Zápis 3.března 2018

Jedná se o případ holčičky, u které se do této chvíle po podání Sulphuru 30C zlepšil atopický ekzém dlouhodobě o 80 %, stále ale v menší míře přetrvával. Nicméně včera se objevila akutní otitida s horečkou 38 °C, která byla nejvyšší kolem 19:00. Bolest ucha byla pouze na pravé straně (3) a holčička vyžadovala teplý obklad (2), který ji na chvíli bolesti ulevil.

Lék a ředění

Tento případ, co se týče akutních symptomů, čistě pokrývá lék Lycopodium. Z těchto důvodů:

  • klíčovým časem zhoršení Lycopodia je doba mezi 16-20 hodinou (u ní se tělesná teplota zvyšovala kolem 19. hodiny večerní)
  • pro Lycopodium je typické, že zasahuje hlavně pravou část těla (proto bývá často indikované u pravostranných otitid)
  • pro Lycopodium je typické zlepšení aplikací tepla (např. teplým obkladem). V tomto případě (protože se jedná o zánět) tento symptom nejde klinicky vysvětlit –  o to větší má v homeopatii důležitost a měl by být brán silně v úvahu.U velkého procenta případů zánětů totiž pomáhá aplikace chladu, protože místo je díky zánětu překrvené. U ní tomu bylo přirozeně přesně naopak. Proto se jedná o tzv. zvláštní symptom, který musí být brán při předpisu léku (dohromady s ostatními symptomy případu samozřejmě) v úvahu.
  • Lycopodium je také lék komplementární (tzv. doplňující) k předchozímu léku (Sulphuru 30 C), který u ní byl indikovaný a o 80% zlepšil atopický ekzém.

Doporučený lék

Lycopodium 200C jednorázově v 1 dávce 3 kuliček

Reakce

Do hodiny jí klesla teplota na 37,5 °C a zmírnila se i bolest ucha (přestala si na bolest tolik stěžovat a plakat). Tato reakce je z pohledu homeopatie správně, protože lék zlepšil její stav celkově po všech stránkách – snížila se horečka a ruku v ruce s tím také důvod, proč se u ní objevila – akutní zánět středního ucha.

Čekalo se tedy do rána bez opakování léku a do dalšího dne byla zcela bez horečky či zvýšené teploty a bolest také odezněla. Zlepšila se i celkově psychicky a fungovala jako jakýkoliv jiný běžný den.

Ani 2 měsíce po podání Lycopodia se neobjevila recidiva otitidy a navíc Lycopodium dokončilo práci předchozího léku a plně a odstranilo i atopický ekzém (v současné době na dobu 2 měsíců).

Problematika homeopatické léčby nezávažných akutních stavů je podrobněji probrána na online kurzu Klasická homeopatie pro maminky s dětmi.