Toto je případ ženy, která se dlouhodobě zlepšila po léku Magnesia muriatica u problémů s nesnášenlivostí kravského mléka. Poté se objevil problém s obstrukcí (zhoršenou průchodností) nosu.

Tento případ ukazuje, že v homeopatii automaticky neplatí, že pokud se danému člověku problémy zlepší po konkrétním léku, že ten stejný lék automaticky zabere i u potíží jiného typu. Jinými slovy je třeba lék volit vždy dle aktuálních příznaků. Není tedy nejlepší krok ihned zopakovat Magnesii muriaticu jako poslední dobře působící lék. Je nutné vzít v úvahu aktuální příznaky a podle nich lék předepsat.

Zápis 13.11.2020

Od srpna 2020 měla problémy s obstrukcí nosu – tyto problémy se poprvé objevily už před 8-9 lety. To, že se vrátil starý problém z minulosti je z pohledu dlouhodobě vedené homeopatické léčby správně. Zejména z toho důvodu, že současné obtíže (obstrukce nosu) jsou méně závažné než předchozí problémy s trávením kravského mléka (důvod, proč je toto správně, najdete podrobně vysvětlený v mé knize).

Po prvním podaném homeopatickém léku na potíže s průchodností nosu opadl otok sliznice a zmizela i rýma, ale po pár dnech začala sliznice opět otékat. Po zopakování stejného léku zmizela rýma, ale začala ji bolet hlava v čele a měla ucpaný nos, kvůli kterému se jí špatně spalo. Toto je z pohledu hodnocení reakce na lék nesprávně, protože došlo k potlačení povrchnějšího problému na úrovni sliznic a její celkový stav se zhoršil (nemohla spát).

Lék a ředění

Hepar sulphur 30C v jednorázové rozdělené dávce 4x 3 globule během jednoho dne

Důvody výběru léku

  • silná averze k aromatickým sýrům
  • od doby, co má tyto potíže, má větší pocit žízně na teplé nápoje. Nemá ráda studený čaj. Když vychladne, musí si ho znovu ohřát
  • je velmi citlivá k průvanu, okamžitě cítí chlad a musí jít hned zavřít hned dveře
  • je více podrážděná, než je u ní obvyklé, vůbec se v tomto nepoznává

Kombinaci zimumřivosti, podrážděnosti a averze k aromatickým sýrům má také lék Nitricum acidum, ale u Nitrica acida nenacházíme tak silnou citlivost k průvanu jako právě u léku Hepar sulphur.

Reakce 27.12.2020

Psala mi: “Po léku jsem byla v pohodě, čich se vrátil, chuť také a bolesti v dutinách nejsou. Ale zase začínám mít problém s pocitem pálení v nose, ráno mívám žluté krusty a smrkala jsem i krev. V noci mívám sucho v krku, kdy mě to dráždí ke kašli. Jakmile párkrát polknu, zklidní se to. A začala se mi objevovat i únava.

Po obědě si musím tak na půl hodiny lehnout, úplně se mi zavírají oči. Také jsem měla celou dobu klid s granulomem na prstu a dneska jsem zjístila, že se tam objevilo trošku hnisu.”

Doporučení

Zopakován lék Hepar sulphur 30C 4x 3 globule pouze v 1 den

Reakce, email 11.1.2021

“Dobrý den, paní Poukarová, vzala jsem si Hepar 29.12. Únava je pryč, jela jsem i na výšlap a v pohodě jsem to zvládla :-), nos čistý, není oteklá sliznice ani krusty, noční kašel není. Vše o.k. Moc děkuji.”

Zápis 9.5.2021

Do dnešního dne se žádný z problémů nevrátil.