Kdo jste četli moji knihu, víte, v jakých situacích homeopatie nachází své uplatnění. 

V tomto článku si řekneme o 5 situacích, kdy se klasická homeopatie využít naopak nedá:

1. Jako antikoncepční metoda

Stává se mi, že ženy, které ke mě přichází, se mnou řeší metody antikoncepce, protože nechtějí užívat hormonální tabletky či využívat tělíska (hormonální či nehormonální). Setkala jsem se už i s dotazem, zda se k tomuto účelu dá využít i homeopatie. Proč toto nelze? Například u hormonální antikoncepce ve formě tabletek mimo jiné dochází k zamezení ovulace (tedy uvolnění vajíčka z vaječníku, které potom nemůže být oplozené spermií).

Zjednodušeně řečeno metodou “chemické” antikoncepce dochází k potlačení něčeho, co je v organismu přirozené. Toho homeopatií není možné dosáhnout, protože homeopatie vždy podporuje to, aby v našem těle probíhaly fyziologické procesy tak, jak je naše tělo přirozeně nastaveno. Neexistuje homeopatický lék, který by zablokoval proces ovulace. Homeopatie pracuje vždy v tělem v souladu, ladí jeho funkce do stavu zdraví a nezamezuje přirozeným cyklům.

Nelze ji tedy využít v případech, kdy chceme otěhotnění zabránit, ale je možno ji aplikovat v případech, kdy z důvodu nemoci k ovulaci nedochází a tím pádem se ženě nedaří otěhotnět. Když se její tělo dostane pod vlivem správně vedené homeopatické léčby zpět do rovnováhy, celý cyklus včetně ovulace probíhá tak, jak má, a žena má pak přirozenou šanci otěhotnět.

2. U strukturálních změn orgánů

Jedná se o změny, ke kterým dojde v důsledku nemoci či se s nimi člověk již narodí. Ani tady nelze těžit z výhod homeopatických léků. Jedná se například o ztrátu kloubní chrupavky u artrózy, cirhózu jater, kdy dojde k přestavbě struktury tohoto orgánu a tím dojde k narušení jeho funkce, což se pojí opět s dalšími komplikacemi (např. portální hypertenzí, jícnovými varixy způsobující krvácení apod.).

Stejně tak nelze homeopaticky řešit srůsty vejcovodů či vývojové vady dělohy, které jsou příčinou neplodnosti a je třeba je vyřešit chirurgickým zákrokem. Operační zákrok je nezbytný i u zaklíněného kamenu ve žlučovodu, který způsobuje bolestivou žlučníkovou koliku. U diabetu 1.typu zase dochází k nenávratné destrukci částí slinivky zodpovědné za produkci inzulinu (tzv. beta buňky Langerhansových ostrůvků), kvůli které jim nelze zpětně navrátit funkčnost.

3. U akutních úrazů

Jde například o zlomeninu kosti, která se musí dát do sádry, protože bez ní se kost správně nezhojí. Otevřená zlomenina s krvácením zase patří do rukou chirurga. Tržnou ránu po silvestrovské noci musí též napravit příslušný specialista, stejně jako krvácení po úrazové perforaci (“protržení”) orgánu. U problémů s bolestí či špatným hojením rány po příslušném ošetření se pak již homeopatie využít dá.

4. Jako prostředek na hubnutí

Homeopatie nenabízí zázračný lék na hubnutí bez úpravy životního stylu. Nejde tedy zobat homeopatika či pít zázračné koktejly a radovat se u televize  s koblihou v ruce ze snížení váhy a pevného břicha. Homeopatii lze ale využít v patologických situacích, které se s přibíráním na váze přímo pojí (například u snížené funkce štítné žlázy, u které je nárůst váhy jedním z jejích příznaků).

5. Na odstranění celulitidy nebo strií

Ať už jsou strie způsobené těhotenstvím, zvýšením tělesné váhy nebo Cushingovým syndromem, u kterého se fialové strie vytváří v důsledku zvýšené tvorby kortizolu v nadledvinách, jedná se o strukturální změnu v kůži, kterou nelze odstranit homeopaticky, protože jde o popraskání elastických vláken v podkoží.

To stejné platí u celulitidy, která je spojená se změnou podkožní tukové tkáně a nevyřeší ji zázračně žádný homeopatický lék. Jednak proto, že je částečně dána geneticky a také proto, že na její odstranění je potřeba sáhnout po jiných řešeních v úpravě životosprávy či masáží.