V souvislosti s kravským mlékem existuje celá řada problémů, které jeho konzumace může vyvolat.

Často se obecně používá pojem “alergie na mléko”, ale je potřeba dělat rozdíl mezi dvěma klinicky odlišnými situacemi – mezi alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM) a intolerancí laktózy.

Například ABKM je reakce na některou z bílkovin obsažených v kravském mléce (nejčastější je alergie na kasein), která je imunologicky podmíněná. U intolerance laktózy se jedná o neschopnost štěpit mléčný cukr – tedy laktózu.

Tradičním doporučením bývá eliminační dieta, tedy úplné vynechání mléka ze stravy v případě ABKM. U intolerance laktózy je u dospělých možné sáhnout po bezlaktózových mléčných výrobcích. Cíl klasické homeopatie je oproti tomu dosažení stavu, kdy je člověk schopen mléko konzumovat a nepůsobí mu žádné obtíže.

V homeopatii je celá řada léků, které mají problémy s trávením mléka (ale i averzi k mléku) ve svém obraze. Těmi nejznámějšími, které mají tyto potíže nejvíce výrazné, je Natrum carbonicum a Lac defloratum. Ovšem neplatí, že je tyto dva léky možné automaticky podat u každého člověka, u kterého se podobné problémy objeví, a očekávat jejich plné odstranění.

Zápis případu

Na konci května 2019 za mnou přišla paní, která měla vypozorované, že jí mléko vyvolává zažívací obtíže. Neví ale, o jaký problém se ve spojitosti s mlékem přesně jedná, protože nikdy nebyla na žádných testech. Od svých rodičů ví, že už jako malá mléko plivala a odmítala ho.

Od února 2019, co byla se synem v lázních, má neustálé zdravotní problémy. Důvod byl ten, že vzhledem k tomu, že do lázní nepřivezla zprávu od lékaře, že má mít speciální dietu, nebylo možné jí přizpůsobit jídelníček. Stravovala se tedy “běžnou všeobsahující stravou” včetně kravského mléka.

V té době ji kvůli tomu začaly trápit zažívací problémy. Měla hlenovité průjmy, přišla o hlas, cítila bolest v pravém podžebří a podbřišku, trápilo ji časté říhání. Trápily ji také bolesti pravé kyčle. Přestože pak po návratu domů kravské mléko plně vysadila, měla i tak od té doby již 3 měsíce neustále zažívací problémy.

Lék a ředění

Magnesia muriatica 200C v jednorázové rozdělené dávce 4x 3 globule v rámci 1 dne.

Důvody výběru tohoto léku

  • problémy s trávením kravského mléka
  • průjem po mléku
  • v době, kdy problémy začaly, se denně budila mezi 2-3 hodinou ráno (i nyní se v tento čas budí 1x týdně)
  • Magnesia muriatica je jeden z hlavních léků, který má vazbu na problémy s játry. Ona cítíla bolest v pravém podžebří, tedy v oblasti jater
  • poslední roky se jí hůře vstává – ranní zhoršení po vstávání je klíčový symptom Magnesie muriaticy
  • na otázku, jak snáší konflikty, odpověděla, že velmi špatně. Toto je běžné u spousty lidí. Ona ale v případě konfliktu musí z místnosti úplně odejít ven, nemůže tam vůbec být. Toto je další klíčový znak Magnesie muriaticy – averze ke konfliktům.

Reakce

Třetí den po léku se u ní objevila akutní nemoc s mírnějším průběhem než probíhaly ty předchozí. Taková situace je v rámci hodnocení reakce na podaný homeopatický lék správně. Poté se dlouhodobě zlepšilo říhání, bolesti v břiše, zažívání se celkově zklidnilo a zmizely i bolesti pravé kyčle. Energie se také zlepšila.

Do současné doby (duben 2021) je stále v pořádku. Když jsem ji v této době psala, zda se jí stále dobře daří, odpověděla: “Ano, od té doby mám s mlékem klid. Sním jogurt, dělám si na snídani tousty se sýrem a fakt v klidu, nic se neděje. Od dětství jsem si nemohla dát krupičnou kaši, protože jsem potom měla zažívací problémy. Nedávno jsem si ji se synem dala a bylo to úplně v pohodě.”