Žijeme ve společnosti, ve které jsme naučeni, že na vše existuje nějaká tabletka, mastička, čípek či injekce, která vše vyřeší za nás. A nejlépe rychle bez jakéhokoliv našeho vlastního přičinění či nedejbože omezení.

“Máte opar? Šup na něj náplast! Objevil se vám přes noc na čele pupínek? Dejte na něj zinkovou mastičku! Sužuje vás mírná bolest hlavy? S tím přeci nemůžete existovat, tady je prášek, po kterém se vám hned uleví!”, nějak tak funguje dnešní uspěchaná doba.

A přestože lidé začínají nad zdravím více přemýšlet, třebas se i snaží “chemickým” řešením vyhýbat, sahat po šetrnějších možnostech a převzít za své zdraví vlastní zodpovědnost, zůstanou bohužel i nadále ve stejném módu.

Nastane pak situace, kdy své problémy sice řeší namísto konvenčních léků těmi homeopatickými v domnění udělání kroku směrem k lepšímu zdraví, ale i nadále neupustí od myšlenky, že je potřeba na jakoukoliv potíž nutně něco aplikovat a nedají tělu čas na to, aby si s drobnými problémy poradilo samo bez jakéhokoliv zásahu zvenčí.

Mějme, prosím, na paměti, že homeopatické léky jsou léky. A i s nimi je třeba zacházet uvážlivě a používat je v situacích, kdy je to skutečně nezbytně nutné. Nelze na ně nahlížet jenom jako na sladké cukrové kuličky, které lze cucat jako bonbony, kdykoli se nám zrovna zachce.

Přestože na homeopatické léky řada lidí pohlíží s despektem, dobře zvolený lék má na tělo hluboký účinek. 

Oproti tomu špatný homeopatický lék sice na první pohled tělu vyloženě neublíží ve smyslu nežádoucích účinků, jako jsme zvyklí u konvenčních léčiv, ale i tak může opakované podávání homeopatických léků jednoho přes druhý v situacích, kdy to není třeba, napáchat škody.

Třebas tím, že pak může být velmi těžké najít správný lék, protože není jednoduché vyznat se ve všech příznacích (symptomech), které tělo vytváří. Na homeopatovi pak je odlišit ty symptomy, které tělo produkuje přirozeně a které jsou ovlivněné předchozím neuváženým podáváním homeopatik v rámci provingových reakcí (tento fenomén najdete podrobně vysvětlený v mé knize).

Kdy je tedy lepší počkat bez léku?

1. Dítě upadne a udělá se mu modřina

Slyšeli jste o homeopatickém léku jménem Arnika? Je to asi nejznámější a asi i nejvíce nadužívaný homeopatický lék. Často se o něm píše, že by ho měla mít v kabelce každá maminka pro každý případ, kdy by jí dítě upadlo a udělala se mu modřina. 

Arnika je indikována například v případech úrazů tupým předmětem, kdy nedojde k hlubšímu narušení kůže a vznikne hematom (modřina). Je však potřeba zvážit, kdy Arniku vůbec použít. Určitě ne u každé modřinky a boule, kterou si malé dítě karambolem způsobí. 

Vzpomínáte si na okamžiky ze svého dětství, kdy jste byli díky svému temperamentu poseti modřinami od hlavy až k patě? Já ano. Na jaře jsem si odřela kolena i lokty a zůstalo mi to takhle až do podzimu, protože jsem si pravidelně dopřávala další a další karamboly, když jsem odněkud padala. 

Pokud je dítě ve stavu, kdy má malou modřinu a může s ní běžně fungovat, není třeba zasahovat žádnými homeopatickými léky. Ani Arnikou, ani žádným jiným, protože si tělo s takovým problémem poradí samo. 

V případě, kdy by bylo dítě vystavené většímu úrazu a hematom by byl silně bolestivý i na lehký dotek, může pak být Arnika indikována a s úspěchem použita.

2. Nezávažná rýma 

To samé platí pro nezávažné rýmy, kdy cítíte neodkladnou potřebu dítěti ulevit. Než podávat za každou cenu homeopatika, je lepší použít třeba obyčejnou slanou vodu na výplachy, která rýmu nepotlačí, ale jen pročistí dýchací cesty. U starších dětí je případně možné sáhnout po výplachové konvičce. Taková mírná rýma odezní i sama od sebe během pár dnů.

Pro rozpoznání chvíle, kdy je potřeba podat homeopatický lék, platí jednoduché pravidlo. Pro homeopaty je to chvíle, kdy rozpoznají čistý obraz některého z homeopatických léků. To je pak impulzem pro podání toho, který odpovídá aktuálním symptomům. Pro uživatele homeopatie, který se chce léčit sám, je to situace, kdy je skutečně nutné zasáhnout. 

Není to tedy samotný strach a úzkost z možného rozvoje choroby v budoucnu, nýbrž závažnost aktuální situace. Tím může být například situace, kdy se rýma pojí k nějakému “vážnějšímu” onemocnění, jako je třeba zánět dutin (sinusitida) nebo zvětšená nosní (resp. nosohltanová) mandle, u které je jedním z příznaků mimo jiné právě často se opakující a dlouhotrvající rýma. I v tomto posledním zmíněném případě je však ale potřeba řešit primárně zvětšenou mandli, než jenom rýmu jako jeden z příznaků, které tuto patologii doprovází. 

3. Opar na rtu

Pokud se nejedná o situaci, kdy se tento problém chronicky opakuje či není opar nestandardně velký, věřte, že takový malý opar na rtu odezní během pár dnů sám i bez toho, aniž byste si na něj brali jakékoliv “osvědčené” homeopatické léky typu Borax či Rhus toxicodendron. Dejte jenom tělu pár dní čas.

4. Drobná popálenina

Komu by se nestalo, že by se u vaření či žehlení malinko popálil? Snad žádné hospodyňce. Ani tady není třeba u drobných puchýřků či popálenin cokoliv brát. Na místě jsou spíše jiná opatření – zasažené místo ochladit. Doporučuje se teplota vody kolem 8 stupňů. 

5. Zákrok u zubaře

Velmi často se doporučuje Arnika před návštěvou zubaře s příslibem lepšího hojení rány po trhání zubu. I tady platí, že homeopatický lék je třeba podávat až PO zákroku dle individuálních příznaků, které se případně objeví. Je totiž možné, že nebude potřeba podat lék vůbec žádný a bolest se neobjeví ani po odeznění účinků anestezie.