Dělím se s vámi o případ 11 leté dívky s atopickým ekzémem, který nereagoval na žádnou lokální léčbu za pomoci více druhů mastí a velmi ji omezoval také ve spánku kvůli svědění. Už týden po podání homeopatického léku zcela ustoupilo svědění a ekzém začal mizet. Po 2 měsících byla bez ekzému i bez svědění na všech předtím postižených částech těla.

15.6.2018 (první návštěva)

11 letá dívka přichází v doprovodu maminky kvůli atopickému ekzému, který se na podzim roku 2017 (před 3/4 rokem) významně zhoršil po přeočkování vakcínou DTP (záškrt, tetanus, černý kašel).

Jako malá trpěla na opakované laryngitidy (prodělala jich 5 nebo 6), pak se u ní projevilo astma, následně ve 4 letech začaly malé mapky atopického ekzému. Poté, co doma změnili stravování a vařili domácí jídla z přirozených potravin, projevy astmatu vymizely, nyní pouze občas dostává Zyrtec při alergické reakci.

Ekzém se nejvíce objevuje v podkolenních a podloketních jamkách a kolem prstů, po očkování se rozšířil i na okolí kolem očí. Ekzém vždy nejdříve mokvá, pak krvácí, poté, když strupy prasknou, se kůže zbarví do nachova. Je nejhorší pocením a vodou – jakoukoliv teplotou – voda jí vždy kůži vysuší a ruce ji i bolí, když si je myje. Kvůli svědění nemůže spát a celé noci se škrábe (3).

Nejvíce jí chutná sladké (3) a je horkokrevná (doma běhá nejraději bez ponožek). Od té doby, co začala chodit do školy, pije méně, než když byla miminko. Dříve jí také po snědění žloutku opuchávalo okolí kolem rtů, ale to časem vymizelo samo od sebe.

Odmalička se nerada hýbe, byla taková vždy, nejraději sedávala v kočáře (i ve 4 letech) a pozorovala okolí. Před 3 lety jí vypadaly téměř všechny vlasy, když se její rodiče rozcházeli. Bojí se výšek (2), vadí jí stát i na žebříku, vývojově byla v chození dopředu (chodila od 10 měsíců věku), zuby jí ale začaly růst až po 12. měsíci (takto to mají v rodině všichni).

Lék a ředění

Atopický ekzém je chronický problém, který se v konvenční medicíně léčí lokálně mastmi s obsahem kortikoidů. Cílem homeopatie je odstranit ekzém trvale za pomoci podání správného homeopatického léku (či sekvence několika z nich v příslušném časovém rozestupu) tak, aby se neprojevoval vůbec a nebylo třeba používat ani žádné masti či dodržovat jiná doporučení.

Často zmiňovaným a doporučovaným lékem v souvislosti s atopickým ekzémem je Sulphur. Právě ten se jako jeden z hlavních léků na ekzém někdy doporučuje rutinně na úlevu proti svědění či výsevu ekzému jako takovému. Byť v tomto případu byl similimem (správným lékem) právě Sulphur, je třeba být s jeho předpisem opatrný. V případech, kdy indikován není, a je přesto podaný (jednorázově i opakovaně), může dojít naopak ke zhoršení ekzému i jeho doprovodných projevů (svědění).

Sulphur je v tomto případu indikován hned několika svými klíčovými symptomy a případ čistě pokrývá:

– ekzém je nejhorší v záhybech (v podkolenních a podloketních jamkách), v repertoriu je Sulphur jedním ze tří hlavních léků ve 3. stupni v rubrice Eye – eruptions about the eyes (Oči – vyrážky kolem očí)

– je to jeden z hlavních léků na problémy, které se rozvinou (či zhorší) v souvislosti s vakcinací

– ekzémy, u kterých je indikován Sulphur, jsou vždy zhoršené vodou (jakoukoliv teplotou) a výrazně červené

– svědění je u Sulphuru nejhorší v noci – protože je běžně horkokrevný (jako tato dívka) a v noci se kůže ještě více prokrví a kvůli tomu pak i více svědí

– tato dívka má také nejvíce výraznou chuť na sladké

– z psychiky je nejvýraznější strach z výšek, který Sulphur také pokrývá. Zejména pak jeden velmi zvláštní symptom, který maminka řekla zcela sama, spontánně a bez dotazování – odmalička nejradši seděla v kočárku a nechtěla se vůbec hýbat – což je jeden z klíčových symptomů Sulphuru, který je v materii medice popisován slovem “lazy” (lenivý)

– pro Sulphur je typická velká žízeň – tu má ona nižší, než když byla menší. Nicméně obraz Sulphuru je velmi čistý a i Sulphur může mít ve vyjímkách menší žízeň, než bychom u něj očekávali. V rubrice “bezžíznivost” je v repertoriu Sulphur v 1. stupni (jde o rubriku STOMACH – THIRSTLESS).

Dostala lék Sulphur 30C v rozdělené dávce pouze v jeden den (3 globule ráno, 3 v poledne, 3 odpoledne, 3 večer)

Reakce týden po podání léku

“Dobry den, bude to týden od aplikace homeopatik. Svědění ustoupilo a ekzém se až na prsty na rukách začal stahovat. 4. den po léku měla lehkou nevolnost a byla i více unavená.”

Doporučení

Tato reakce je naprosto v pořádku. Objevilo se prvopočáteční zhoršení po podání léku (nevolnost a únava 4.den po užití) a ustoupilo svědění. Právě to je na ekzémech nejvíce obtěžující a zlepšuje se po správném léku většinou jako první. Ekzém také začíná mizet směrem odshora dolů (z okolí očí, a rukou a zůstává na prstech) – toto je jeden z Heringových zákonů, podle kterého lze dále potvrdit správnost výběru léku. Čekali jsme tedy dále bez opakování léku či podání jakéhokoliv jiného.

Zápis 2.července 2018

Ekzém je výrazně lepší v oblasti očí, podkolenních a podloketních jamek, ale zhoršil se na prstech, které jsou kvůli tomu napuchlé, krvavé a popraskané do té míry, že si téměř nemůže ani umýt ruce.

Doporučení

Protože je ekzém sice lepší na většině těla, ale stále přetrvává, horší se na prstech a symptomy stále odpovídají Sulphuru (praskání do krve a reakce na vodu plus fakt, že předtím na tento lék měla dobrou reakci) jsme jí ho jen zopakovaly v dávce 1 globule po dobu 10 dní.

Zápis 3.srpna 2018

Ekzém se dále zlepšil na většině těla, ale na prstech se dále horší a stále svědí.

Doporučení

Jelikož jsem zpětně zjistila, že lék dostala jenom v 1 den a ne namísto 10 dní, pokračovaly jsme tím, že jej nyní užívala po dobu 10 dní v předtím doporučovaném dávkování (každý den 1 globuli Sulphuru).

Zápis 16.srpna 2018

Zpráva od maminky: “Prsty se po týdnu podávání zlepšily. Není to ještě 100%, ale je to veliký rozdíl. Je jako vyměněná celkově ozdravěla, lépe spí a je mnohem šťastnější.”

Doporučení

Celý průběh reakce ukazuje, že byl Sulphur správným lékem, protože ekzém se po něm vytratil ze všech zasažených částí těla.

Více informací o homeopatické léčbě ekzému najdete v tomto článku.