V březnu 2021 jsem řešila případ ženy s jícnovým refluxem a bolestmi žaludku. Tou dobou byla v 5. měsíci těhotenství. Tyto problémy měla již 5 let. Dva lékaři jí diagnostikovali reflux, vloni jí bylo řečeno, že jde o chronický zánět žaludku. Před začátkem homeopatické léčby jedla velmi omezeně, dle jejích slov jen maso a zeleninu. Po 8 měsících homeopatické léčby byla již bez obtíží, přestože kromě lepku jedla vše bez omezení, tedy i potraviny, které jí dříve způsobovaly zažívací problémy. 

Zápis případu

Než se uvedené problémy objevily poprvé, předcházelo jim období, kdy pila hodně alkoholu a jedla více tučného jídla. Potíže se nejdříve projevovaly jako tlak za hrudní kostí, který měla nepravidelně 1 rok. Měla vyzkoušeno, že když nejí sladké a průmyslově zpracované potraviny, stav se zlepší tak o 80 %, ale nejčastěji po obědě a po večeři nastává zhoršení pálení v oblasti jícnového svěrače. Psychicky je zcela bez problémů, spánek je také v pořádku.

Je zimomřivá. Má hodně ráda slaná (3) a tučná (3) jídla a sušenou šunku (2). Je citlivá k průvanu, když na ni fouká studený vzduch, mívá bolesti v krku. 

Lék a ředění

Nux vomica 30C

Reakce

Když začala denně užívat lék Nux vomica 30C, nedržela žádnou eliminační dietu a jedla vše bez omezení. 10 dní po léku se pálení mírně zhoršilo, poté zlepšilo, ale po 10 dnech byl stav stejný jako před začátkem užívání homeopatického léku. 

Tato reakce vypadala z počátku dobře, protože nejdříve nastalo zhoršení a poté zlepšení potíží. V takové situaci je třeba zjistit, zda se nesetkala s nějakým antidotujícím vlivem, který by mohl účinek léku narušit. Zjistily jsme, že za dobu užívání léku měla 2x bezkofeinovou kávu (která má nižší obsah kofeinu než klasická káva, ale není zcela bez kofeinu).

Káva je známé antidotum homeopatických léků, zejména u těch lidí, kteří jsou ke kofeinu citliví. Jelikož lék Nux vomica má ve svém obraze zhoršení stimulanty (tedy i kávou), dá se usuzovat, že obsah kofeinu i v bezkofeinové kávě u ní mohl vyvolat relaps, tedy návrat původních příznaků. 

Doporučení

Znovu užívat lék Nux vomica 30C denně po dobu 10 dnů

Reakce

“Dobrý den, homeopatika jsem brala dalších 10 dní. Schválně jsem jedla stravu bez omezení, po které mám vždy opravdu silné pálení žáhy a bolest žaludku. Musím říci, že ale těchto deset dní jsem měla pálení opravdu velmi slabé, většinou krátce po obědě a potom ve večerních hodinách. Bolest žaludku nebyla žádná.”

Doporučení

Je třeba čekat bez opakování léku.

Další vývoj případu

V květnu 2021 psala, že cítí zlepšení. Pálení se objevovalo jen po obědě nebo k večeru, ale nebylo tak nepříjemné jako dříve. Celkově se cítila lépe než před užitím homeopatik, protože to měla pálení téměř neustále. Občas ještě cítila lehkou bolest žaludku.

V červnu 2021 mohla jíst vše zcela bez omezení. Zařadila už částečně i mouku, ale přesto zhoršení necítila. Psala „Cítím, že žaludek se mi posunul kamsi do středu a občas o něm vím. Stejně tak občas cítím lehké pálení žáhy, ale ty stavy bolesti a pálení co jsem mívala jsem už dlouho nepocítila.”

V listopadu 2021 (8 měsíců od prvního podání homeopatického léku) byla již měsíc po porodu, kdy se jí obtíže začaly vracet, proto si vzala jednorázově vyšší potenci léku Nux vomica 200C. Poté psala:„Nebylo tam žádné zhoršení, ale pomohlo mi to a nyní žádné bolesti nemám.”