Co se týče vlivu kávy na lidské zdraví, má její konzumace své zastánce i odpůrce.
O jaká pozitiva a negativa jde
Jedna strana tvrdí, že káva je nám prospěšná, protože díky obsahu kofeinu zlepšuje mentální výkon a koncentraci, působí jako antioxidant, snižuje rizika některých onemocnění, zrychluje metabolismus nebo zlepšuje náladu.
Konzumace kávy nám může pomoci také tím, že zvyšuje produkci žaludeční kyseliny a napomáhá nám tak trávit. Kofein obsažený v kávě stimuluje i střevní činnost, čímž napomáhá k lepšímu a rychlejšímu vyprazdňování.
Druhá strana kávu kritizuje kvůli možnosti vytvoření si závislosti na kofeinu nebo proto, že u citlivých jedinců zvýšuje riziko úzkosti, zejména pokud se konzumuje ve větším množství.
Dalším negativním dopadem kávy na lidské tělo je možnost negativně ovlivnit spánek, hlavně pokud se pije v odpoledních či večerních hodinách.
Zmiňována je také zátěž na zažívací trakt, protože káva dráždí žaludek a může vést k problémům, jako je průjem, pálení žáhy, reflux či podráždění střev. U citlivých jedinců může vyvolat i žlučníkový záchvat.
Vliv kofeinu na homeopatickou léčbu
Pokud se však budeme bavit o tom, zda je při homeopatické léčbě konzumace kávy (resp.kofeinu v ní obsaženého) problematická, je třeba jít přímo ke kořenům metody a obrátit se na spisy samotného zakladatele homeopatie Dr. Samuela Hahnemanna, který se tomuto tématu v řadě svých textů podrobně věnoval.
Hahnemann byl vzděláním lékař, ale měl i hluboké znalosti chemie. K názoru, že pití kávy působí při homeopatické léčbě negativně, došel díky vlastnímu pozorování a klinickým experimentům. Byl velmi pečlivý a důkladně studoval reakce svých pacientů na celou řadu látek, včetně kofeinu.
Kde o tom Hahnemann píše a vy si o tom můžete přečíst
Hahnemann nezmiňoval jako možné antidotum homeopatik kofein jako chemickou látku obecně, ale za problematickou považoval zejména konzumaci kávy (která kofein obsahuje).
O působení kávy na lidské tělo píše hned ve svých 3 dílech:
- Organon léčebného umění – v jeho 6.vydání v § 260 varuje před tím, že káva spolu s dalšími stimulačními látkami může antidotovat (narušit) účinky homeopatických léků. Doporučuje proto vyvarovat se při homeopatické léčbě nejen jí, ale také užívání jakýchkoli dalších dráždivých či stimulujících látek.
- Chronické nemoci (k dostání pod názvem Chronic Diseases: Their Peculiar Nature and Their Homeopathic Cure) – zde Hahnemann opakovaně varuje před kávou, zejména při léčbě chronických stavů.
- Treatise on the Effects of Coffee (Pojednání o účincích kávy) – toto dílo z roku 1803 se podrobně zabývá účinky kávy na lidské zdraví a popisuje, proč může být škodlivá. V tomto díle Hahnemann ještě nepíše přímo o tom, jak káva ovlivňuje homeopatika. Tato kniha byla ale důležitým základem jeho pozdějších varování před konzumací kávy v souvislosti s homeopatickou léčbou.
Proč kofein homeopatické léčbě může vadit
Důvod, proč podle Hahnemanna pití kávy není v souladu s homeopatickou léčbou, je zejména její schopnost stimulovat nervový systém. Tím má zároveň potenciál neutralizovat jemné účinky homeopatických léků.
Problematické může být také to, že kofein:
- ovlivňuje spánek a tím i uzdravení, protože odpočinek je pro vyléčení klíčový
- uměle potlačuje únavu, místo toho, aby ponechal tělu prostor pro přirozenou regeneraci
- maskuje přirozené příznaky těla tím, že dočasně potlačuje projevy nemoci, jako je např. únava, což může komplikovat vyhodnocení reakce na podaný homeopatický lék
- může narušit schopnost těla udržet vnitřní rovnováhu, která je důležitá pro účinnou léčbu zejména tím, že dráždí nervový systém a působí jako stimulant, vyvolává pocity neklidu a nespavosti.
5 zajímavostí o různé citlivosti lidí ke kofeinu
Možnost narušení homeopatické léčby kofeinem je vyšší zejména u lidí, kteří jsou k němu citliví. Neexistuje přesná hranice, od které by se dalo říci, že konzumace kofeinu vadí všem.
Známe však faktory, které citlivost ke kofeinu ovlivňují a určují, jak konkrétní tělo na kofein reaguje a jak jej metabolizuje (odbourává).
Každý z nich může ovlivnit to, jak jednotliví lidé reagují na kofein, a může vysvětlit, proč někdo po šálku kávy pociťuje nervozitu nebo nespavost, zatímco jiný člověk snese několik šálků bez problémů.
Patří sem např.:
1. Věk: S věkem se metabolismus kofeinu zpomaluje. Starší lidé tedy mohou být ke kofeinu citlivější. Enzymy v játrech, které jsou zodpovědné za rozklad kofeinu, mohou s věkem fungovat méně efektivně, což způsobuje, že kofein zůstává v těle déle.
2. Genetika: To, jak rychle naše tělo zpracovává kofein, je podmíněno i geneticky. Právě genetika totiž ovlivňuje naši výbavu enzymů, které metabolizují kofein. Čím je pomalejší metabolismus kofeinu, tím delší a intenzivnější vliv na tělo může tato látka mít.
3. Zdravotní stav jater: Hlavní orgán, kde v těle za pomocí řady enzymů dochází ke zpracovní kofeinu, jsou játra. Pokud jsou oslabená, metabolismus jater je pomalejší. Tím dochází ke zvýšení jeho účinků a vlivů na lidské tělo.
4. Užívané léky: Existují léky, které mohou mít negativní vliv na rychlost odbourávání kofeinu z těla. Jedná se například o hormonální antikoncepci obsahující estrogen. Ta totiž ovlivňuje jaterní enzymy zodpovědné za metabolismus kofeinu.
5. Hormonální vlivy: Také některá období v životě ženy, jako je např. těhotenství, se mohou podepsat na pomalejším odbourávání kofeinu z těla.
A co tedy během homeopatické léčby místo kávy pít? Tipy najdete v tomto článku.