Arnica montana je homeopatický lék vyrobený z rostliny jménem arnika horská, nazývané také jako prha arnika či prha chlumní. Je však třeba si uvědomit, že účinky Arnicy se liší, pokud jde o její materiální zpracování například do formy tinktury od účinků na lidský organismus ve formě homeopatického léku. Fytoterapie (bylinkářství) a homeopatie (energetická medicína) jsou totiž dva zcela odlišné terapeutické systémy.
V homeopatii je Arnica jedním z nejznámějších a nejvíce nadužívaných homeopatických léků vůbec.
Která 3 fakta byste měli o Arnice montaně, homeopatickém léku, vědět?
Řadu informací už u mě na blogu najdete zpracované. V tomto článku vám předkládám o Arnice přehled toho nejdůležitějšího spolu s odkazy na podrobněji zpracované články.
1. Arnica není vhodná na preventivní užívání před porodem či operací
V řadě brožur či internetových článků se dočtete o tom, že Arnica je vynikajícím lékem na přípravu porodních cest před porodem a lepší průběh poporodního hojení, takže je potřeba ji začít preventivně (profylakticky) užívat již v době těhotenství. Proč toto nedělat?
V prvé řadě je potřeba říci, že homeopatické léky obecně nelze z principu fungování metody použít jako preventivní opatření před stavy, které ještě nevznikly. Představte si například situaci, kdy vám někdo dá mast, která podporuje hojení jizvy po císařském řezu.
Mazala byste si těhotenské bříško preventivně ještě předtím, než miminko vůbec vykoukne na svět a nějaká jizva se eventuálně objeví? Nedává to smysl, že? A podobné je to s homeopatickými léky. Když ještě nejsou přítomny žádné symptomy, není podle čeho ani předepsat lék.
Navíc doporučování Arnicy jakožto prevence před porodem s příslibem lepšího poporodního hojení a menšího krvácení je dokonce KONTRAINDIKOVÁNO. Proč? Arnicu totiž používáme například v případě rozsáhlejších modřin, kdy působí jako antikoagulant, tedy něco, co snižuje srážlivost krve a modřinu „rozpouští“, jednoduše řečeno ředí krev.
Pokud tedy budeme Arnicu užívat preventivně, aniž bychom měli její příznaky, a budeme k ní citliví, můžeme si naopak způsobit proving tohoto léku. Jinými slovy na sobě proděláme zkoušku léku a objeví se u nás symptomy, které Arnica u nemocného člověka v případě, že u něho bude indikována svými příznaky, odstraní.
V souvislosti s porodem si tedy údělem preventivního užívání Arnicy ještě v době těhotenství můžeme vyvolat nižší srážlivost krve, což může být spojeno naopak s vyšší krvácivostí, která je u operace (císařského řezu) či vaginálního porodu samozřejmě zcela nežádoucí.
Více informací o preventivním podání Arniky.
2. Arnicu není potřeba dávat na jakoukoliv odřeninu či modřinu
O Arnice se často píše, že bychom ji měli nosit neustále u sebe pro případ jakéhokoliv úrazu či sebemenšího poranění a ihned v takové situaci slupli pár globulí tohoto léku. Jakoby snad homeopatika byly cukrové bonbony a nikoliv léky. Mnoho poranění se obejde zcela bez jejího podání. Se spoustou drobných zranění, jako je modřina či malé odřeniny z venkovních karambolů, si tělo poradí samo i jakéhokoliv léku, byť homeopatického. Stačí, když mu jen dáme potřebný čas na úzdravu vlastními mechanismy.
Pokud jde o indikace Arnicy u úrazů, jedná se o situaci, kdy dojde k poranění tupým předmětem, kdy nedojde k hlubšímu narušení kůže a vznikne hematom (modřina). Je však potřeba zvážit, kdy Arnicu vůbec použít. Určitě ne u každé modřinky a boule, kterou si dítě či vy karambolem způsobíte.
Pokud je dítě ve stavu, kdy má malou modřinu a může s ní běžně fungovat, není třeba zasahovat vůbec žádnými homeopatickými léky. Ani Arnicou, ani žádným jiným, protože si tělo s takovým problémem poradí zcela samo.
Více situací, které se obejdou bez podání homeopatického léku.
3. Arnica není jediným lékem indikovaným u úrazů
Jako u každého léku v homeopatii i u Arnicy platí, že aby skutečně zafungovala, musí být nejdříve u daného člověka indikovaná svými příznaky.
Tento lék nachází své uplatnění u poranění tupým předmětem, kdy dojde k extravazanci krve – tedy úniku krve mimo cévu do okolní tkáně u úrazů, které vzniknou pádem, úderem či například otřesem mozku (v takovém případě je nutné Arnicu na základě dalších příznaků odlišit od léků Cicuta virosa nebo Natrum sulphuricum, které tuto indikaci s Arnicou sdílejí).
Arnicu využijeme například v situacích, kdy následkem mechanického poranění vznikne modřina (protože se poškodí drobné podkožní cévy a dojde k podkožnímu krvácení) a místo je citlivé k sebemenšímu doteku. V takových případech pak Arnica působí v podstatě jako antikoagulant – modřinu “rozpouští” a urychlí hojení.
Více informací o tom, jak rozlišit Arnicu od léku Calendula.