Jde o případ ženy, která přichází s problémem premenstruačního syndromu spojeného s vyčerpaností a pocity deprese. Doprovodným problémem je také ztráta chuti na sex. Již 3 týdny po podání homeopatického léku měla více energie, cítila se lépe psychicky a zvýšilo se jí i libido.

Zápis případu 2.5.2018

38 letá žena přichází s problémem vyčerpanosti a pocitů depresí, premenstruačního syndromu a ztráty chuti na sex.   V minulosti dostala Helleborus a Ignatii, po které měla celkové zhoršení, pořád brečela a po jejím zopakování se jí začala točit i hlava a byla dlouhodobě vyčerpaná beze změny k lepšímu.

Pozoruje na sobě střídání nálad, někdy se cítí euforicky, pak naopak utlumená. Mívává stavy, kdy chce být jenom sama (3) a cítí v sobě silnou podrážděnost, když ji někdo chodí v takových chvílích kontrolovat. Cítí se unaveně, nejhorší pokles energie mívá odpoledne.

Trápí ji také premenstruační syndrom, který se pojí se silnou podrážděností vůči její rodině, nejvíce směrem k partnerovi. Má dlouhodobě i pocit, že veškerá zodpovědnost za rodinu leží na ní.  V takových chvílích chce být jenom sama (3). Psychika se zlepší, jakmile se spustí menstruační krvácení.

Za posledních pár let se z ní stal introvert, začala to na sobě pozorovat v době, kdy jejímu synovi lékaři diagnostikovali Aspergerův syndrom. Kvůli tomu se hodně uzavřela do sebe (3). Poslední měsíce na sobě pozoruje také škodolibost (2) a má chtíč schválně říkat škodolibé věci těm, na které žárlí.

Preferuje spíše slané jídlo (2), žízeň je normální, ale nyní cítí přirozeně větší žízeň, než u sebe bývala zvyklá. Termoregulace je normální.

Má také diagnostikované lehké astma, které se projeví, když je v její přítomnosti kočka – v takové situaci nárazově používá Ventolin. Trápí ji také silné menstruační krvácení, které obvykle trvá 6 dní. Od porodu prvního dítěte snadno přibírá na váze (2) a po jídle se jí chce obvykle hodně spát.

V anamnéze má opakované gynekologické výtoky, které ji trápí i nyní, záněty močového měchýře a zánět ledvinové pánvičky, který prodělala před 5 lety.

Lék a ředění

V případu dominují klíčové symptomy léku Natrum muriaticum – to, že chce často bývat sama, má averzi k útěše (cítí v sobě podrážděnost, když chce být sama a někdo ji přijde zkontrolovat, zda je v pořádku) a pozoruje na sobě také celkovou změnu ohledně charakteru, protože je mnohem více introvertní, než dříve bývala. Pro Natrum muriaticum je také typická chuť na slané, kterou lidé v obraze tohoto léku preferují.

Natrum je lékem s výraznou žízní, kterou ve svém obraze má. Ona ji sice nemá velkou (např. na 2-3 litry vody denně), ale zároveň říká, že žízeň je přirozeně větší, než bývala v minulosti, tzn. že je zde posun k větší žíznivosti – což je další potvrzující symptom Natra muriatica. Natrum muriaticum je také v repertoriu ve 2. stupni v rubrice škodolibost.

Dostala lék Natrum muriaticum 200C v rozdělené dávce pouze v jeden den (3 globule ráno, 3 v poledne, 3 odpoledne, 3 večer)

Reakce 3 týdny po podání léku (30.5.2018)

Po podání léku ji začala bolet hlava. Uvádí nárůst energie – podle jejích slov jí má na rozdávání a snaží se stíhat spoustu věcí. Gynekologické výtoky jsou stále stejné, v tomto ohledu žádnou změnu nepozoruje. Aktuálně je v období před menstruací, bolí ji břicho, ale psychika je v pořádku, žádná podrážděnost není. Posledních 14 dní se výrazně potí. Pozoruje na sobě nárůst chuti na sex.

Doporučení

Po léku se objevilo počáteční zhoršení v podobě bolesti hlavy, které bylo následované nárůstem energie (tento jev bývá součástí správné reakce, zvlášť pokud mu předchází zhoršení, které může mít celou řadu podob. V případě, že by se po užití léku jednalo o okamžitý nárůst energie bez přítomnosti zhoršení, může se jednat o částečně podobný lék nebo také placebo efekt).

Premenstruační syndrom se nyní neobjevil, před menstruací ani necítila žádné pocity depresí a také se týden po léku začala mnohem více potit – zvýraznění pocení také potvrzuje správnost léku (protože objevení se výtoků či vyrážek po podání léku značí v souladu s Heringovými zákony kurativní/léčivou reakci).

Celková reakce je tedy v pořádku a je třeba čekat dále bez opakování léku či podání jiného a případ dále sledovat. Důležité také je vyhýbat se kofeinu, aby nedošlo k antidotaci působení homeopatického léku.

Reakce 5 týdnů  po podání léku (13.6.2018)

Menstruace byla tentokrát slabší, než bývalo obvyklé. Jeden den jí také bolela hlava, ale samo to přešlo za několik hodin. Uvádí, že dříve, když se podobná bolest objevila, většinou vygradovala a musela si vzít konvenční lék na bolest. Cítí mírný pokles energie.

Doporučení

Je potřeba čekat dále bez opakování léku.

Reakce 3 měsíce po podání léku (17.7.2018)

Cítí se dobře, chvílemi pociťuje až euforii ze života. Ztráta chuti na sex je pryč a podle svých slov se spíše obává, zda to nespěje do opačného extrému. Energie je v pořádku, cítí ji méně jen v souvislosti s počasím – když je zataženo či déšť. Objevil se jí nárazově opar, i když na ně běžně netrpí.

Pocení vzadu na hlavě přetrvává. Podrážděnost před menstruací se objevovala, ale v menší intenzitě, než před podáním léku. Menstruace byla opět silnější. Zlepšila se jí také patologická introverze, neuzavírá se už tolik do sebe a mnohem lépe a snadněji se jí komunikuje s okolím a tráví čas ve společnosti.

Doporučení

Je celkově lepší ve všech ohledech (premenstruační syndrom, únava, ztráta libida i uzavírání se do sebe).  Objevení se oparu je důležitým jevem ve vývoji celého případu. Jedním z hlavních léků na opary je totiž právě Natrum muriaticum a výskyt tohoto klíčového symptomu v rámci reakce na similimum je jen dalším potvrzením, že podaný lék byl správný (vyplývá to z tzv. Kentových pozorování).

Případ je však třeba sledovat i nadále, protože je velmi pravděpodobné, že za čas bude svými symptomy indikovaný další lék, který její zdraví dále posune směrem k lepšímu a odstraní i zbývající symptomy (silnější menstruaci, která se stále objevuje i příležitostnou alergii na kočky).