Jedná se o případ 26 leté ženy, která přišla s chronickým atopickým ekzémem. V té době ji trápil již 7 let a byl alergického původu. Protože v homeopatii jde o to, aby správně vybraný lék měl na organismus hluboký vliv, je žádoucí, aby se zlepšily nejen viditelné příznaky na kůži, ale také samotná alergie. Tzn. že ideálním výsledkem je, aby trvale zmizel ekzém spolu s alergiemi a dalo se tak hovořit o celkovém zlepšení zdraví.

Zápis případu

26 letá žena má již přes 7 let atopický ekzém, který je lokalizovaný pouze kolem úst (3). Jako malá ho měla i v podloketních jamkách. Ekzém je mokvavý, červený. Když se začal projevovat, ekzém vypadal jako puchýřky. Ekzém jí zhoršuje ovoce a zelenina – nejvíce jablka (3), nejméně banány. Zhoršují ho také ostrá jídla. Ekzém je také horší alkoholem, nejvíce vínem (3). Ze zeleniny jí nejméně vadí okurky, ale nejvíce jí chutnají papriky a rajčata. Má averzi k tučným jídlům (3), preferuje spíše slaná jídla a do pití se musí spíše nutit. Má sklon k zácpám.

Zhoršení ekzému začala pozorovat v období stresu z maturity, ale první projevy měla již v dětství.

Od  1. ročníku na střední škole má také pylové alergie, sennou rýmu, slzí jí u toho očí. Na jaře bere Aerius (antihistaminika). Tato alergie však začala dříve, než ekzém.

Nejvíce ze všeho jí vadí, když se na ni někdo kvůli ekzému dívá(3). Před rokem se hodně hádala s tátou, poslední rok, co bydlí jen s manželem, je jí lépe a cítí se psychicky velmi vyrovnaná. Když se ale zhorší ekzém, má tendence se uzavírat do sebe a nikam moc nechodit.  Co se týče termoregulace, je spíše zimomřivá.

Lék a ředění

Lycopodium má ve svém obraze klíčový symptom strach před zkouškami, pokrývá i některé symptomy v repertorizaci, nicméně lék nejde potvrdit více klíčovými symptomy v materii medice.

Je tu také možnost Natra muriatica, protože i tento lék má vyrážky kolem úst a chuť na slaná jídla. Ona má ale poslední roky menší žízeň, což Natrum muriaticum vylučuje a kontraindikuje jeho výběr. Pro Natrum muriaticum je typická velká žízeň, zejména na studené pití.

Nejvýraznější symptomy případu pokrývá lék Antimonium crudum. Jedná se o kombinaci symptomu vyrážky kolem úst a averze k tomu, když se na ni kvůli ekzému lidi dívají. Tento lék lze potvrdit také zhoršením kyselým vínem.

Dostala lék Antimonium crudum 30C 4x 3 globule jednorázově pouze v jeden den (3 globule ráno, 3 v poledne, 3 odpoledne, 3 večer)

Reakce 2,5 týdne po podání léku

Celkově se cítí dobře, v prvním týdnu po podání léku se ekzém mírně zhoršil, bylo horší i začervenání úst a svědění. Další týden začervenání začalo mizet, dnes už není skoro nic vidět, svědí jen občas. V té době ji také bolela záda v oblasti ledvin, přesně tam, kde cítila v létě jejich akutní zánět.

Pak ekzém postupně začal mizet, zesvětlila se červená místa. Teď ekzém kolem pusy stále je, ale není tak výrazný jako před lékem. I dříve se stávalo, že ekzém v některých obdobích skoro neměla. Ale bylo to vždy tím, že úplně vynechala veškerá jídla, o kterých věděla, že ji vadí a ekzém spouští. Teď po podání léku ekzém mizel, i když jídlo, které jí před tím horšilo ekzém, jedla.

Doporučení

Je nutné čekat bez opakování léku, protože reakce je správná – nastalo krátkodobé prvopočáteční zhoršení (začervenání úst a svědění), které bylo následované zlepšením.

Zápis 2,5 měsíce po léku (13.4.2017)

Ekzém zůstal trvale o 50% zlepšený (nikdy předtím se to nestalo) a dále se ekzém už nelepší. Alergie však mají o dost mírnější průběh, Aerius letos na sennou rýmu vůbec nepotřebovala. Jablko pořád zhorší ekzém, dříve vadila i mrkev, ta nyní nevadí vůbec. Může jíst i zeleninu a nereaguje na ni výsevem ekzému. Ekzém už dále nereaguje ani na víno.

Doporučení

Je nutné čekat bez opakování léku či podávání dalšího, protože reakce postupuje správným směrem a v případu nejsou čisté symptomy žádného dalšího homeopatického léku.

Zápis necelé 4 měsíce od první dávky léku (14.5.2017)

Tvář je zcela bez ekzému, alergie nejsou. Jí denně zeleninu i pálivé věci, které jí dříve vadily a ekzém se neprojevuje. Zatím se vyhýbá pouze jablku.

Doporučení

Stále je nutné čekat bez podání jakéhokoliv léku.

Zápis více než 1 rok od podání jednorázové dávky léku  (24.3.2018)

Zlepšení nadále přetrvává, je zcela bez ekzému, přesto, že jí alergeny.

Podrobněji zpracovanou problematiku homeopatické léčby ekzému najdete v tomto článku.