Nebýt tohoto výjimečného a bohužel i v dnešní době oficiálně stále nedoceněného lékaře, nebylo by ani klasické homeopatie. O Dr. Samuelu Hahnemannovi se moc často nepíše, proto jsem pro vás sepsala 15 zajímavostí o jeho životě.
1. Hahnemann se narodil 10.dubna 1755 v Míšni v Německu, zemřel ve věku 88 let. Pár dnů poté, co oslavil své 88. narozeniny se u něj rozvinula bronchitida, po které již postupně ztrácel síly a po šestitýdenní nemoci zemřel poklidně ve své posteli v 5 hodin ráno 2.července 1843.
2. Za svůj život byl dvakrát ženatý. Jeho první manželka, se kterou měl 11 dětí, se jmenovala Johanna Henrietta Leopoldine Kuchler. Narodila se 7.června 1762 a zemřela v německém Köthenu 31.března 1830.
3. Druhá Hahnemannova manželka se jmenovala Marie Melanie d’Hervilly Gohier Hahnemann. Nejdříve byla jeho pacientkou, když se za ním vydala kvůli léčbě svých potíží – někde se uvádí, že šlo o deprese, jiné zdroje zase píší o problémech s plícemi. Za Hahnemanna se vdala ve svých 35 letech v roce 1835 v Köthenu, 5 let po úmrtí jeho první ženy. Hahnemannovi bylo v té době 80 let a právě jejich velký věkový rozdíl byl pro okolí těžko stravitelný.
Melanie nosila často pánské oblečení a byla zastáncem práva žen angažovat se v jakémkoli profesionálním oboru. S Hahnemannem neměli žádné další děti a svůj společný život věnovali klasické homeopatii – i ona byla úspěšnou homeopatkou. Zemřela v Paříži dne 27.května 1878.
4. O soužití manželů Hahnemannových se můžete dočíst v knize Homeopatický příběh lásky. Popisuje 8 leté období jejich společného života, kdy se vzali, opustili německý Köthen a podnikli spolu namáhavou cestu do Paříže. Zde spolu v jejím centru založili homeopatickou praxi a ovlivnili tím vývoj lékařství v celé Evropě.
5. Po své smrti v roce 1843 byl Hahnemann nejdříve pohřben na pařížském hřbitově Montmartre, ale v roce 1898 bylo jeho tělo exhumováno a převezeno na jiný hřbitov Père Lachaise, kde odpočívá i se svojí druhou ženou. Jeho hrob patří mezi ty nejvíce opečovávané.
6. Nejznámější pomník Samuela Hahnemanna je k vidění ve Washingtonu, DC. Je na něm latinský nápis, který v překladu znamená: “Dr. Hahnemann skutečně nežil nadarmo.”
7. Velmi dobře ovládal 7 světových jazyků (němčinu, italštinu, španělštinu, francouzštinu, angličtinu, latinu a řečtinu) a měl také znalosti arabštiny, syrštiny, čadštiny a hebrejštiny. To mu umožňovalo seznámit se s nejnovějším vývojem medicíny a vědy. Je také autorem několika překladů učebnic lékařství a chemie.
8. Hahnemann léčil celou řadu známých osobností. Patřil mezi ně například Niccolo Paganini, italský umělec, kterého Hahnemann léčil v roce 1837. Ten se údajně zamiloval i do jeho manželky Melanie. Na konci 30.let se Hahnemann stal nejslavnějším lékařem v Evropě. Ráno se před jeho domem řadily dlouhé kolony kočárů (na mnohých z nich byly královské erby) a na svoji návštěvu často čekali i tři hodiny.
9. Hahnemann je autorem 3 hlavních knih o homeopatii. První je Organon léčebného umění (který vyšel celkem v 6 aktualizovaných vydáních, ve kterých klasickou homeopatii neustále aktualizoval a zdokonaloval). Druhou jsou The Chronic Diseases a třetí jeho obsáhlá Materia medica Pura.
10. V roce 1803 vydal také Pojednání o efektu kávy, kde varoval před tolik známým antidotujícím efektem homeopatických léků – kofeinu.
11. Když Hahnemann přestal praktikovat konvenční medicínu, protože měl pocit, že dělá více škody než užitku, živil se jako překladatel. Při překladu knihy od Wiliam Cullena, předního fyziologa té doby, se dočetl o působení chininové kůry při léčbě malárie, což Cullen připisoval její hořké chuti.
Jelikož se Hahnemann s jeho vysvětlením nespokojil, začal ji sám na sobě jako zdravý člověk testovat a zjistil, že se u něj začaly objevovat symptomy podobné malárii. Toto byly prvopočátky principu podobnosti, na základě kterého jsou předepisovány homeopatické léky.
12. Ve své době Hahnemann prosazoval během epidemií také hygienická opatření, což mu vyneslo slávu jako obhájce veřejného zdraví. Jeho názory byly v tomto směru tehdy velmi pokrokové, stejně jako jeho názory na důležitost zdravého stravování, pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu jako faktorů podílejících se na udržení zdraví. V dnešní době se toto zdá být v rámci zdravotní prevence samozřejmé, ale za jeho života tomu tak rozhodně nebylo.
13. Svými názory a postoji se zapsal také do historie psychiatrie, protože v přístupu k psychicky nemocným lidem prosazoval úctu a empatii namísto tehdy obvyklého krutého a drsného zacházení.
14. Pokud byste se za Hahnemannem chtěli vydat, je možné v sousedním Německu navštívit město Torgau a dům, kde Hahnemann žil v letech 1805 – 1811. Právě tady napsal zakládající dílo celé homeopatie – Organon léčebného umění.
15. Oblíbeným turistickým cílem nadšenců homeopatie je také již zmíněné město Köthen, které je od Prahy vzdálené 315 km a cesta autem vám sem zabere něco málo přes 3,5 hodiny. Najdete tu dům, ve kterém celkem 14 let mezi lety 1821-1835 Hahnemann pobýval, léčil a vyráběl své léky.
Zdroje informací:
http://www.homeoint.org/books4/bradford/family.htm
https://ta.nhp.gov.in/homeopathy-hahnemann-and-homeopathy_mtl?fbclid=IwAR2Y59T0umdPvIoc34o1Ibi1_wYHY_efgJ9Pi7oLJizBc1H8aPjQkuBAhrU
https://www.ilovehomoeopathy.com/homeopathy/history/hahnemann-buried-at-pere-lachaise-cemetery-among-the-immortals-of-france/
https://sites.google.com/site/drbidani/hahnemann-s-death-burial