a Barytu carbonicu. Člověk si takového symptomu ale dopředu nevšimne, pokud neví, že jsou léky mající jej ve svém obraze jako klíčové.
Spolu s tímto příznakem měl také tyto 2 symptomy Baryty carbonicy:
- bolesti hlavy zhoršené mentální námahou (vždy po škole) a problémy se soustředěním
- silnou fixací na svoji maminku i v tomto věku.
Baryta carbonica 200C (v jednorázové dávce 4x 3 globule pouze v jeden den) na jeho organismus měla hluboký efekt – nejen, že se mu po ní úplně začaly ztrácet bradavice, ale zlepšily se mu dlouhodobě i bolesti hlavy spojené s mentální námahou, které už nejsou tak časté a mají lehčí průběh.
3. případ – Calcarea carbonica
U dalšího 5 letého chlapce byla indikována Calcarea carbonica 200C kombinací následujích symptomů:
- velmi tvrdohlavý
- odmalička se každý večer potí v oblasti zátylku
- z jídla preferuje zejména sladké
- v noci se odkopává (Calcarea carbonica má v obraze zimumřivost a studené končetiny, ale děti do 8 let jsou i v obraze Calcarey carbonicy horkokrevné).
4. případ – Calcarea carbonica
Calcarea carbonica 200C byla indikována i u této 9 leté holčičky, ale jinou kombinací klíčových symptomů Calcarey carbonicy, než to bylo u předchozího případu:
- potí se vzadu na hlavě, když se ráno vzbudí, má pod hlavou zpocené kolo
- zuby jí začaly růst v 10 měsících (opožděný růst zubů)
- strach ze tmy – bojí se, když se vzbudí do tmy, ale jinak může spát se zhasnutým světlem
- chuť na vajíčka naměkko.
5. případ – Calcarea carbonica
Calcarea carbonica je jeden z léků, který má ve svém obraze bradavice na ploskách nohou. Povšimněte si však toho, že u každého případu je tento lék indikovaný jiným spektrem příznaků, přestože všechny uvedené případy spojuje jeden stejný klinický příznak – bradavice. V tom tkví esence celé homeopatie – v individualizaci každého případu.
U tohoto případu šlo o bradavice u 7 leté dívky, které měla na ploskách nohou 4 ploché bradavice (foto před podáním homeopatického léku bohužel nemám).
Nicméně lék Calcarea carbonica užila v jednorázové rozdělné dávce v rámci jednoho dne (4x 3 globule) v potenci 200C dne 6.listopadu 2021, během následujícího týdne se všechny bradavice zhojily.
V tomto případě byla Calcarea carbonica indikována těmito příznaky, které jsou pro ni klíčové:
- bradavice se jí poprvé objevily na konci roku 2020 v období karantény, kdy se velmi bála covidu. Toto je jeden z klíčových symptomů Calcarey carbonicy – strach z infekce
- před létem 2021 měla co se týče strachu z infekce také strach z boreliozy, když měla klíště. Když se dozvěděla, že při zanedbání borelie na ni může zemřít, začala to ložisko velmi kontrolovat a často něčím mazat. Chtěla slyšet, co je to za nemoc, jak se projevuje a měla velký strach, že na tuto nemoc zemře. Strach ze smrti je další klíčový symptom Calcarey carbonicy.
- z chuťových preferencí je pro ni významná chuť na sladké
- má dlouhodobě silnou averzi ke kravskému mléku a také k tučným věcem
- odmalička se jí třepí nehty.
6. případ – Silicea
Zde šlo o 6 letou dívenku, která měla molusky v oblasti konečníku. Do měsíce po jednorázovém podání Silicey 200C zmizely, je to již 2 roky a zpět se již nevrátily.
Silicea u ní byla indikována těmito klíčovými symptomy:
- zuby jí začaly růst až v 10 měsících (jde o opožděný růst, standardně se zoubky začínají prořezávat v 6 měsících)
- po kojení hodně zvracela mateřské mléko
- potí se na celé hlavě (to je rozdíl oproti Calcaree carbonice, která se potí specificky v zátylku)
- je maličká vzrůstem a drobná váhou (oboje měla dle pediatra vždy na spodní hranici).
7. případ – Natrum sulphuricum
Jednalo se o 11 letého chlapce, který měl na chodidlech a prstech nohou bradavice.
Fotky před podáním léku jsou z konce června 2020, kdy užil jednorázovou dávku léku v potenci 200C. Obrázky “po léku” jsou z 6.10.2020. Jeho maminka referuje, že to “minimálně měsíc vypadalo, že se nic neděje, ale poté se bradavice začaly ztrácet, lepšilo se to pak každý týden.”
Natrum sulphuricum u něj bylo indikované těmito příznaky:
- bradavice se mu objevily před 2 lety, což bylo až poté, co mu zemřel dědeček. Když se to stalo, vzal to podle maminky dobře. Neprojevuje ale smutek navenek a když jsme o tom začali mluvit, rozbrečel se, jinak je i celkově uzavřený – Natrum sulphuricum má ve svém obraze citlivost, uzavřenost (což sdílí např. s Natrem muriaticem) a onemocnění ze smutku – právě to, že se rozbrečel, když jsme o tomto tématu začali mluvit znamená, že téma odchodu jeho dědečka je pro něj stále bolesté a je k této události citlivý
- je na svůj věk výrazně zodpovědný – přílišná a patologická zodpovědnost je pro Natrum sulphuricum klíčový symptom
- má silnou averzi k jogurtům – Natrum sulphuricum může mít jako klíčový symptom jak výraznou chuť na jogurty, tak také averzi k jogurtům
- Natrum sulphuricum je také jeden z hlavních léků na bradavice – je to sykotický lék.
Proč není vhodné odstraňovat bradavice mechanicky
Pokud vás však ještě mimo bradavic trápí i jiné zdravotní potíže (např. astma, atopický ekzém, úzkosti, vysoký krevní tlak), není rozumné zaměřovat se pouze na lokální odstranění bradavice jako separovaného příznaku od ostatních zdravotních problémů.
Proč?
Každý z nás má mimo fyzickou stránku také tu emoční a mentální. Tyto jednotlivé úrovně mají své vlastní „orgány“, které jsou pro naši existenci a zdravé fungování různě důležité. Blíže to ukazuje tato tabulka (1):
Vidíme, že pro fyzickou rovinu je nejdůležitější mozek a jeho patologie (např. epilepsie, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc) jsou pro život mnohem více ohrožující a omezující než onemocnění kůže – v našem případě bradavice – které jsou z hlediska závažnosti onemocnění úplně dole (ať už se jedná o molusky, ploché bradavice, kuří oka, vystouplé bradavice či kondylomata – genitální bradavice).
Toto je samozřejmě řečeno ve zjednodušené formě, protože existují patologie kůže, které jsou velmi vážné (např. rakovina kůže) a pro organismus více ohrožující než onemocnění mozku (např. epilepsie).
Pokud si ale tuto problematiku zjednodušíme pro základní účely tohoto článku, lze říci, že čím je patologie v těle hlouběji (a zasahuje mozek či psychiku), tím více omezení do života nemocného přináší.
Na emocionální rovině jsou zase nejzávažnějším problémem sebevražedné deprese, nejméně nespokojenost. Na té duševní je nejhlubší patologií úplné zmatení mysli, tou nejméně závažnou pak roztržitost.
Výše uvedená hierarchická posloupnost je v nejen homeopatické praxi naprosto zásadní, protože její znalost umožňuje v dlouhodobém horizontu několika měsíců či let posoudit, kam se naše zdraví v rámci terapie ubírá. Zda směrem k celkové regeneraci a ozdravení, nebo opačným směrem k degeneraci a rozvratu.
Pokud se totiž bradavice pouze potlačí, hrozí pak rozvoj hlubších problémů (podobně jako je tomu u atopického ekzému). Jinými slovy se po potlačení bradavic mohou objevit např. dýchací problémy (astma) a po potlačení astmatu potíže ještě vážnější (deprese).
Deprese již zasahují emoční rovinu, která je hlouběji než ta fyzická. Taková patologie je z pohledu celkového fungování v životě ještě více omezující a bolestná. Astma s sebou samozřejmě přináší rizika spojená s dušností, u depresí však hrozí situace mnohem horší a takový člověk je v životě limitován mnohem více, protože často ztrácí chuť vůbec žít.
Když si do níže uvedené tabulky zakreslíme postupný vývoj zdravotního stavu člověka, kterému se v nejdříve potlačily bradavice, následně se objevilo astma a v dospělosti deprese, vypadá takový vývoj schematicky takto (2):
Vliv potlačení lze pozorovat i v mnoha různých obměnách v závislosti na individuálně vrozených predispozicích, které se vlivem potlačení stanou aktivními (o tomto fenoménu hovoří například i epigenetika).
To samé platí například pro potlačení bradavic a objevení se či zhoršení nespavosti, pro opakované potlačování močových infekcí antibiotiky a rozvoje úzkostí nebo pro potlačení zažívacích problémů, které u dětí vyústí v noční můry či poruchy pozornosti.
Tyto souvislosti však nejsou jediné možné, stejně jako se rozvoj hlubších potíží neobjevuje hned ze dne na den. Všechny ale plynou z toho, že tělo zachovává výše uvedenou hierarchii orgánů, a pokud se potíže v horizontu měsíců či let přesouvají z méně důležitých orgánů do hlubších struktur a částí organismu (z kůže na plíce a poté na psychiku), nevede konkrétní terapie k regeneraci zdraví, ale zcela opačným směrem, k jeho rozvratu do stavu většího chaosu.
Je třeba také zmínit, že potlačení lze dosáhnout i za pomoci podomácku vyrobených “přírodních” přípravků. I když bradavice zlikvidujeme obklady z cibule a octu či potíráním vlaštovičníkem, česnekem nebo propolisem, efekt na dlouhobé zhoršování zdraví to může být velice podobný. Obojím se totiž jen potlačí lokální příznaky viditelné na kůži.
Vždy je třeba vzít v úvahu to, že pokud jakýkoliv zdravotní problém zmizí (ať už po léčbě konvenční, homeopatické, bylinné či jakékoliv jiné), neznamená to ještě automaticky, že se zdraví celkově zlepšilo.
Podstatné je právě i to, co se s ním z dlouhodobého hlediska děje poté.
Jak tedy trvale a efektivně zatočit s bradavicemi
Navštivte zkušeného klasického homeopata, který pomůže vašemu tělu zbavit se bradavic individuálně zvolenými léky, aniž by došlo k jejich pouhému vymizení, ale hlubší chronické potíže by zůstaly nedotčeny nebo se po odstranění bradavic zhoršily.
Nejspolehlivější radou, jak nějakého dobrého najít, jsou spokojené reference ostatních, kteří s dotyčným mají osobní pozitivní zkušenost.
A pokud by vás zajímal i vědecký pohled na homeopatickou léčbu bradavic, podívejte se na studii, do které bylo zahrnuto celkem 66 pacientů s bradavicemi na různých částech těla. Probíhala mezi lety 1986 až 1989. Na základě anamnézy a totality symptomů byla jejím účastníkům doporučena homeopatika, která jim byla podána perorálně. Léky, které byly v této studii indikovány, byly: Thuja occidentalis, Ruta graveolens, Antimonium crudum, Calcarea carbonica, Nitricum acidum, Causticum, Natrum muriaticum a Opium.
Většina případů byla léčena jedním lékem a u žádného z pacientů nebyly využity žádné jiné terapeutické zásahy včetně dietních omezení. Studii dokončilo 52 účastníků, u 47 z nich bradavice zcela vymizely, ve 3 nebyla pozorována žádná změna a ve 2 případech se počet lézí zvýšil. (3)
Zdroje:
(1) (2) VITHOULKAS, G. Homeopatická věda. Praha: Alternativa, 1997. ISBN 80-85993-35- X, s. 40 (upraveno)
(3) GUPTA R., BHARDWAJ O.P., MANCHANDA, R. K. Homeopathy in the treatment of warts. British Homoeopathic Journal. April 1991, Vol. 80, pp. 108-111. [cit. 2022-7-19]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/sdfe/pdf/download/eid/1-s2.0-S0007078505803941/first-page-pdf