V knize Homeopatická věda od Prof. George Vithoulkase je zmíněn výčet faktorů blokujících účinky homeopatických léků.
O jaké vlivy se přesně jedná?
1. Nesprávné skladování léků
Aby nedošlo k poškození léku, který by pak i při správném předepsání nepřinesl žádný efekt, je nutné léky správně skladovat. Doporučuje se mít je v tmavém skle, aby jím neprosvítalo sluneční světlo a mít léky uložené na místě, kde není nadměrné horko, chlad nebo vlhkost.
2. Chybné načasování užívání léků
Lék je ideální brát ráno před vyčištěním zubů a před snídaní, aby v ústech nebyly přítomny žádné silné vůně jako např. česnek, cibule, pálivá koření.
Pokud lék užíváte během dne, obecně bývá doporučován rozestup od jídla alespoň 20 minut, po užití je však možné jíst za zhruba 10 minut. Pití čisté vody nijak nevadí, podobné je to s kojením u malých dětí.
3. Špatně vyrobený lék
Ne všechny lékárny vyrábí veškeré homeopatické léky podle originálních receptur. Nejkvalitnější léky vyrábí lékárny, jako je rakouská Remedia a anglický Helios a Ainsworth.
Používat spolehlivé léky se vyplatí hned z několika důvodů. Jedním z nich, že pokud se po podání homeopatického léku nestane nic, nemusí homeopat řešit, zda nemůže být chybou nespolehlivý zdroj léku. Ušetří si tak čas zkoušením léku z jiné lékárny a může ihned hledat lék jiný, lepší.
4. Antidotující faktory při homeopatické léčbě
Existují vlivy, které mohou homeopatickou léčbu narušit i týdny, měsíce či roky po podání (správného) léku. „Obecně lze říci, že cokoliv, co může mít na člověka vliv medicínský, může lék také antidotovat“, píše Vithoulkas v knize Homeopatická věda.
Nicméně nejznámějším antidotem homeopatických léků je káva, resp. kofein. „Je těžké předem určit, kdo je na kofein citlivý a kdo ne, proto je lepší, když se jí vyhnout všichni“, dodává. Sám Hahnemann již o neslučitelnosti konzumace kávy s homeopatickou léčbou píše ve svém Pojednání o efektu kávy.
Další problematickou substancí je kafr, který bývá obsažen v mastech nebo přípravcích používaných u kašle. U kafru může vadit také vystavení se silné kafrové vůni, naopak kosmetické výrobky s malým množstvím kafru nebývají problematické.
Pozor je třeba dávat také na mentol, zejména u užívání konkrétních léků (například u Natra muriatica). Zde je tedy třeba dávat pozor i na zubní pasty, konzumaci mátového čaje či kouření mentolových cigaret.
5. Řešení nezávažných akutních stavů špatným lékem
Každý chybně podaný homeopatický lék může narušit do té doby dobře se vyvíjející homeopatickou léčbu. Pokud se tedy vyskytne nezávažná situace, jako je kupříkladu malá modřina či mírná rýma, není třeba dávat lék žádný.
Je pouze potřeba dát tělu čas na přirozenou samoúzdravu. Situace, kdy je lepší počkat i s homeopatickým lékem, najdete podrobněji popsané tady.
Pokud chcete nezávažné situace, které homeopatickou léčbu naopak vyžadují, umět řešit i sami doma, podívejte se na tento online kurz, kde se to naučíte.
6. Ošetření u zubaře
U homeopatik je známo i to, že jejich účinek může být narušen zubařským ošetřením, ať už jde o invazivnější zákrok jako např. trhání zubu nebo lokální anestezii či přímo analgosedaci (uspání).
Problematické mohou být i přípravky používané při dentální hygieně, kde bývá obsažen mentol. Z vlastní zkušenosti však vím, že je možné dentální hygienistku požádat i o produkty, které tuto složku neobsahují.