Homeopatické léky se využívají při léčbě lidí, ale málokdo ví, že své místo nacházejí také v péči o zvířata v oblasti známé jako veterinární homeopatie.
Pojďme se společně podívat na největší zajímavosti z oblasti homeopatické péče o zvířecí mazlíčky.
1. Historie veterinární homeopatie
První zmínky o použití veterinární homeopatie sahají již do 19.století. Jedním z prvních praktikujících veterinářů, který začal používat homeopatii pro léčbu zvířat, byl Dr. Wilhelm Lux, německý veterinář žijící v letech 1796 -1849.
Od té doby se veterinární homeopatie vyvíjela a rozšiřovala. Dnes je používána po celém světě jako účinný a šetrný způsob léčby zvířat.
2. Široké využití
Homeopatii lze aplikovat prakticky na všechna zvířata od psů, koček přes krávy, prasata až po papoušky.
Liší se však způsob získávání příznaků jednotlivých zvířecích pacientů, protože je potřeba znát přirozené projevy chování různých živočišných druhů (například to, co je běžné pro kočku, není obvyklé u psů a naopak) a také fyziologii jejich těla (tzn. jak jejich tělo funguje).
Druhé zmíněné je skvěle zpracované v knize Fyziologie a funkční anatomie domácích zvířat od Wiliama O. Reece.
3. Důležitost pozorování
Úspěšně léčit zvířata není snadné kvůli tomu, že zvířata nemluví a neřeknou nám, co je trápí. Musíme se tedy soustředit na informace, které vypozorujeme sami nebo nám je sdělí majitel zvířete.
Nejdůležitější je najít to, co konkrétní nemocné zvíře odlišuje od druhého stejného živočišného druhu či rasy. Máte například 2 psy, ale každý z nich jinak reaguje na teplo či chlad. Jednomu teplo nevadí a je schopen ležet pod dekou i celou noc, druhý nejraději spí na studené dlažbě.
Způsob, jakým se u zvířat dobrat k úspěšnému léku vás učím v online kurzu Jak najít přesný homeopatický lék u zvířat.
4. Klinické studie
Klinický výzkum homeopatie probíhá nejen v oblasti humánní (lidské) medicíny, ale také ve veterinární.
Jedna ze studií uveřejněná i v PubMedu se např. zabývá výskytem novorozeneckého průjmu u selat.
V placebo skupině se tento druh zdravotních problémů objevil u 63 % případů, zatímco ve skupině, která dostávala homeopatický lék byl výskyt těchto potíží pouze 10 %.
6. Aplikace léků
Platí několik zásad při podávání homeopatik zvířatům. Pro dosažení nejlepšího výsledku se doporučuje podat je přímo do tlamy zvířete a nemíchat léky do potravy.
Například u krav se však používá i tekutá forma roztoku s lékem, která se může kápnou i na čenich.
7. Stejné knihy jako u lidí
V knihách o veterinární homeopatii na českém trhu jsou popisy obrazů homeopatických léků podané ve velmi stručné podobě.
Proto je lepší používat materie mediky určené pro lidi. Tady najdete tipy na 3 z nich, které jsou velmi spolehlivé.
8. Nízké náklady
Všichni, kdo vlastníme domácí zvíře, víme, jak nákladná může být návštěva veterináře. To se týká vyšetření, ale i léčiv. Sama jsem velký zastánce spolupráce s veterinářem, protože tím lépe odhalíme, co zvířeti přesně je.
Výsledek homeopatické léčby je poté také lépe měřitelný díky vyšetření kontrolnímu. Např. našemu kocourovi se po jednorázovém podání homeopatického léku dlouhodobě upravila hladina glykemie – krevního cukru, což bylo měřitelné za pomoci odběru krve a laboratorního vyšetření.
Velkou výhodou homeopatik je jejich cena, která se pohybuje kolem 100 Kč za jednu tubičku léku.
Často je však z ní na jednu akutní situaci potřeba podat globulí pouze pár (např. 10) a zbytek léku při správném skladování vydrží i desítky let, takže vám zbyde na příště.
9. Dokument o veterinární homeopatii
Na Youtube najdete volně dostupný dokument s názvem Homeopathy Another Way.
Jeho značná část je věnována právě veterinární homepatii. Je s anglickými titulkami, originální znění je ve francouzštině.
10. Využití v ekologickém zemedělství
Homeopatii lze využít v ekologickém zemedělství, pokud jde o péči o zvířata. Díky tomu může významnou měrou přispět např. ke na snížení množství používaných antibiotik a menší nemocnosti zvířat.
Existuje také obor zvaný agrohomeopatie, který se zabývá homeopatickou “léčbou” rostlin.
Osobně s touto oblastí nemám praktické zkušenosti, ale doporučím vám knihu, která se jí podrobně věnuje. Napsal ji Vaikunthanath Das Kaviraj a jmenuje se Homeopatie pro zahradu a farmu.