Jedná se o případ chlapečka, který od narození trpěl na novorozenecké koliky. Již za 2-3 dny po podání homeopatického léku maminka pozorovala celkové mírné zklidnění, které pokračovalo a koliky zmizely poté úplně, aniž by bylo třeba podávat jakékoliv další přípravky cílené na tento druh problému.

Zápis 14.4.2017

6 týdenní chlapeček trpí od narození na novorozenecké koliky. U kolik vypadá tak, že mu vždy zrudne celá hlava, zatíná ručičky, kope nohama a propíná se dozadu – to dělá, i když se vzteká. Pokud kolika přijde v noci, musí ho maminka co hodinu kojit a nedaří se jí ho uklidnit. Nepomáhá ani houpání, ani položení na břicho, jediné, co mu uleví, je teplo (2) nebo tlak na bříško (2). Koliky se objevují pravidelně v 6 hodin ráno (3). Když ho netrápí koliky, je to spokojené miminko, které nemá žádné jiné obtíže.

Co se týče vývoje, přibírá bez problémů, stolice nemá výrazný zápach, ale je výrazně řídká a má žluté zabarvení (zejména poslední týden, co mu rodiče dávají Espumisan) a také více zvrací, ale přepitý mléka není. Potí se na čele (2), nohy i ruce mívá spíše studenější. Po porodu měl novorozeneckou žloutenku a byl 10 dní pod UV lampou. Třepí se mu nehty (2)

Lék a ředění

V případu lze vidět symptomy hned několika léků, které se často používají u novorozeneckých kolik:

Belladona, pro kterou je typické rudnutí hlavy při vzteku. U dětí, kterým tento lék v případě kolik uleví, rodiče pozorují výrazné zlepšení položením na bříško, což tento chlapeček nemá, a lék nejde potvrdit ani žádnými dalšími potvrzujícími symptomy.

Magnesia phosphorica, která má ve svém obraze zlepšení kolik tlakem a teplem. Má také ranní zhoršení, které je pro ni klíčové, ale ne přímo v 6 hodin ráno.

Lék, který je ale v tomto případě similimem, je Colocynthis, pro který je u koliky typické zlepšení bolestí břicha tlakem a teplem.  Je to také jediný lék v repertoriu, který je v rubrice „křečovité bolesti břicha v 6 ráno“. Tento symptom je o to zvláštní (a také intenzivní) a pro homeopata k předpisu více použitelný, protože nejde nijak klinicky vysvětlit.

Dostal lék Colocynthis 200C 4x 3 kapky v rozdělené dávce pouze v jeden den (3 kapky ráno, 3 kapky v poledne, 3 kapky odpoledne, 3 kapky večer)

Reakce 3,5 měsíce po podání léku (27.7.2017)

Jiža 2-3 dny po podání léku byl celkově trochu klidnější a pak koliky zmizely úplně a dlouhodobě. Do dnešního dne nebyl ani nijak nemocný.

Problematika homeopatické léčby kolik u dětí je podrobněji probrána v online kurzu Klasická homeopatie pro maminky s dětmi.