Paříž to nejsou jenom croissanty či známé památky, kde se soustředí davy lidí z celého světa. Najdete tady i jeden z nejznámějších hřbitovů na světě, který je v Paříži zároveň tím největším. Udává se, že je tady k vidění přes 70 000 hrobů. Své jméno hřbitov dostal po knězi de la Chaise, který vykonával funkci zpovědníka krále Ludvíka XIV., majitele zdejších pozemků.
I toto místo je však cílem řady turistů, ale to nic nemění na tom, že oproti jiným atrakcím je tady ve vzduchu naprosto pokojný klid. My jsme měli to štěstí pocítit jej tu před pár dny, když jsme v Paříži byli a vydali se právě sem.
Odpočívá tu celá řada známých osobností z různých odvětví lidské činnosti. Patří mezi ně třeba Honoré de Balzac, Fryderyk Chopin, Molière, Marcel Proust, Édith Piaf či Oscar Wilde.
My se sem cíleně vydali jenom za Samuelem Hahnemannem, zakladatelem klasické homeopatie, který – byť narozen v Německu – je pohřben právě tady. Moc mě potěšilo, že jeho hrob patří mezi ty nejvíce opečovávané.
Po své smrti v roce 1843 byl Hahnemann nejdříve pohřben na jiném pařížském hřbitově Montmartre, ale v roce 1898 bylo jeho tělo exhumováno a převezeno na Père Lachaise, kde odpočívá i se svojí ženou Marií Melanií d’Hervilly Gohier Hahnemann, která byla též úspěšnou homeopatkou.
Pokud byste hledali informace o nich obou, vyšla na toto téma moc hezky napsaná a přeložená kniha s názvem Homeopatický příběh lásky od Rimy Handley. Popisuje 8 leté období jejich společného života, kdy se vzali, opustili německý Köthen a podnikli spolu namáhavou cestu do Paříže, kde spolu v jejím centru založili homeopatickou praxi a ovlivnili tím vývoj lékařství v celé Evropě.
Jak se dostat na hřbitov Père-Lachaise
Hřbitov leží ve 20. pařížském obvodu. Hned před jedním z jeho vchodů je zastávka metra se stejným názvem – Père Lachaise.
A jak tu najít Hahnemanna
Hřbitov je rozdělený na různé divize. Hahnemann odpočívá v té číslo 19. Při vstupu na hřbitov doporučuji prohlédnout plánek, vyfotit si jej do telefonu a podle něho pak hledat. Jen pozor na to, že čísla divizí jsou ta bílá v modrém poli. My jsme si nejdřív mysleli, že jsou to ta černá (která značí přímo čísla jednotlivých hrobů) a šli špatně.
Pokud na hřbitov vstoupíte z metra ze zastávky Père-Lachaise, vyšlápnete si to k Hahnemanovi nahoru do kopce.
Rozhodně to ale za to stojí!
Zdroje pro napsání článku: