Naučte se, jak správně používat homeopatické léky, abyste se vyhnuli potlačení příznaků místo jejich skutečného vyléčení.

Budete překvapeni, jak velký rozdíl to může udělat.

1. Dávejte homeopatické léky jen, pokud je to nutné. Pak dbejte na správné použití

S homeopatiky se často zachází jako s neškodnými kuličkami cukru, které je možné užívat dle libosti. Existuje však řada případů, kdy je lepší počkat i s podáním homeopatického léku.

Pojďme si ukázat jednu konkrétní situaci, která se na první pohled zdá být neškodná, ale v dlouhodobém horizontu může mít na zdraví negativní dopad, protože může dojít k potlačení problému místo jeho vyléčení.

Příklad: Vaše dítě má akutní rýmu. Pokud použijete pro výplach nosu obyčejnou slanou vodu, která rýmu nijak nepotlačí, ale pouze pročistí dýchací cesty, k potlačujícímu efektu nedojde. Nezávažná rýma odezní i sama od sebe během pár dnů a není ji potřeba řešit žádným homeopatickým lékem.

Rýma je zánět nosní sliznice, který lze potlačit například antibiotickými kapkami. Rýma pak sice zmizí a potom se buď za nějakou dobu vrátí zpět nebo se stane to, že se zdánlivě “vyléčí” (správně řečeno potlačí) a dojde k rozvoji hlubších potíží, ke kterým má dítě vrozené genetické sklony.

Může se pak stát, že dítě sice přestane trpět na rýmy, ale rozvinou se u něj např. opakované záněty průdušek (bronchitidy). Narušení obranyschopnosti organismu, které se projevovalo na více povrchové části těla (na úrovni horních cest dýchacích v případě rýmy), se přesune hlouběji a způsobí závažnější problémy (bronchitidy, které se projevují na úrovni dolních dýchacích cest).

Podobného potlačení rýmy a rozvoji hlubších potíží (např. zmíněných zánětů průdušek) lze dosáhnout i homeopatickými léky, pokud nejsou předepsány správně. Nejde o nežádoucí účinky, které homeopatika nemají, ale o potlačující efekt, který může mít v dlouhodobém horizontu na zdraví negativní vliv.

Homeopatický lék, který se často doporučuje na rýmu, je Allium cepa. Mnoho maminek ho dává dětem při prvních příznacích rýmy v domnění, že jim uleví.

Problém je v tom, že pokud je homeopatický lék předepsán pouze lokálně „na rýmu“, rýma sice vymizí, což se na první pohled zdá jako vyléčení, ale může dojít právě pouze k jejímu potlačení, přestože byl (nesprávně) podán homeopatický lék.

To může vést k rozvoji hlubších potíží, které si ale nikdo s předchozím potlačením rýmy nespojí. Allium cepa je lék, který má symptomy rýmy ve svém obraze, má k ní tedy určitý klinický vztah a možnost potlačení rýmy tímto lékem je poměrně vysoká.

Správné použití homeopatického léku “na rýmu” je v situaci, kdy jde např. o zánět dutin doprovázený horečkou a rýmou. Po podání homeopatického léku je pak žádoucí, aby se snížila horečka a ruku v ruce s tím se zlepšil i zánět dutin – tedy např. například přestala bolet hlava a rýma se spustila ještě více, aby se dutiny pročistily od zánětu.

Pak lze mluvit o skutečné léčebné reakci a nikoliv o potlačení. Předpis léku totiž v tomto případě není cílený pouze “na rýmu”, ale na celkový zdravotní stav dítěte.

2. Nemazejte hned každý pupínek mastí

V článku Jak zvládnout ekzém pomocí klasické homeopatie se zabývám problémem potlačení ekzému lokálními mastmi, ať už s obsahem kortikoidů, bylin nebo zinku.

Pokud totiž ekzém po lokální léčbě mastmi zmizí, neznamená to ještě automaticky, že se zdraví celkově zlepšilo, jak na to většinová společnost pohlíží. Nejdůležitější je, co se s celkovým zdravím děje potom z dlouhodobého hlediska.

Ekzém je projevem nerovnováhy v těle projevující se určitou skupinou příznaků na kůži, které jsou společně diagnostikovány jako “ekzém” (objevuje se např. suchá vyrážka, která svědí a je zhoršena kontaktem s vodou).

Mastmi se sice vyrážka potlačí a není vidět, ale nerovnováha v těle se tím nijak nevyřeší. Nemoc se pouze potlačí, tedy přesune hlouběji do těla a rozvinou se problémy závažnější – u ekzematiků to bývá často astma nebo alergie.

Pokud se rodiče poté rozhodnou řešit dýchací problémy svého dítěte homeopaticky, po zlepšení astmatu (subjektivně vnímaném rodiči i dítětem a objektivně potvrzeném odborným vyšetřením, v tomto případě tzv. spirometrií) se ekzém vrací zpět.

Tento návrat ekzému spolu se zlepšením astmatu ukazuje celkové zlepšení zdraví, protože nemoc se vrací ke svému původnímu projevu na kůži, který je méně závažný. To značí celkové zlepšení zdraví, protože nemoc (nerovnováha) se vrací ke svému počátku více na okrajové části těla (na kůži).

Problematika potlačení je mnohem složitější, toto je pouze názorný příklad. Detailněji ji vysvětluji ve svojí knize Odpověď je klasická homeopatie.

Pochopení principu potlačení vám však může pomoci zlepšit zdraví vás i vašeho dítěte a pomoci vám rozhodnout se, jakým způsobem řešit kožní problémy, ať už jde o ekzém nebo např. bradavice, molusky nebo plísňová onemocnění. Cílem léčby totiž je, aby nedošlo pouze k jejich potlačení, ale skutečnému vyléčení bez rozvoje hlubších potíží.

3. Nebojte se horečky. Když ji však potřebujete řešit, zvažte i jiné léky než Belladonnu

Schopnost našeho těla mít vysokou horečku nad 38,5 °C je jedním z ukazatelů dobré obranyschopnosti.

Pokud někdo jako dítě vysoké horečky míval a v dospělosti má u akutních nemocí teploty jen zvýšené (např. 37,5 °C), jde o nežádoucí změnu ve zdraví. Valná většina lidí tento jev považuje za stav „lepší imunity“, protože dříve trpěli na vysoké horečky a nyní mají teploty pouze zvýšené, ale ve skutečnosti je tomu přesně naopak.

Ztráta schopnosti vyprodukovat vysokou teplotu postupně vytváří podmínky pro rozvoj chronické nemoci, ke které má konkrétní člověk vrozené genetické sklony.

Role horečky u akutních onemocnění je podstatná a prospěšná. Jednoznačně neplatí, že by stupeň horečky zároveň koreloval se závažností onemocnění.

Některá běžná dětská onemocnění (např. neštovice) mohou být doprovázena vysokými horečkami, zatímco u jiných, mnohem závažnějších, může dítě mít pouze teplotou zvýšenou (např. zápal plic).

Pokud rodič cítí potřebu či obavy, je vhodné nechat dítě prohlédnout pediatrem (toto platí zejména u malých miminek, které by u horečky měl dětský lékař vidět vždy).

Horečka však není chorobou sama o sobě, ve skutečnosti je přirozeným fyziologickým mechanismem, který má prospěšné účinky v boji proti nemoci.

Rozhodnutí, kdy podat léky na její snížení, by se mělo primárně řídit celkovým vzhledem a chováním dítěte. Jsou děti, které snáší i vysoké teploty dosahujících téměř 40 °C bez významnějších potíží, naopak jsou i takové, které už jsou při teplotě kolem 38 °C “vyřízené”.

Existují samozřejmě i výjimky a situace, kdy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve a není rozhodně možné čekat na to, co se z horečky vyvine dále. Jde například o podezření na meningitidu.

Pokud se však rozhodnete řešit horečku sami doma za pomoci homeopatie, je důležité si uvědomit, co se má podání léku stát.

Vezměme si pro příklad dítě s horečkou nad 39 °C, které je velmi vyčerpané, ale nemůže spát, má suchý kašel a zatím neodkašlává.

3 možné scénáře

1. Dítěti podáme léky na snížení horečky

Když dítě dostane klasická antipyretika na sražení horečky (Nurofen, Panadol), tělesná teplota sice poklesne, ale nijak se tím nevyřeší skutečná příčina toho, proč horečku má – zánět v dýchacích cestách.

Tělu se tím jenom odejme přirozený obranný mechanismus, který v boji proti zánětu má, a ten může tedy progredovat (zhoršovat se) dál.

Taková situace pak často končí tím, že dítě má sice nižší tělesnou teplotu, protože na tu zabraly léky proti horečce, ale je na tom celkově hůře, protože kašel se zhorší. Pak “skončí” na antibiotikách.

2. Dítěti podáme rutinně homeopatikum Belladonna

Belladonna je lék, který bývá často doporučován rutinně bez ohledu na příznaky dítěte jako ten nejlepší proti horečce.

Pravda je, že je to jeden z léků, které lze v takové situaci použít, ale dítě nejdříve musí mít příznaky tohoto léku.

Pokud potřebuje lék jiný (například Aconitum), může Belladonna horečku jenom potlačit úplně stejně jako to dělají klasické “chemické” léky proti horečce (Nurofen, Panadol).

Dojde pak k tomu, že se sice horečka zdánlivě “vyléčí”, ale dítě se celkově zhorší, co se týče vyčerpání a kašle. Situace je tedy pak víceméně stejná jako v bodě č. 1.

3. Dítě dostane homeopatický lék zvolený přesně podle příznaků

Toto je nejlepší způsob, jak dítěti skutečně u horečky ulevit.

Pokud potřebuje Belladonnu, budou přítomné příznaky jako:

  • vysoká horečka přijde náhle
  • dítě bude mít výrazně překrvenou hlavu, ze které bude cítit sálavé horko a studené končetiny
  • i přes vysokou horečku bude bez žízně
  • nebude se potit.

Když takové dítě dostane Belladonnu (tedy správně zvolený lék přesně podle příznaků), stane se to, že horečka poklesne, dítě bude moci spát, suchý kašel se změní na vlhký a začne odkašlávat.

V případě celkového zlepšení po dobře zvoleném léku je ještě patrné zlepšení psychiky (dítě je opět veselejší a “ve své kůži), má více energie a lepší chuť k jídlu.

Jak poznat, který lék při horečce podat a jak vyhodnotit, zda je zvolen správně, se naučíte také v online kurzu Klasická homeopatie pro maminky.

Podívejte se na ukázky zdarma, kde se právě problematika horeček řeší.