Jedná se o případ 5 letého chlapce, jehož hlavním problémem byly opakované bronchitidy (záněty průdušek) a jeho stav se dlouhodobě zlepšil po léku Hyoscyamus (případ je nyní sledován téměř 3 roky).

U chlapce byl po 2 letech indikován ještě další lék, Calcarea carbonica, která měla velmi rychlý efekt u akutní epizody spojené s vysokou horečkou a afty a následně i u akutního kašle.

Zápis 18.5.2016

Se svým otcem přichází 5 letý chlapec, který během posledního 3/4 roku prodělal 4 bronchitidy. Jeho případ symptomatologicky pokrýval lék Hyoscyamus 200C, který dostal v jednorázové rozdělené dávce (4 x 3 globule během jednoho dne).

Klíčové symptomy tohoto léku byly následující:

 • od narození sestry před 3 měsíci se zhoršil v chování a objevily se u něho záchvaty vzteku (Hyoscyamus je jeden z hlavních léků na  příznaky žárlivosti – ta se u něj projevuje tím, že dělá svojí sestře naschvály, např. dá ji pusu a schválně ji u toho zmáčkne hlavu).
 • objevují se u něj projevy předčasné sexuality
 • jeho mysl se často zabývá počítáním a čísly. Toto je velmi typické pro děti, které potřebují Hyoscyamus. U něj se to projevuje tak, že když chce např. zjistit, zda je někdo doma, zakřičí: “Kolik je 3 plus 3?”  Také se sám naučil v 5 letech počítat.
 • když má akutní kašel, je ve valné většině případů kašel horší v noci
 • z pozorování bylo patrné, že se pořád chichotal, předváděl se a mně se za zády neustále smál. Právě u dětí hraje pozorování v celém průběhu odebírání případu velmi důležitou roli. Často příznaky zaznamenané v jeho průběhu dokreslí celý obraz léku. Právě tento typ chování je typický pro Hyoscyamus.

Zápis 10.3.2017 (10 měsíců po podání léku Hyoscyamus 200C)

Celou dobu byl bez výraznějších potíží (epizody akutních nemocí měly celkově lepší průběh, projevovaly se např. jako kašel, který trval 2-3 dny a sám bez jakékoliv léčby odezněl). Zlepšily se záchvaty vzteku, ale stále občas dělá naschvály. Stále má tendence vše počítat. Má nyní kašel, který je srovnatelný s epizodami kašle, které míval ještě předtím, než dostal Hyoscyamus 200C. Za posledního půl roku přestal jíst rajčata.

Doporučení

Po první dávce Hyoscyamu 200C byl celkově a dlouhodobě lepší (psychicky i fyzicky), nicméně se objevil relaps (návrat kašle ve stejné intenzitě jako před podáním homeopatického léku), stále jsou v případu k nalezení klíčové symptomy Hyoscyamu a objevil se další klíčový symptom tohoto léku – averze k rajčatům. 

Vzhledem k tomu, že se objevil relaps (návrat původních příznaků), který nebyl vyvolaný vnějším antidotujícím vlivem (např. pitím kofeinových nápojů), je třeba podat poslední dobře působící lék ve vyšší potenci – tedy Hyoscyamus 1M. 

Zápis 5.6.2017 (3 měsíce po podání léku)

Od posledního podání léku je zdravý a nyní se objevila akutní horečka 39 °C, u které se objevily čisté příznaky léku Calcarea carbonica 200C:

 • bíle potažený jazyk
 • Calcarea carbonica je také jedním z hlavních léků u aftózní stomatitidy (spolu s dalšími léky jako např. Mercurius solubilis, Borax atd.)

Další akutní symptomy tohoto léků nelze nalézt, proto bylo potřeba vzít v úvahu i jeho další dlouhodobé symptomy, které doplnily obraz Calcarey carbonicy. V tomto případě mezi ně patří velmi výrazná chuť na sladkosti, hlavně ty s vysokou koncentrací cukru (sacharózy) – v tomto případě bonbony, což je další klíčový symptom Calcarey carbonicy. 

Lék a ředění

Calcarea carbonica 200C

Reakce

Po první dávce Calcarey carbonicy 200C do půl hodiny usnul (předtím nemohl kvůli horečce vůbec spát), horečka se ještě mírně zvýšeila, do rána byl ale již úplně bez horečky a probudil se také se uzdravneými afty v celkově lepším stavu. V takovém případě je tedy třeba čekat bez opakování léku.

Zápis 5.3.2019 (1 rok a 9 měsíců po posledním podaném léku Hyoscymus 1M a 3 měsíce po podání druhého léku – Calcarey carbonicy 200C)

Po celou dobu byl zdravý, míval maximálně lehká 3 denní nachlazení. Nyní má pátý den suchý dráždivý kašel (který ale podle poslechu pediatričky není na průduškách, tudíž má stále lepší průběh než předchozí bronchitidy před 3 lety) a k tomu horečku kolem 38 °C.

Protože se opět objevily symptomy Calcarey carbonicy:

 • při nemoci se více potí, zejména v oblasti hlavy (zátylku)
 • stále přetrvává chuť na sladké (hlavně bonbony)
 • v noci se odkopává (Calcarea carbonica má ve svém obraze zimomřivost a studené končetiny, nicméně děti v obraze léku Calcarea carbonica mohou být zhruba do 8 let věku horkokrevné)
 • velmi často se budí kolem 3. hodiny v noci a chodí spát za rodiči do postele – tato noční doba buzení je pro Calcareu carbonicu též klíčová,

dostal v jedné dávce Calcareu carbonicu 200C, po ní tvrdě usnul a do druhého dne byl bez horečky, s celkově lepším kašlem, který se zároveň změnil ze suchého na vlhký. Nyní je tedy třeba čekat bez opakování léku či podání jiného a pro případnou pomoc při odkašlávání použít např. bylinkový sirup.

Problematiku homeopatické léčby bronchitid podrobněji řešíme také v online kurzu Klasická homeopatie pro maminky s dětmi.