Jedná se o případ 3 leté holčičky, kterou od narození trápily noční děsy, kdy se budila i 10x za noc ve stavech, kdy o sobě nevěděla, kopala nohama, byla v tu chvíli několik minut mimo sebe a nereagovala ani na hlas rodičů, pro které byly tyto její stavy také vyčerpávající. Po správně zvoleném homeopatickém léku noční epizody zmizely. Lék bylo třeba opakovat pouze jednou, protože byla v částečném (vyvolaném) relapsu.

Zápis 17.8.2017

Odmalička se i 10x v noci budí s řevem. V tu chvíli kolem sebe kope nohama, křičí a je úplně mimo sebe (vše trvá 2-5 minut). Když na ni rodiče mluví, vůbec na ně nereaguje, má zavřené oči a neví o sobě. V těchto stavech ji uklidní, když si ji k sobě rodiče přitisknou (3) a usínat pak musí v kontaktu alespoň s rukou jednoho z rodičů (3), jinak vůbec neusne.

Ráno si ani nepamatuje, že se v noci něco takového dělo. Nejčastěji spí v posteli rodičů, ale když spí sama, nepotřebuje mít rozsvícené světlo.

Přes den je úplně bez potíží, ale obecně špatně snáší samotu (2), velmi často maminku volá k sobě do pokoje a chce, aby tam za ní přišla. Je tvrdohlavá (2), jinak ale kontaktní a ráda se mazlí.  Často přes den kňourá a nemá skoro žádnou trpělivost.

Při jejím porodu cítila maminka výrazný strach (3) a nakonec se holčička narodila za pomoci porodnických kleští. Kouše si nehty (2). Za den vypije litr vody.

Lék a ředění

Stramonium 200C v jednorázové rozdělené dávce 4 x 3 globule pouze v jeden den (3 globule ráno, 3 v poledne, 3 odpoledne, 3 večer).

Důvody výběru léku:

  • pro Stramonium jsou typické náhlé “výtrysky” násilí či agresivních projevů z podvědomí, které se často projevují právě v noci
  • u tohoto léku mají známý průběh v tom, že i když je dítě přes den v klidu, v noci se budí s křikem a kopáním, vyžaduje společnost i kontakt s někým blízkým a ráno si nic z toho nepamatuje
  • pro Stramonium je známým klíčovým symptomem strach ze tmy, který bývá v případech Stramonium často k nalezení a bývává velice výrazný. Tato holčička ho sice nemá, ale není to kontraindikace, protože u Stramonia se strach ze tmy nemusí projevovat, pokud jde o situaci, kdy patologie postoupila do hlubších struktur organismu a objevuje se přesně tento typ nočních děsů
  • tento lék také najdeme ve 4. stupni v repertoriu rubrice „onemocnění ze strachu“, který cítila její maminka u porodu velmi silně –  rubrika „onemocnění ze strachu“ není v repertorizačním programu Vithoulkas Compass k nalezení, proto použijeme tu, která je jí nejbližší – „Mind – fright – ailments from“ (onemocnění z úleku).

Reakce 2 měsíce od první návštěvy (22.10.2017)

Homeopatika dostala holčička začátkem září a spaní se od té doby výrazně zlepšilo. Stalo se za tu dobu jenom párkrát, že se vzbudila 1-2x za noc, ale neměla u toho noční děsy a nepotřebovala ani osobní kontakt. Před pár dny s rodinou odjela na dovolenou do Itálie a po jejím návratu byly noční děsy více jak týden opět horší, ne v úplně stejné intenzitě jako před prvním podáním léku, ale zároveň nemají tendenci se samy od sebe zlepšovat.

Doporučení

Protože se vrátily klíčové symptomy léku Stramonium, byl lék zopakován v jednorázové dávce (3 globule) a ve stejné potenci 200C, protože se jednalo o vyvolaný relaps způsobený pravděpodobně změnou prostředí.

Reakce zhruba 8 měsíců od první dávky léku (1.5.2018)

Je dlouhodobě zcela bez nočních děsů a může v klidu spát.

Doporučení

Aktuálně čekat bez zasahování do případu jakýmikoliv dalšími homeopatickými léky a vyhýbat se i nadále antidotům homeopatických léků (u dětí jsou to nápoje s obsahem kofeinu).

Zápis 23.1.2019

Rok a 3 měsíce byla zcela bez nočních děsů. Před týdnem mi její maminka psala, že se jí noční děsy vrátily a že poprvé se opět objevily přesně v noci 1.1.2019. O půlnoci na Silvestra se velmi bála kvůli ohňostroji a kvůli tomu i plakala.

Pokud se nějaké problémy po dlouhodobém odeznění po homeopatickém léku vrátí zpět, je několik možností, proč k tomu dochází. Jednou z nich je výrazný stres, který vstoupí člověku do života, a pokud je k němu daný člověk citlivý, má taková událost schopnost organismus rozladit a způsobit tzv. relaps (návrat původních příznaků).
Přesně k tomu v tomto případu došlo. Stramonium je jedním z hlavních léků, které mají ve svém obraze výrazné tzv. “onemocnění ze strachu či úleku” (ten ohňostroj).
 
Rodiče jí tedy znovu podali Stramonium 200C a pár dnů na to miminka referovala: “Po podání léku už zase dobré. Chrní celou noc jako medvěd. Moc děkuju!”