Kašel je příznakem celé řady patologických stavů, ať už jde např. o virové nebo bakteriální onemocnění, astma, gastroezofageální reflux, může se objevit také při vdechnutí cizího tělesa. Podrobněji vysvětlené téma homeopatické léčby kašle najdete v tomto článku.

Zápis případu

Jedná se o případ ženy, která nemohla kvůli chrapotu téměř mluvit. Říkala, že “má všechno v krku” a když zakašle, cítí velmi silnou bolest v krku po stranách. Bolest popisuje jako od struhadla. 

Kašel byl zhoršený suchým vydýchaným vzduchem. Měla zvýšenou teplotu 37,6 °C. V tuto chvíli jsem myslela na Causticum (kvůli chrapotu, charakteru bolesti, která byla podobná pocitu odření a kvůli zhoršení kašle v suchém vzduchu), které jsem si ještě potvrdila další otázkou, zda se u zakašlání objevuje únik moči.  Odpovědí “ano” mi potvrdila lék.

Lék a ředění

Causticum 200C

Reakce

Do 3 hodin se mírně zlepšila bolest v krku a teplota se zvýšila na 38,5 °C, což je v tomto konkrétním případě považováno za dobrou reakci. Po dalších dávkách léku Causticum 200C se jí do druhého dne horečka snížila na 37,3 °C, bolest se krku se ještě více zmírnila a začala odkašlávat. Říkala, že se celkově cítí lépe.

Po dalších 4 dávkách stejného léku během následujícího dne teplota zmizela úplně, chrapot se výrazně zlepšil, kašel se změnil ze suchého na vlhký, začala odkašlávat a mohla také volně vysmrkávat.