Řada žen se po porodu dítěte potýká s podrážděností, vyčerpáním nebo problémy se spánkem. V takových situacích může být indikována Sepie, ale není v takové situaci rozhodně lékem, který bychom měli zvažovat.

Tuto ženu roky trápila silná podrážděnost v kombinaci s nespavostí. Obojí se po počátečním pár denním zhoršení únavy po podání léku výrazně zlepšilo.

Zápis případu 26.1.2018

Hlavní problém této ženy je silná podrážděnost (3), která se projevuje často vůči vlastním dětem, kdy je okřikne a pak je jí to velmi líto. Nejvíce ji irituje, když dělají pomalu úkoly a celkově, když někdo dělá věci pomalu (3), například pomalí řidiči. Nepamatuje si přesně, kdy se tyto stavy začaly projevovat poprvé, ale ví, že před dětmi ji netrápily. Od narození dětí špatně spí. Začalo to tím, že se děti často budily na kojení a ona si tím rozhodila celý spánkový režim. Přestože kojit přestala před skoro 4 lety, stálese pravidelně budí mezi 3-4 hodinou ranní (3). Při spánku preferuje polohu na levém boku (2).

Po dalším dotazování jsem zjistila, že je velmi pečlivá a musí mít všechno přesně srovnané (3). Občas mívá pálení žáhy, ale neuvědomuje si přímou spojitost s nějakým jídlem. Z jídla má nejradši kombinaci sladkého a slaného, ještě radši sáhne po slaném typu jídla. Na kyselé chuť nemá a je spíše bez žízně (do pití se musí spíše nutit).

V době druhého těhotenství jí šlo dolů libido, ale po porodu se opět normalizovalo. Je spíše horkokrevná, 5x za měsíc si bere na spaní ponožky.

Lék a ředění

Pro Sepii je klíčová podrážděnost zejména na partnera a na děti. Je sice také v repertoriu ve 3.stupni v rubrice nespavost mezi 3-4 hodinou ranní, ale není to její klíčový symptom v materii medice. V tomto případě je navíc Sepie kontraindikována hned několika symptomy:

  • horkokrevností (Sepie je zimumřivá a mívává studené končetiny)
  • chutí na sex, protože pro Sepii je klíčová averze k sexu. U ní tomu bylo po porodu přesně naopak a aktuálně výrazné problémy v téhle oblasti nemá.

Dalším lékem, pro který je známý tento typ podrážděnosti na děti a manžela je i Carbo vegetabilis, ale tento lék nejde dále spolehlivě potvrdit.

Naopak můžeme ale potvrdit lék Nux vomica, zejména pak těmito klíčovými symptomy:

  • výrazná podrážděnost spojená s netrpělivostí (averze k tomu, když někdo dělá věci pomalu)
  • pro Nux vomicu je klíčová přesně tato doba buzení – mezi 3 a 4 hodinou ranní
  • v rubrice Mind – irritability – children, towards his own children (mysl – iritabilita – děti, vůči vlastním dětem) jsou v repertorizačním programu Vithoulkas Compass pouze 3 léky (ve 2. stupni Sepie a Nux vomica, v 1. stupni pak Hepar sulphur).

Doporučila jsem jí lék Nux vomica 200C 4x 3 globule v jednorázové rozdělené dávce pouze v jeden den (3 globule ráno, 3 v poledne, 3 odpoledne, 3 večer).

Reakce 3 týdny po podání léku (21.2.2018)

První dva dny po léku cítila silnou únavu a většinu dne prospala. Taková reakce je správně, protože se jedná o tzv. prvopočáteční zhoršení, které je po správném léku ve valné většině případů žádoucí. Další den měla i bolest hlavy, na kterou běžně netrpí, ale večer sama od sebe zmizela.

Od té doby cítí mnohem více energie a spánek se zlepšil. Spí i 5 hodin v kuse, což si ani nepamatuje, kdy by takto spala naposledy. Podrážděnost je také mnohem lepší.

Doporučení

Je nutné čekat bez opakování léku či podání dalšího, tato reakce je správně. Je vysoce doporučované vyhýbat se kávě, protože jde o antidotum homeopatických léků – zejména u lidí se zasaženým nervovým systémem, kteří pozitivně reagují na lék Nux vomica, u kterého je z materie mediky známé zhoršení po stimulantech v podobě kávy, energetických nápojů či alkoholu.

Zápis 2 měsíce od první dávky léku 3.4.2018

Spánek se ještě o něco zlepšil, párkrát se jí zadařilo spát i šest hodin v kuse, což se podle jejích slov dá nazvat pomalu zázrakem. Únava a podrážděnost nejsou, občas to sklouzne k horšímu stavu, ale ani jedno není stejně intenzivní jako před podáním Nux vomicy.

Doporučení

Je důležité čekat bez podání jakéhokoliv homeopatického léku.

Zápis 3 měsíce od první dávky léku (7.5.2018)

Stále se jí daří dobře, nervy se ustálily, spánek ve většině případů také v pořádku.